chybí svatba - co dál?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

chybí svatba - co dál?

Příspěvekod aloe » ned črc 27, 2014 17:57

Zdravím,
mam na Vás dotaz a to kde se dá dohledat rodné příjmení manželky, pokud svatba prostě chybí. Jedná se o počátek 18. století. Jedná se mi spíše na co se soustředit v archivu (SOA Náchod)

Děkuji
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: chybí svatba - co dál?

Příspěvekod hozacwa » ned črc 27, 2014 19:44

taky jsem měl takové případy. hledal jsem podle otce v matrikách narození jeho dětí, u některých jsem potom nalezl i rodné jméno matky a nakonec i svatbu, která byla úplně mimo rodiště manželky i manžela.
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: chybí svatba - co dál?

Příspěvekod aloe » ned črc 27, 2014 19:52

hozacwa píše:taky jsem měl takové případy. hledal jsem podle otce v matrikách narození jeho dětí, u některých jsem potom nalezl i rodné jméno matky a nakonec i svatbu, která byla úplně mimo rodiště manželky i manžela.
H.


http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=33&t=16249

To sem udělal, mě se jednalo spíše o to na jaké materiály se v archivu soustředit
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: chybí svatba - co dál?

Příspěvekod zedir » ned črc 27, 2014 20:08

Dobrý den,

neznám SOA Náchod a nevím, co je v něm obsaženo, ale obecně se dá říct, že pomoci mohou urbáře a pozemkové knihy, i když se týkají především majetku a šance na solidní genealogické údaje není nijak vysoká. Mnohem slibnější by ale měly být farní archivy, kde se mohly dochovat soupisy duší či knihy ohlášek snoubenců (pokud záznam o sňatku nemůžete najít, pravděpodobně k němu došlo v nějaké okolní farnosti, ale v knihách ohlášek by měly být záznamy i o těch, kteří se narodili v dané farnosti, ale ke svatbě došlo v jiné). Za zkoušku rozhodně stojí i sbírka dokladů k matrikám - dokumenty vznikající v souvislosti s narozením, sňatkem a úmrtím, takže rodné listy, dispensy, ohledací lístky zemřelých, informace o ohláškách...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: chybí svatba - co dál?

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned črc 27, 2014 20:19

konečně jsem si vzpomněla na jeden pro Vás zajímavý příspěvek- rozvíjí to, co radí zedir
viewtopic.php?f=13&t=10732&p=50526&hilit=farn%C3%AD+z%C3%A1znamy#p50526
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: chybí svatba - co dál?

Příspěvekod aloe » ned črc 27, 2014 20:28

Jedná se o počátek 18. století.. Právě, že v okolních farnostech absolutně nic není. Pomalu si zvykám na myšlenku, že prostě není.. byl tam třeba vložen na papíře, ale ztratil se..
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: chybí svatba - co dál?

Příspěvekod zedir » ned črc 27, 2014 20:43

To je bohužel velmi možné. Pokud záznam není ve farnosti, kde by měl být a není ani pod okolními farami, dá se dále také postupovat dle stejného panství. Často jsem se v matrikách, kde se střídalo jen několik vesniček z těsného sousedství, divil, kde se tam najednou vzal někdo z 20 nebo i více kilometrů vzdálené vesnice a pak jsem zjistil, že ji vlastnili stejní páni. Pokud nepomůže ani panství, je další možností, že mohli mít sňatek na blízkém poutním místě, ale takové pátrání nazdařbůh je opravdu dlouhodobou záležitostí, nemluvě o tom, že ke sňatku opravdu mohlo dojít na faře, kde záznam čekáme, jen byl ale ztracen.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků