Praděda v první světové válce

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Praděda v první světové válce

Příspěvekod janinax » pon srp 11, 2014 10:37

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Nedávno jsem u jednoho příbuzného objevila fotku mého pradědy, kde je ve vojenské uniformě a u ní je popisek „válka 1916“. Překvapilo mě to, protože praděda se narodil v roce 1871 – tudíž mu bylo už 45 let a měl pět dětí. Poradíte mi, kde se o této skutečnosti dozvědět něco více? Myslela jsem, že bych se zkusila obrátit na Vojenský ústřední archiv, ale tady na fóru jsem četla řadu příspěvků o tom, že archiv dělal nějakou velkou skartaci kmenových listů a pochybuju, že by toho byl můj praděda ušetřen…
Uživatelský avatar
janinax
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát bře 22, 2013 22:20
Oblast pátrání: Semilsko, Krkonoše, Turnovsko, Třebechovice p. O., Jablonecko, Jičínsko

Re: Praděda v první světové válce

Příspěvekod Terra » pon srp 11, 2014 11:10

Ono je to hodně o štěstí. Já měla v 1.svět. válce oba dědy. Jednoho mi dohledali, druhého ne. Myslím, že za pokus to v každém případě stojí. Jen musíte počkat až archív znovu otevře.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Praděda v první světové válce

Příspěvekod Branwen » pon srp 11, 2014 11:29

V druhé náborové vlně se odváděli muži až do věku 50 let, takže to nemožné není. Pokud byl ve válce zajat, zraněn, nebo zabit, měl by být uveden v Seznamech ztrát:

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPeriodical.do?id=23834&it=0
popř. indexy zde: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPeriodical.do?id=23840&it=1

Dá se v tom sice vyhledávat, ale jména a názvy jsou často zkomolené. Takže pokud nemáte bližší informace, je to hledání na dlouhé lokte (a pokud se mu nic nestalo, ani tam nemusí být).
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Praděda v první světové válce

Příspěvekod hozacwa » pon srp 11, 2014 13:12

můj praděd byl téhož ročníku 1871, povolán v r.1916 do 1.sv.války; jeho kompletní kmenový list (základní služba i průběh jeho válečných let) ve VHA je, stejně jako řady dalších příbuzných těchto povolávacích ročníků.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Praděda v první světové válce

Příspěvekod janinax » ned říj 12, 2014 10:22

Dobrý den, tak jsem oslovila VÚA Praha a před pár dny mi odpověděli. Ze čtyř pradědů mi našli jednoho s tím, že kmenové listy třech zbývajících se nedochovaly a že kmenové listy osob narozených v letech 1887-1900 byly v průběhu 70. a 80. let minulého století vyskartovány. Nicméně dva pradědové, které nenašli, se narodili dříve než je zmiňováno...
Takže mám kmenový list jednoho mého pradědy, ale nejsem z toho moc moudrá. Je to psáno v němčině, místy ne moc čitelně, plno čísel a zkratek, s kterými si nevím rady. Byl by tu někdo, kdo se v kmenových listech vyzná a byl by ochoten mi poradit? Předem moc díky.
Uživatelský avatar
janinax
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát bře 22, 2013 22:20
Oblast pátrání: Semilsko, Krkonoše, Turnovsko, Třebechovice p. O., Jablonecko, Jičínsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 29 návštevníků