nápis nad matkou? - děkuji

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

nápis nad matkou? - děkuji

Příspěvekod máculka » pon srp 18, 2014 20:41

jen pro zajímavost, co je napsáno nad matkou v prvním zápisu?
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... 53&scan=98

Nejprve jsem si myslela, že je to angeblich - údajně (třeba ke křtu dítě nesl někdo jiný, matka nemanželského dítěte byla doma) ale pak jsem to našla i u dětí které mají zapsaného i otce. Vzhledem k době (1866) si myslím, že už by se farářova "nevědomost" o matce v zápisech matek tolik vyskytovat neměla.

Zápis jsem vybrala náhodně.

Co si myslíte?
Naposledy upravil máculka dne pon srp 18, 2014 21:46, celkově upraveno 1
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: nápis nad matkou?

Příspěvekod Branwen » pon srp 18, 2014 21:09

Jen jsem to zběžně prolétla, ale když je u dítě zapsán i otec, je tam poznámka o tom, že jej dodatečně legitimoval - takže bylo původně nemanželské. V té době jezdily svobodné matky často rodit tuším k Apolináři, kde vůbec nemusely uvádět své pravé jméno, často si prý nějaké vymyslely, aby byly anonymní (zvlášť, když tam dítě chtěly nechat v sirotčinci). Připadá mi to jako podobný případ - přece jen Smíchov v té době už asi nebyl úplně malá ves, takže farář nemusel všechny znát osobně, a jaké jméno mu matka řekla, to zapsal, ale pro jistotu přidal poznámku, že to není ověřené.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: nápis nad matkou?

Příspěvekod máculka » pon srp 18, 2014 21:45

Já pak dokonce našla zápis, kde byl uvedený pouze otec, v kolonce matky ani čárečka.
Tato možnost mě nenapadla. děkuji
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: nápis nad matkou? - děkuji

Příspěvekod Branwen » úte srp 19, 2014 0:19

Ještě mě napadlo, že jsem se zatím setkala s tím, že obyčejně se u zápisů narození dětí svobodných matek připisuje "wohlbekannt" - tedy dobře známá. Tzn. buď ji zná přímo farář, nebo její identitu dosvědčí někdo jiný. To "angeblich" k tomu bude protiklad, když identitu dané ženy nikdo dosvědčit nemůže (což ale neznamená, že uvedené jméno nemůže být pravé).
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků