Právo nahlížení do matrik

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Právo nahlížení do matrik

Příspěvekod Pavel M. » stř čer 02, 2010 16:26

Dobrý den všem. Přátelé zajímalo by mně, jak je to s nahlížením do novodobých matrik. Existuje nějaká hranice, za kterou se matrika považuje za mrtvou a lze tedy, aby do ní nahlížel každý bez nutnosti prokázání příbuzenství s osobami zájmu?

Existuje nějaká právní norma, která upravuje nahlížení do matrik? Chci v tom mít jasno, někdo tvrdí, že se může nahlížet libovolně do matrik starších 50 let, někdo 100 let atd. Jak to tedy doopravdy je?
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod jkjk » stř čer 02, 2010 17:22

Hledejte v zakoně č. 301/2000 Sb. (o matrikách, jménu a příjmení), hlavně § 23 a § 25. Ja mam takhle zivou matriku v nekolika hodne malych obcich i zacinajici rokem 1784 :( Ale muzete mit stesti na dobreho matrikare (viz http://genealogie.phorum.cz/viewtopic.p ... sc&start=0), k nahlednuti take nemusite byt primo ta pribuzna osoba, kdyz od ni mate plnou moc.
jkjk
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř srp 26, 2009 16:57
Oblast pátrání: Prachaticko, Mělnicko, Mladoboleslavsko, Uherskohradišťsko, Slovensko

Fotit z matrik už lze

Příspěvekod michald » sob čer 12, 2010 9:04

Je to skutečně o matrikářkách - někde s vámi budou vypisovat šílené žádost o nahlédnutí, budete dokládat posloupnost rodných listů (v originále nebo ověřené kopii), přičemž tato posloupnost bude následně přepsána do žádosti o nahlédnutí (osobně jsem zažil - před nahlédnutím jsem cca. 30min. čekal, než úřední šimpl zařehtá a pak byl sám asi za 5min se vším hotový), budete platit 20 Kč za každý vyhledaný zápis, ale zase někde se nad vámi slitují a vše je úplně jinak (často jsou matrikářky "fanynkami" těchto činností a jsou někdy i velmi příjemné a zvědavé).

Jen bych dodal k tomu odkazu, že díky jednomu krásnému judikátu Nejvyššího správního soudu (nebyl přímo ve věci matrik) už asi rok legálně fotím na úřadech z matrik (týká se pochopitelně jen zápisů, do kterých máte právo nahlédnout). Dřív toto díky doslovnému výkladu zákona nebylo možné, ale tento výklad se cca. před rokem po vyjádření ministerstva vnitra v této věci změnil a nyní platí, že "zákon ani prováděcí vyhláška nestanoví, jakou formou si fyzická osoba může výpisy z matrik pořizovat". Leckde na úřadech nejsou o tomto výkladu ministerstva dosud informováni, takže je nutno zamávat tím papírem, který jsem cca. před rokem publikoval na Mageu, oni si případně ještě na ministerstvo zavolají, a pak vám to dovolí.

Pro jkjk: Osobně (pokud bych byl v této situaci a měl o ty zápisy hodně velký zájem) šel cestou správní žaloby. Ono obecně platí, že zákony nelze vykládat takovým způsobem, aby to vedlo ke zjevně nesmyslným či absurdním situacím. Zákon o matrikách sice stanoví, že údaje v knihách jsou neveřejné, ale dost těžko bylo úmyslem zákonodárce při konstrukci tohoto ustanovení znepřístupnit údaje z roku 1784, k čemuž by soud nepochybně musel přihlédnout - existují i jiné způsoby výkladu právních předpisů než aplikace doslovného jazykového výkladu. A je faktem, že podle ústavy máte právo na informace a platí, že "Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti."
Což v případě matriky z roku 1784 platí asi dost těžko... Ale chápu, že ne každý má žaludek na to něco podobného podstupovat, nicméně já osobně bych do toho šel (zvlášť v takovém exemplárním případě jakým je matrika z 18. stol.). Pokud se složíme na právníka, můžeme se domluvit. :)
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod Zdenek » ned čer 13, 2010 9:33

Myslím, že Pavel se ptal odkdy je matrika mrtvá? Tak pokud vím, rodná 100 let a oddací a úmrtní 75 let od posledního zápisu. Tak mi to aspoň říkala matrikářka se kterou jsem měl naposledy co do činění. Tímto bych jí chtěl moc poděkovat, i když raději nezveřejním její jméno ( nevím, jestli naše spolupráce byla přesně podle předpisů a nerad bych jí způsobil nějaké potíže)
V zásadě si myslím, že na slušný dotaz ať už písemný, nebo osobně dostanete slušnou odpověď. Možná jsem idealista, ale toto vyplývá z mých dosavadních zkušeností. Teď k tomu poslednímu případu. Jeden můj předek se narodil 1893 svatba byla 1918 a úmrtí 1962. Matriky této obce jsou na obecním úřadě od roku 1835. Vzhledem k tomu, že to bylo poměrně dost daleku tak jsem místní matrikářce napsal mail. Obvykle ve zkratce slušně napíšu o co se zajímám, něco málo o svých dosavadních úspěších a potom přidám dotaz co mám udělat, abych mohl požadované údaje od nich získat. Nikdy se neoháním žádnými paragrafy nebo plnými mocemi. ( zatím) Potom čekám na odpověď. V tomto případě mi paní odpověděla během pár dní, že daný zápis v knihách není. Takto jsme si dopisovali asi 3 týdny a nakonec jsme zjistily, že datum narození je správný, ale obec je úplně jiná. Musela prohledat spoustu knih a strávila nad tím spoustu času. Zlatá žena.
Taková ochota samozřejmě není vždy, ale věřím, že se to dá pokaždé nějak vyřešit. Obvykle vás do knih nechají nahlédnout hlavně v menších obcích jednou mi dokonce daly kontakt na místního kronikáře a nebo hodně starou pošťačku. Trošku složitější je to ve městech. Tam mi odpověděli, že nějaké zápisy tam mají a dali mi na výběr termíny kdy se mohu dostavit. Někdy nechají do knihy nahlédnout jindy sami předčítají, ale focení ne. No je to jejich práce a jistě by o ni nechtěli přijít. V některých případech může pomoct kávička nebo čokoláda. :wink:
Na Slovensku jsem se setkal s tím, že vyhledání jsem si musel objednat a druhý den jsem se dostavil pro výsledky. Sdělily mi ke kterým jménům něco našli a pokud mám zájem, tak mi každý jednotlivý zápis za úplatu předloží ke přečtení. Samozřejmě bez focení, ale zhruba za 100 vám vyhotoví oficiální opis.
Tak já bych se toho nebál a vzhůru do toho. :D
( myslím, že v minulosti jste měl dotazy k matrice uložené na úřadě v obci Dub n.Moravou jestli je to ono, tak tam byla moc příjemná paní :wink: )

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod michald » ned čer 13, 2010 10:21

Ono to rozlišování živá/mrtvá je takové zavádějící. Prostě knihy jsou uloženy u matričního úřadu 100/75/75 let od provedení posledního zápisu. Ten byl nejčastěji proveden někdy kolem roku 1949 (takže matrika už vlastně doslova živá není). Z toho vyplývá, kdy se poslední knihy, které ještě vedla církev, většinou dostanou do archivu (2049,2024,2024). Jak staré záznamy kniha obsahuje vyplývá hlavně z velikosti obce.

Já jsem měl na Olomoucku vždy štěstí na moc příjemné paní a §§ jsem se nemusel ohánět nikde, akorát mě trochu mrzelo, že jsem neměl ty fotky, když už jsem tomu ten čas věnoval. Proto jsem požádal o to vyjádření daný odbor ministerstva. Každopádně pokud bych narazil na nepřístupnou matrikářku kde nic nepomáhá, rozhodně bych se nebál si trošku dupnout. Žijeme v právním státě a máme určitá práva, i když formulace zákonů nám někdy dost ztěžuje jejich uplatňování.
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod Jan » ned čer 13, 2010 14:16

Výraz "živá matrika" se vztahuje ke stavu v roce 1950, kdy byly matriky převzaty do správy archivů. Fakticky tedy matrika přestane být živá posledním zápisem v ní, který byl proveden po roce 1950. Všechny matriky, které jsou v tomto stavu by měl převzít příslušný oblastní archiv. Nemá to žádný vztah k ochranným lhůtám ze zákona. Problém je v tom, že to oblastní archivy většinou nedělají. Pak záleží na matrikářce jak si zákon vyloží a proto je to na každé matrice jinak.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod michald » ned čer 13, 2010 14:51

Re Jan: S tím bych úplně nesouhlasil. Matriční agendu k 1.1.1950 převzaly národní výbory, staré matriky se začaly do archivů dostávat až později (nelze tedy paušálně řici, že matriky byly převzaty do správy archivů). Dále se matriky k 1.1.1950 měly plošně uzavřít a nemělo se do nich již zapisovat (co jsem viděl nějaké matriky z této doby, začal stát používat jiné-nové formuláře).
A ty zmíněné lhůty nemají primárně charakter ochranný (osobní údaje), ale důvod je čistě pragmatický - aby matriční úřad mohl případně vydat druhopis ztraceného matričního dokladu (viz důvodová zpráva k současnému zákonu o matrikách).

Pro zajímavost jsem ještě dohledal ten původní "zestátňovací" zákon 268/49 Sb., který mimochodem ve svém zrušovacím ustanovení obsahuje opravdu velmi podrobný soupis předpisů, kterými se řídilo vedení matrik v předchozích dvou staletích - někomu by se to mohlo hodit...

Kód: Vybrat vše
                              § 26

     (1) Matriky vedené podle dosavadních předpisů se uzavřenou ke
dni počátku účinnosti tohoto zákona.

     (2) Ověřené výpisy  z matrik uvedených  v předchozím odstavci
vydávají místní  národní výbory, vykonávající  matriční působnost.
Příslušným jest  místní národní výbor,  v jehož obvodu  jest sídlo
orgánu matriky dosud vedoucího.

     (3) Výpisy z vojenských matrik vydává vojenská správa.


                              § 27

     Veškeré  církevní matriky  jsou majetkem  státu a  přecházejí
dnem počátku  účinnosti tohoto zákona do  správy národních výborů.
Podrobnosti  stanoví  ministerstvo   vnitra  vyhláškou  v  Úředním
listě.


...

     Dnem počátku  účinnosti tohoto zákona  pozbývají platnost, po
případě použivatelnosti, všechny předpisy, které upravují věci, na
niž se vztahuje tento zákon, zejména:
 1. cís. patent ze dne 20. února 1784, o vedení matrik narozených,
    oddaných a zemřelých farními úřady,
 2. dvorský dekret  ze dne 19. července  1784, o jednotném postupu
    při vedení matriky,
 3. dvorský  dekret  ze  dne  15.   září  1786,  o  vedení  matrik
    humanitními ústavy, nemocnicemi, porodnicemi a nalezinci,
... (celkem 39 předpisů)
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod michald » pon čer 14, 2010 17:33

Ještě menší doplnění:

"Vzhledem k tomu, že nejstarší matriky nebyly potřebné k běžné matriční agendě národních výborů, bylo přijato řešení situace v předání části matrik
do archivů, aby mohly být využívány k vědeckým účelům.
Dne 24.1.1952 vydalo MV výnos o předávání církevních matrik s časovou hranicí do roku 1850 až 1870 do krajských archivů.3 Termín předání
těchto tzv. neživých matrik byl stanoven do 15.4.1952."

Zdroj: http://www.ceskearchivy.cz/index.php?doctree=1gc#3


Zde je vidět, že už tehdy ty lhůty pro matriky, které zůstanou na národním výboru, byly velmi podobné lhůtám dnešním po které zůstávají matriky na matričních úřadech (myšleno od provedení posledního zápisu). A termín neživé ("mrtvé") matriky se pak užívá dál i v dnešní době pro matriky, kde nejsou zapsáni žijící lidé (bráno od posledního zápisu) a není je tedy třeba držet na matričním úřadě kvůli nutnosti vystavovat druhopis dokladu apod. To ovšm moc neříká o tom, ze které doby OBECNĚ může být první zápis v živé matrice dosud uložené na MÚ kvůli zápisům posledním (nejspíš z roku 1949) - může to být v podstatě teoreticky jakákoliv doba od roku 1784 až do 1949 podle místní situace (velikosti obce). Já jsem měl často zkušenosti s matrikami na úřadech vedenými od II. pol. 19 stol. až do 1949 - např. započatými 1860, 1880 apod., které tam budou ležet ještě dlouho...

Snad je to dostatečná odpověď na první příspěvek i s historickým exkurzem. Díky výše uvedenému dotazu jsem si sám rozšířil obzory. :)
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků