Identifikace dokumentu.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Adonino » ned srp 17, 2014 10:10

Dobrý den, prosím o co nejvíc informací z fotografií v příloze, jedná se o nález dokumentu v trámu střechy, při demontáži krytiny staré chalupy v Brtníkách ( Šluknovský výběžek), fotografie jsem se snažil co nejlépe nafotit i s pečetí.Byl bych rád za překlad a za to, jestli to má nějakou sběratelskou hodnotu, například pro muzeum apod. Děkuji.
PS: ještě dvě fotografie se nevešly do limitu příloh :cry:
Přílohy
7.JPG
5.JPG
3.JPG
2.JPG
1.JPG
Uživatelský avatar
Adonino
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned srp 17, 2014 9:42
Oblast pátrání: Šluknovský výběžek

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Kašpar » ned srp 17, 2014 16:00

Při přiblížení se snímky stávají nečitelnými
Zkuste to znovu nafotit, co fotoaparát dovolí, případně naskenovat. Pro čtení to chce lepší snímky.
Pak zvolte některou ze služeb, např. img24.eu, image hosting a podobně. Ty vám dovolí fotky lepšího rozlišení, jejichž odkaz následně umístite do odkazu.
Následně Váš dotaz umístěte spíše do tématu Otázky a odpovědi, tam lépe vynikne, a bude rychleji uspokojen.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Adonino » ned srp 17, 2014 16:47

Je to nafoceno na maximální velikost, která je dovolena na nahrání 1 souboru na server cca 500 kb.Když kliknu na obrázek roztáhne se mi přes celý monitor a je to krásně čitelné, tudíž jsem si myslel, že to bude bohatě dostačující :) Samozřejmě ale děkuji za následující tipy.
Uživatelský avatar
Adonino
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned srp 17, 2014 9:42
Oblast pátrání: Šluknovský výběžek

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Zora » ned srp 17, 2014 16:48

Dejte to na úložiště a sem odkazy. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29317
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Adonino » ned srp 17, 2014 17:04

Zkuste tedy úložiště https://webshare.cz/group/Sw5404z53V/ kam jsem to nahrál,..snad Vám to pomůže v identifikaci, děkuji.
Uživatelský avatar
Adonino
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned srp 17, 2014 9:42
Oblast pátrání: Šluknovský výběžek

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Kašpar » ned srp 17, 2014 19:55

tak jen zčásti:
snímek 1 & 3
278 Leipzig am 21 ( nebo 22). April 1802

Herr Joseph Paul in Zeidler
An Carl Christian Löwe ?.?Comp Soll
Sandten auf Verlangen in 1 emba? Pay?..?
gewagen 1 ½? Ur? durch Ehrenfried May´s Ge
schier in 3 ?...? ?Ur? feucht, un hl. Christ
Gottlob May in Neustadt ?Contant? in
?...............................?

7 St?g? gestreichtem Cumto?ll? 8 ½ 59 ?.? 12 ?.?
3 " sein Con?tt? Tamy?s? 12 36 ---
11 " ¼ bet maller ?H?ai?r?bins 18 ¾ 206 6
für Emballage und Ausgang 1 12

snímek 2
pečeť červené barvy s iniciálemi L & C v oválu zdobeném „perlami"

snímek 4
patrně pozůstatek obalu dokumentu ( účtu) adresovanému panu Josefu Paulovi v Zeidler -u

snímek 5

Conte Corandt
Her(n) Joseph Paul lauth letzt gegeben Rechnung von 1 february

--------------------
Conte Corandt - patrně dnešní kontokorent
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Adonino » ned srp 17, 2014 20:02

Pěkná práce p.Kašpar, a pro laiky, v našem českém jazyce, o co tedy přesně v těch dokumentech jde?"Je to pouze účet za něco"? :) Klidně odpovězte, až si budete stoprocentně jist, a bude Vám to dávat plnohodnotný smysl :) je tam hodně textu k překládání, hlavně na foto č.7 :-) Zřejmě, to k adresátovi nikdy nedorazilo, když jsem to našel a mohlo to efektem motýlích křídel před 200 lety, změnit celou historii,... :-) :-)
Uživatelský avatar
Adonino
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned srp 17, 2014 9:42
Oblast pátrání: Šluknovský výběžek

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Kašpar » ned srp 17, 2014 20:13

Adonino píše:Pěkná práce p.Kašpar, a pro laiky, v našem českém jazyce, o co tedy přesně v těch dokumentech jde?"Je to pouze účet za něco"? :) Klidně odpovězte, až si budete stoprocentně jist, a bude Vám to dávat plnohodnotný smysl :) je tam hodně textu k překládání, hlavně na foto č.7 :-) Zřejmě, to k adresátovi nikdy nedorazilo, když jsem to našel a mohlo to efektem motýlích křídel před 200 lety, změnit celou historii,... :-) :-)


Zatím, dle prvních 5 snímků, jde spíše o účetní věci.
Možná by nebylo od věci, zjistit, kdo dříve bydlel ( vlastnil) onu chalupu.
Ke snímku 5 a možném nedoručení - patrně to tak nebylo, neboť jde - dle mých chabých znalostí, o výpis peněžních položek onoho pana Paula ze Zeidler-u
( patrně dnešní Seidler v Německu). Ale možné je vše.

U snímku 7, dle letmého zhlédnutí, jde o dopis Christian-a Löwe z Leipzig panu Josefu Paul-ovi do Zeidler-u. Vypadá to tak, že pan Löwe byl buď pokladník bankovního ústavu
nebo věřitel.
Stále se to točí kolem peněz.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Adonino » ned srp 17, 2014 20:24

To vypadá dost zajímavě a zase kousek něco z historie, před 200 lety :) Každopádně pokud by to bylo něco jako kontokorent, tak částka z úroku k dnešní době, by se pohyboval podle mě v milionech, chtělo by to zjistit o jakou sumu tam jde :) a byla by sranda dohledat onu generaci s tím, že jejich prapraprapra....dědeček dluží mega sumu, ať to srovnají za něho, dotyčnému Christianu Lowe :-) Chtělo by to kompletní překlad všeho, aby se zjistili přesné detaily,..a pokavaď je to k linii Seidler v Německu, určitě by to přivítali, jelikož Němci, si určitě libují v rodokmenech a všeho kolem toho :D
A teď to důležitější, co s těmi dokumenty mám dělat, vyhodit, darovat někomu a přispět troškou k historii? :D
Uživatelský avatar
Adonino
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned srp 17, 2014 9:42
Oblast pátrání: Šluknovský výběžek

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Semik » ned srp 17, 2014 22:05

Zajděte s tím na nejbližší SOkA, tedy okresní archiv. Asi Děčín. Tam budou vědět, co s tím.
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Kašpar » pon srp 18, 2014 4:54

Také se přimlouvám k návštěvě příslušného archivu.
Bylo by škoda, takovýto dokument ( nejstarší položka na snímku 5 je z r. 1780, 9. února ) prohodit komínem.
Navíc, v poměrně slušném stavu, oproti některým archiváliím, též datace uloženým v archivech.
Osobně bych si ho nechal.
Kdo ví, třeba ještě najdete nějakou starou modlitební knížku za trámem, či jinde po chalupě, kde budou zapsáni dřívější obyvatelé
( dříve to, většinou hospodář, psal na volné listy v kapesní Bibli). Ale to už by bylo mimo téma ...
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Adonino » pon srp 18, 2014 9:25

Děkuji všem za angažovanost v tomto problému určení, ale myslím, že trmácet se do Děčína a tam si vyslyšet " děkujeme" by mě nenaplnilo podle mých představ :lol: Takže to nechám dalších sto let odpočívat ve skříni, pro další generaci, jako důkaz o trvanlivém papíru a krásném písmu té doby :o :wink:
Uživatelský avatar
Adonino
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned srp 17, 2014 9:42
Oblast pátrání: Šluknovský výběžek

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Zora » pon srp 18, 2014 9:50

vždyť jim pošlete skeny - či fotky a zeptejte se, zda mají zájem, není nic snazšího - darovat jim to přece vůbec nemusíte. Pro archiv pak stačí dobré kopie a ty se dají poslat poštou. :-)
a ještě nápad, ony existují německé spolky vystěhovaných rodin, a ty mají veliký zájem o cokoliv po předcích... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29317
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Adonino » pon srp 18, 2014 12:16

Tak jsem to odeslal na patřičné místa na tip uži. Zora a odepsali mi:


Dobrý den,

jedná se o korespondenci firmy Josepha Paula z Brtníků s firmou Carl
Christian Löwe & Comp z Lipska týkající se dodávky příze pro výrobu
bavlněných tkanin, zřejmě punčoch. Je to zajímavý materiál, z něhož je
patrná cesta suroviny z Lipska do Neustadtu. Materiál by pro nás byl
zajímavý.

S pozdravem

--
Mgr. Jan Němec,
ředitel/Director


Státní okresní archiv Děčín/State District Archives Decin

Mám jim tam poslat originály?Mám nárok na nějakou mini odměnu nebo uznání za spolupráci? :D :D
Uživatelský avatar
Adonino
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned srp 17, 2014 9:42
Oblast pátrání: Šluknovský výběžek

Re: Identifikace dokumentu.

Příspěvekod Zora » pon srp 18, 2014 12:22

Uznání se Vám dostane zcela jistě :-))), o odměně jsem nikdy neslyšela, byť spolupracuji s muzeem (faktem je, že nikdy nic za materiály nechci a řekla jsem to předem - raději vstřícnost, když něco potřebuji já :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29317
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků