vdova družičkou?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

vdova družičkou?

Příspěvekod aloe » pon srp 11, 2014 20:39

Dobrý večer,
měl bych (možná hloupý) dotaz a to, zda může být vdova družičkou, případně do jakého věku se družičky v první třetině 18. století vyskytují. Je možné, aby družička byla 30 let stará, případně byla vdovou a byla psána pod svým rodným jménem?

Děkuji za vaše odpovědi
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: vdova družičkou?

Příspěvekod Zora » stř srp 13, 2014 7:42

Je to nepravděpodobné, institut družičky jako takový nebyl ustanoven církví, pokud vím, byl to tradiční zvyk. Družičky byly mladé neprovdané přítelkyně nevěsty, které ji vyprovázely mezi vdané ženy.
Stanovení věku jsem se nikde nedočetla, ale ve věku 30 let už nepatřila dívka mezi mladé svobodné.
Třeba sňatky starších nevěst ( třeba i vdov) se mně zdá, že doprovázeny družičkami nebyly. Nesetkala jsem se s tím.

Vdova musela používat příjmení po svém manželovi, opět platí - nesetkala jsem se s tím, že by se po smrti manžela mohla vrátit ke svému dívčímu příjmení. Vše je ovšem také o krajových zvyklostech, u nás se třeba družičky zapsané v matrice (v zadaném období) vůbec nevyskytují, stejně tak se nevyskytují příjmení (příjmí) po chalupě.
Jediná změna příjmení vdovy mohla být pouze dalším sňatkem. (snad možná změna i po chalupě, nevím ale , kde se pohybujete)
Pokud by to snad bylo důležité, zajímavé pro danou otázku, tak dcera, která se narodila vdově (mimo manželství), by měla nést příjmení po matce za svobodna, aby bylo odlišeno, že se nejedná o dceru zemřelého manžela.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vdova družičkou?

Příspěvekod janamic » stř srp 13, 2014 13:11

Jak píše Zora, záleží na krajových zvyklostech. Nemohu radit, co se týká lokalit východních Čech, tak jen pro zajímavost jak to vypadalo na Prácheňsku v daném časovém období:
družička se do matrik zapisovala, nebyla u všech svateb, ale někdy byla i u svatby, kde nevěsta byla vdovou. Zda mohla být vdova družičkou jsem nikdy nezkoumala, tak to na 100%vyloučit to nemohu. Většina družiček je zapsaná formou Dorota dcera/sestra Hniličky z Drahonic , ale jsou i záznamy typu Anna Brabcová z Vodňan.Vzhledem k tomu, že v lokalitě se to hemží příjmeními po střeše, setkala jsem se i se zápisem druhého sňatku ženy-vdovy s původním původem. Vdova po Martinu Hovorkovi, při druhém sňatku byla opět zapsána v matrice jako Dorota dcera Lukáše Svitáčka, ženich byl Matěj Řežábek a jejich děti byly zapisovány jako děti otce Matěje Hovorky a matky Doroty :-)
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků