Feldgärtner VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Feldgärtner VYŘEŠENO

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte srp 05, 2014 11:53

Dobrý den,
našla jsem na fóru několik příspěvků se slovem Feldgärtner (případně s jeho obdobou Feldgärtler), ale nedobrala jsem se nějakého závěru, jak by se to dalo přeložit, co onen člověk dělal?
Já konktérně mám tohoto Feldgärtlera v roce 1813 v Městečku Trnávce, okr. Svitavy.

Budu vděčná za radu,
hezký den!
Naposledy upravil PomněnkaPrvní dne úte srp 05, 2014 18:39, celkově upraveno 1
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Feldgärtner

Příspěvekod powery » úte srp 05, 2014 12:49

řekl bych zahradník, viz viewtopic.php?f=9&t=3486 popř. viewtopic.php?f=9&t=6208
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Re: Feldgärtner

Příspěvekod jindriskova » úte srp 05, 2014 15:53

(Polní) zahradník, drobný zemědělec s takřka žádnou půdou, nebo vůbec žádnou půdou, jen venkovským domkem . Při sepisování Berní ruly v pol.17.stl. takto byli nejdříve označování venkované, kteří neměli žádná pole a louky, jen chalupu, později se kritéria změkčila a polním zahradníkem mohl být označen vlastník zhruba do 1,8 ha půdy. Zpravidla měl krávu a živil se výpomocí při polních a sezónních prací u sedláků nebo venkov.řemeslem (tkalci, truhláři, opravci obuvi, apod.) nebo obojím.
jindriskova
 
Příspěvky: 110
Registrován: čtv dub 03, 2014 17:46
Oblast pátrání: Litomyšlsko, Hřebečsko, Semilsko

Re: Feldgärtner

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte srp 05, 2014 18:38

Ano, to bude ono!
Otec mého Feldgärtlera byl tkadlec, takže to do sebe zapadá.
Děkuji!
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků