Stránka 1 z 1

Domovská obec

PříspěvekNapsal: stř lis 01, 2006 9:09
od kingsware
Dobrý den všem.
Dostal se mi do ruky rodný list mé matky, kde v kolonce otec je uvedeno: Václav Bakula, hutník Kladno 2115, narozen ... v Rozdělově atd. a je u něj další kolonka "Domovská obec", kde je uvedeno: Třebelice, okr. Tábor, což je dost daleko od Kladna. :cry:
Mohl by mi někdo objasnit, co to v tomto případě je "domovská obec" ?
Děkuji.

PříspěvekNapsal: stř lis 01, 2006 9:41
od Majkas
Tzv. "domovské právo", doložené "domovským listem" zakládalo právo daného člověka žádat od "domovské obce" zaopatření, kdyby zchudl. Obecně se nabývalo se narozením, sňatkem (u ženy) nebo přijetím "ve svazek domovský" (po deseti letech pobytu v obci). Děti, pokud nebyly svéprávné měnily přislušnost s manželským otcem nebo svobodnou matkou.
Zdá se tedy, že Váš předek buď v dospělosti nebo ještě v dětství s rodiči delší čas v Třebelicích žil.

PříspěvekNapsal: čtv lis 02, 2006 19:35
od Lyra
Nebo taky ten předek nemusel nikdy v životě do Třebelic vkročit. Stačilo, že se tam třeba narodil jeho otec. Děti mívaly domovské právo po otci, i když se narodily a také žily v úplně jiné obci než on. Myslím, že s tím přijetím ve svazek domovský po 10 letech pobytu to taky nebývalo vždy tak úplně pravidlem. Nebo možná záleželo na tom, zda to dotyčný chtěl či ne. Jeden můj předek se například přiženil do sousední vesnice a žil tam pak dobrých 30 let, aniž by tam kdy získal domovské právo.

Někdy vznikaly pěkné paradoxy. Mám doma zajímavý doklad o příslušnosti do domovské obce, ve kterém se píše, že můj pradědeček nabyl v dotyčné obci domovského práva jako asi jednadvacetiletý "po svém otci". Přitom tento pradědeček se v dané obci narodil a do smrti z ní nevytáhl paty. Zato ten jeho otec se narodil jinde. Do zmíněné obce se přistěhoval dávno před pradědovým narozením a zřejmě až o několik desítek let později se rozhodl, že by si tu měl vyřídit i domovské právo.

Domovská obec

PříspěvekNapsal: pon lis 06, 2006 9:30
od kingsware
S tou domovskou obcí to mám vyřešeno. Sehnal jsem dědečkův křestní list a tam je u "otce jeho otce", tedy mého prapraděda uvedeno: nádeník v Třebelicích.

A teď mám ještě jiný dotaz. Na matčině rodném listu jsou uvedeni svědci. Myslel jsem si, že to jsou svědci ze svatby jejích rodičů. Ale asi ne, protože na oddacím listu jsou svědci jiní. Jsou to tedy svědkové při porodu?

Děkuji.

PříspěvekNapsal: pon lis 06, 2006 11:38
od Rozina
To jsou zřejmě kmotři.

PříspěvekNapsal: pon lis 06, 2006 12:13
od VLVOJTA
Asi bych úplně nesouhlasil, v matrice narození je rozlišováno na Kmotr a Svědek. Kmotr byl jen jeden a svědků mohlo být víc.

narozeni - vice kmotru a svedku

PříspěvekNapsal: čtv lis 09, 2006 20:04
od Tomsa
Pokud je v matrice narozeni jen jedna kolonka (at uz svedci nebo kmotri),
kdo z uvedenych je pak tim jedinym kmotrem, pokud se po nem kmotrenec ani nejmenuje?
Mam takove pripady, ze to byly 2 sousedky, nebo manzele at uz pribuzni (stryc a teta) ci jini sousede.
(zdroje stredni a vych. Cechy)