konfiskace majetku-Benešovy dekrety

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

konfiskace majetku-Benešovy dekrety

Příspěvekod kokosovakulicka » úte črc 22, 2014 14:46

Pátrali jste někdo blíže po tom, jaký osud měl majetek, který byl zkonfiskován dle Benešových dekretů? V případě své tety jsem našla v knihovní vložce i jméno osoby, které byl majetek "přerozdělen". Jeho osud by mě také zajímal, protože jsem jeho jméno našla v seznamu neznámých vlastníků na hlídači katastru. V případě své přímé předkyně jsem nalezla jen razítko "konfiskováno podle č. 12/45 Sb.". Ráda bych se dopátrala dvou věcí, a to, ze kterého z důvodů, kterých se tento dekret týká, byl majetek konfiskován, a komu byl přidělen. Je to reálné a jakým směrem se ubírat?
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: konfiskace majetku-Benešovy dekrety

Příspěvekod Rozina » úte črc 22, 2014 15:05

Teta byla zřejmě Němka, nebo Maďarka. Pokud nebyla odsunuta a bylo jí vráceno občanství, mohla po roce 1991 žádat o vrácení majetku, nebo jeho úhradu. Ten komu byl majetek přidělen, zřejmě neměl dědice, nebo nedošlo k vypořádání dědictví. Mohlo se stát, že dotyčný majetek potom daroval státu a zápis do katastru neproběhl. Pokud nemohu nahlédnout do listin, tak to těžko mohu posoudit. Bohužel žádat o tento majetek již zřejmě z vaší strany není možné. O to by se mohl pokusit někdo z rodiny toho přídělce, pokud se ho ten dotyčný nevzdal, tím že ho daroval státu, nebo mu byl později vyvlastněn.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: konfiskace majetku-Benešovy dekrety

Příspěvekod kokosovakulicka » úte črc 22, 2014 15:17

Ani teta, ani babička odsunuty nebyly. Byly na pár týdnu v internačním táboře, pak byly propuštěny a mohly v Česku zůstat. Německé občanství měla za války celá rodina, jako půlka Sudet... Před válkou jsem našla poslední sčítání z 20.let, kdy se hlásily k národnosti české. Nikdo nikdy u nás neuměl německy ani slovo. Jméno bylo ale německy znějící.
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: konfiskace majetku-Benešovy dekrety

Příspěvekod Rozina » úte črc 22, 2014 16:58

Ony si zřejmě zažádaly o navrácení občanství, ale majetek jim navrácen nebyl. Mohly si ho jen odkoupit. Měla jsem takový případ kdy manželé si zažádali o občanství a jeden z nich zemřel dříve než mu bylo navráceno. Po roce 1991 když potomci žádali o navrácení majetku, tak jim byla vrácena pouze polovina a druhou polovinu si museli odkoupit. Žádal někdo od vás o navrácení? Pokud by nebylo možné původní majetek vydat, tak byste dostali náhradu. Teď už s tím nic, ale neuděláte.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: konfiskace majetku-Benešovy dekrety

Příspěvekod kaiserj » stř črc 23, 2014 6:27

Pokud víte jaký majetek byl zkonfoskován - je třeba se podívat do pozemkové knihy. Pak je třeba zajít do archivu a vyžádat si přídělový operát a v něm najít komu byl majetek v přídělu přidělen.
Můj rodokmen: http://www.domazlicedva.hys.cz/
Pár rodokmenů z oblasti Sudet: http://www.sudeten.clanweb.eu
Uživatelský avatar
kaiserj
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte zář 01, 2009 9:09
Oblast pátrání: Plzeňský kraj, Domažlicko, Chodsko,


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků