Evangelické matriky - jak pečlivě do nich bylo zapisováno ?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Evangelické matriky - jak pečlivě do nich bylo zapisován

Příspěvekod mannowar » stř zář 10, 2014 10:51

No já dodnes co se týče pradědy i prababičky se nemohu pohnout z místa vůbec,matka mi sdělila akorat že děda do kostela nechodil,takže je možné že praděda evangelik nebyl,prababička ano.
Prababička Anna Poloková se narodila 29.4.1902 ve Stonavě,evang.farář mi sdělil že tam záznamy nemají,já asi našel v zem.archívu stonavu i s tímto rokem ,prababička tam není.
U pradědy stejné hledam sem ho i v katolikach František miczko narozen Sviadnov 23.7.1900 nikde není, takže se vubec nemůžu po matčině straně nemůžu pohnout z místa a už sem z toho zoufalý,bohužel už nikdo ,kdo by mi mohl dát nějaké info nežije,ani nevím ,kde mohli mít svatbu.vím jen že v období 1920-23,ale kde nemám zdání.
mannowar
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned zář 29, 2013 11:52
Bydliště: ostrava
Oblast pátrání: Tichá.Lichnov.Orlová

Re: Evangelické matriky - jak pečlivě do nich bylo zapisován

Příspěvekod Zora » stř zář 10, 2014 11:46

http://rodprokop.webzdarma.cz/a%20ti%20dalsi.html

Zde je zmiňováno příjmení Mička a stejně tak možný původ rodu ve Sviadnově. Moc jsem z těch stránek nevyčetla, snad by pomohlo navázat kontakt s autorem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Evangelické matriky - jak pečlivě do nich bylo zapisován

Příspěvekod Branwen » stř zář 10, 2014 12:25

mannowar píše:No já dodnes co se týče pradědy i prababičky se nemohu pohnout z místa vůbec,matka mi sdělila akorat že děda do kostela nechodil,takže je možné že praděda evangelik nebyl,prababička ano.
Prababička Anna Poloková se narodila 29.4.1902 ve Stonavě,evang.farář mi sdělil že tam záznamy nemají,já asi našel v zem.archívu stonavu i s tímto rokem ,prababička tam není.
U pradědy stejné hledam sem ho i v katolikach František miczko narozen Sviadnov 23.7.1900 nikde není, takže se vubec nemůžu po matčině straně nemůžu pohnout z místa a už sem z toho zoufalý,bohužel už nikdo ,kdo by mi mohl dát nějaké info nežije,ani nevím ,kde mohli mít svatbu.vím jen že v období 1920-23,ale kde nemám zdání.


Ta data a místa narození máte nějak ověřená, nebo jen z ústního podání? Pokud je to ten druhý případ, je možné, že si to dotyční nepamatovali úplně přesně. Pak by byla možnost začít křestním listem a záznamem narození Vaší matky a podle uvedených údajů se postupuně prokousat přes živé matriky, třeba zjistíte, že se její prarodiče narodili jindy nebo jinde.

Pokud jsou informace ověřené z nějakého zdroje, je třeba projít všechny druhy matrik - evangelické, katolické i civilní, které v té době už snad také byly vedené - je možné, že v Opavě ještě všechny naskenované nejsou, že některé jsou ještě živé na matrikách, a proto je nemůžete dohledat.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Evangelické matriky - jak pečlivě do nich bylo zapisován

Příspěvekod mannowar » stř zář 10, 2014 13:11

ověřené to mám ,viděl sem rodný list sestry od mé babičky takže pradědu i prababičku vím že údaje jsou dobře, roky narození jsou vytesány i na jejich hrobě no ještě mě dnes napadlo že zkusim zajít zkontrolovat zápis o svatbě mé babičky,jestli tam nebude něco víc napsané třeba datum svatby pradědy s prababičkou.
mannowar
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned zář 29, 2013 11:52
Bydliště: ostrava
Oblast pátrání: Tichá.Lichnov.Orlová

Re: Evangelické matriky - jak pečlivě do nich bylo zapisován

Příspěvekod Slim » stř zář 10, 2014 13:23

V rodném listě sestry babičky byla uvedena i místa narození jejich rodičů? Protože jak jsem tak procházel matriky oddaných Stonavy v těch letech 1920-1923, je tam http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 3&scan=187 první záznam Josef Miczko a jako místo narození má uvedeno Brenna (polsko). Při trošce štěstí by to mohl být bratr, je to přecejen poměrně vzácné příjmení.
Každopádně já osobně bych začal nahlédnutím do matriky na narození babičky.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Evangelické matriky - jak pečlivě do nich bylo zapisován

Příspěvekod mannowar » stř zář 10, 2014 15:53

Děkuji všem za rady a snahu pomoci,no šanci vidím zajít mrknout na matriku na svatbu mé babičky ,jestli tam nebude ten datum svatby jejich rodičů.
Slime moje babička Olga Miczková byla roč.1923 nar ve Stonavě měla sestru Annu ,od té sem viděl rodný list tzn otec Josef Miczko NAR 23.7.1900 Sviadnov syn sv matky Anny Miczko,otec neuveden, matka Anna Poloková nar.29.4.1902 Stonava evangelička dcera Jana Poloka a Mariany Labůdkové.
Prošel sem evan i kat, matriky nikoho sem s nich nenašel ani Annu,ani jana.ani Marianu,prošel sem dol,bludovice,orlovou,stonavu už ani nevím co všechno.proto se zkusím odpíchnout od zápisu svatby mé babičky.snad mě to k něčemu přivede
mannowar
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned zář 29, 2013 11:52
Bydliště: ostrava
Oblast pátrání: Tichá.Lichnov.Orlová

Re: Evangelické matriky - jak pečlivě do nich bylo zapisován

Příspěvekod ZEL » čtv zář 11, 2014 7:49

Je taky otázka, jak pečlivě byly opsány údaje z matriky do rodného listu, jestli nebylo zaměněno místo pobytu s místem narození. Opravdu bych raději začala matričním záznamem o narození babičky a ověřila tak údaje z rodného listu její sestry.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Evangelické matriky - jak pečlivě do nich bylo zapisován

Příspěvekod Zora » čtv zář 11, 2014 9:01

Nedávno jsem četla vložený list v matrice, kde byl přesně popsán postup , kdy je a kdy není dítě nemanželské. po roce 1900) Vyplývalo z toho to, že když se dítě narodí vdané ženě, je manželské, byť by třeba se stoprocentní jistotou farář věděl, že dítě nebylo zplozeno s manželem, byla tam uvedena i možnost odjezdu do Ameriky.

Ve Vašem případě by se stalo dítě (soudně) nemanželským teprve tehdy, pokud by někdo zažádal o určení - změnu otcovství soud, a před tím by muselo proběhnout řízení o prohlášení za mrtvého onoho zajatého vojáka. ( muselo by se měnit příjmení dítěte, neslo by příjmení po matce za svobodna )
Zřejmě se nenašel nikdo, kdo by měl důvod se tím vším zabývat :-)))
No a pan farář si jen neodpustil dopsat poznámku o nezvěstnosti otce , aby budoucím generacím naznačil, že všechno bylo asi trochu jinak :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Evangelické matriky - jak pečlivě do nich bylo zapisován

Příspěvekod Rozina » čtv zář 11, 2014 9:16

Teď zrovna nevím pod který obecní úřad evang. matriky ze Stonavy patří. Zkuste se emilem zeptat v Hnojníku. Je tam bezvadná matrikářka a teď jsem řešila podobný problém z Horních Třanovic a Horních Tošanovic. Věděla jsem jen rok nar. 1902 dotyčného Karla od jeho dcery a jak se jmenoval jeho otec a matka a nic víc. Tak jsem požádala matrikářku, zda by mě nesdělila údaje z matriky O. Bohužel tam nic o nich nenašla. Tak jsem šla zpátky v matrikách N a tam jsem našla další děti a tím i přibývalo údajů a nakonec jsem zjistila, že to je další větev z rodu mého otce. Trvalo to alespoň měsíc než jsem se tím prokousala.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků