Bratři a sestry?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Bratři a sestry?

Příspěvekod bibi » čtv srp 21, 2014 2:07

Odjela jsem na dovolenou s tím, že se BUDU vrtat v záhonech a stříhat růže a chodit na procházky, a že si NEBUDU kazit oči a křivit páteř nad matrikami a rodokmeny, ale nedalo mi to. Pustila jsem se do pátrání po původních obyvatelích naší chalupy a narazila na tenhle záznam v matrice oddaných (poslední dva zápisy odspodu: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8417/62 . Pokud mě zrak nešálí vypadá to, že v Bukolicích si roku 1859 vzali ve stejný den dva bratři Rappatovi dvě sestry Hanschbachovy. Na nic takového jsem zatím v matrikách nenarazila a možná tenhle příspěvek spíš patří do Zajímavostí v matrikách, ale zajímalo by mě, pokud by někdo ochotný mohl ze záznamů vyčíst povolání bratrů a jejich otce. Sama dokážu přečíst jména a adresy, ale víc nesvedu, povolání a poznámky pod zápisy jsou nad mé síly (hádám, že u Franzisky půjde o zplnoletnění, ale je to jen domněnka).
bibi
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned čer 20, 2010 1:24

Re: Bratři a sestry?

Příspěvekod Kašpar » čtv srp 21, 2014 3:37

bibi píše:Odjela jsem na dovolenou s tím, že se BUDU vrtat v záhonech a stříhat růže a chodit na procházky, a že si NEBUDU kazit oči a křivit páteř nad matrikami a rodokmeny, ale nedalo mi to. Pustila jsem se do pátrání po původních obyvatelích naší chalupy a narazila na tenhle záznam v matrice oddaných (poslední dva zápisy odspodu: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8417/62 . Pokud mě zrak nešálí vypadá to, že v Bukolicích si roku 1859 vzali ve stejný den dva bratři Rappatovi dvě sestry Hanschbachovy. Na nic takového jsem zatím v matrikách nenarazila a možná tenhle příspěvek spíš patří do Zajímavostí v matrikách, ale zajímalo by mě, pokud by někdo ochotný mohl ze záznamů vyčíst povolání bratrů a jejich otce. Sama dokážu přečíst jména a adresy, ale víc nesvedu, povolání a poznámky pod zápisy jsou nad mé síly (hádám, že u Franzisky půjde o zplnoletnění, ale je to jen domněnka).

rodiče mají, jak oba ženichové, tak obě nevěsty stejné.
starší bratr byl legitimován, svolení ke sňatku nepotřeboval, byl plnoletý ( 26 let)
mladší bratr měl svolení od otce, jak je uvedeno u něj dole
„povolání" je uvedeno jen u otce - chalupník
obě sestry potřebovaly svolení ke sňatku, nebyly plnoleté
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Bratři a sestry?

Příspěvekod bibi » čtv srp 21, 2014 21:58

moc děkuji Kašpare, jsem zase o něco moudřejší. Dost mě zaujalo jméno Rapata, v Čechách žádní nejsou, ale za humny nám začínaly Sudety - rodina byla pravděpodobně vysídlena nebo opustila Čechy ještě před válkou.
bibi
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned čer 20, 2010 1:24

Re: Bratři a sestry?

Příspěvekod petrmint » stř led 28, 2015 14:34

Ad: Rapata - mezi svými předky jsem v matrikách narazil na totéž divné jméno - Plavsko, u Stráže nad Nežárkou:
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/7478/208/1821/935/49/0 - Anton Rapata, ženil se roku 1789.

Jenže pod tím dopsaná poznámka mluví o tom, že se Anton Rapata vlastně jmenoval Antonín Pekárek. Dohledal jsem skutečně i to narození, tam je Pekárek, a také Antonínův otec byl Pekárek, a nemohlo to být ani příjmení podle "chalupy" (v místě dosti obvyklé, že přistěhovavší přejímali příjmení podle původního majitele stavení - v daném případě ovšem gruntovní kniha mluví nejdřív o Kozovi, a pak právě už o Pekárkovi). Asi 15 let mezi 1789-1805 místní kněz zapisoval do německých matrik i jména Antonínových dětí jako různé mutace Rapaty (Rappata, Rapatta, Rappatha), ale pak najednou cvak - a všude je zase jen Pekárek; i ty děti se v dalších zápisech "přejmenovaly" z Rapatů zpátky na Pekárky. Řekl bych, že to bylo na základě nějakého opožděného josefinského nařízení, které kodifikovalo tvorbu oficiálního příjmení, a potlačovalo osobní přezdívku, kterou tam do té doby farář psal.

V Německu ani Rakousku příjmení Rap(p)at(h)a také není, navíc v té vesnici byli Češi jak polena, žádné hospodářské nástroje to nepřipomíná, a Google mlčí (našel ale aspoň tuhle konverzaci 8) ).
Zato přídavné jméno "rapatý" dodnes v moravských nářečích znamená tolik, co "hrubý, zvrásněný"; dokonce v jednom slovníku je přímo uvedeno " zjizvený od neštovic". Takže si myslím, že "Rapata" se mohlo přezdívat někomu, koho v obličeji poznamenaly neštovice - i když je koncovka -a méně častá, podobně z přídavných jmen popisujících nějakou osobní vlastnost ostatně vznikla i příjmení jako "Bohata", "Placata", "Ženata".

Neboli Rapata = Poďobanec.
petrmint
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř led 28, 2015 12:28
Oblast pátrání: okolí Stráže nad Nežárkou
Velká Lhota (Vsetín)
Zelów


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků