Václav a Jan

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Václav a Jan

Příspěvekod Pichnat4 » pát srp 15, 2014 8:00

Dobrý den, několikrát jsem se setkal s tím, že u jedné a zaručeně stejné osoby je někdy zapisováno jméno Václav, někdy Jan. U narození je však zapsáno jen jedno jméno. Z jakého důvodu se tak dělo?
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Václav a Jan

Příspěvekod Branwen » pát srp 15, 2014 9:27

Mohl tak být třeba biřmován. Nebo prostě chyba.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Václav a Jan

Příspěvekod Zora » pát srp 15, 2014 10:21

k těm biřmovacím jménům, dost často jsem se i já na ně odvolávala, ale zatím jsem vlastně prokazatelně na žádnou záměnu křestního a biřmovacího jména nepřišla.
a čím víc do přítomnosti, vím více bylo třeba dokladovat sňatek, snoubenci museli mít rodný list, čili - nenapadá mě, proč se proměňovalo jméno.
U nás v 17. století často děti dostávaly 2 jména, ta jsou zapsána v matrice N, ale v dospělosti se u nich pak už vyskytuje jedno, zcela výjimečně druhé, méně často obě. (svatba, narození dětí, úmrtí)
Co se týče záměny Jan a Václav (světci) nenapadá mě možnost, že by vystupovali ve dvojici, nebo že by jeden světec měl obě jména, či snad že by tato jména měla nějakou spojitost.
Snad jen naprosto vzdáleně od tématu Jan z Pomuku a Václav IV.
Teoreticky - není v okolí Vaší osoby nějaké panství, které by patřilo muži se jmény Jan Václav nebo klášter s představeným, který měl tato jména (nebo jiný církevní hodnostář)?
Třeba dítě bylo pojmenováno na jeho počest jedním ze dvou jmen (dělo se tak občas), a protože se tahle informace v obci roznesla, mohlo se stát, že byl do matriky později zapisován střídavě z jedním ze jmen, které nosil onen majitel. Ale to už vymýšlím opravdu jen teorie. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Václav a Jan

Příspěvekod Pichnat4 » pát srp 15, 2014 10:56

Díky, ještě dodám, že se jedná o přelom 18. a 19. století. Setkal jsem se s tím asi 3x a všechno na Rakovnicku, kde snad připadají v úvahu Fürstenbergové.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Václav a Jan

Příspěvekod Zora » pát srp 15, 2014 11:07

Joseph Wenzel Johann Nepomuk (*21. března 1728 + 2. června 1783), 2. kníže z Fürstenbergu (1762-1783) a předseda švábského kolegia říšských hrabat, krom majetků rodu v Německu také panství Křivoklát v Českém Království a to závětí z 3.8.1756.

čistě teoreticky snad , možná,
jestli se nepletu, já Moravačka, Křivoklát je kousek od Rakovníka..

další majitel panství byl syn výše uvedeného, ten se jmenoval Karel Boromejský Egon (*7.5.1729, +11.7.1787), další byl Karl Egon II, takže jedině něco jako na památku, k výročí narození, úmrtí a pod.

Ale je to opravdu jen teorie...
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků