Prevody gruntu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Prevody gruntu

Příspěvekod phejl » ned kvě 09, 2010 21:12

Zdravim!
Nemam jeste prilis zkusenosti s prevody gruntu. Poprve jsem nahledl do gruntovnic a mam dojem ze prevody z otce na syna probihaly cca ve veku 20 - 30 let syna. Je to mozne/typicke? Nebo jsem o generaci vedle?

Diky moc.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Příspěvekod ozana » pon kvě 10, 2010 19:57

Nemám s tím žádné zkušenosti, ale když se v matrikách běžně u svatby píše, že otec ženicha je výměnkář, tak je to pravděpodobné.
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod Petr.1965 » pon kvě 10, 2010 21:30

Možná to nepopíšu úplně přesně a někdo mě opraví nebo doplní. Určitě jste zjistili, že rodiče měli více dětí, než dnes, a to v rozmezí i 20 let. Nejstarší synové se museli ohlédnout někde po nevěstě ( a nejlépe po takové, která nemá bratry a tím pádem zdědí grunt ) a grunt zdědil syn nejmladší. Právo nejstaršího syna na grunt přišlo až někdy později. Do té doby to bylo právo syna nejmladšího. Našel jsem i případ, kdy otec zemřel a na grunt byl vrchností dosazen jakýsi správce, do doby než syn dospěje a bude schopen hospodařit. Nebo se vdova znovu vdala, aby zajistila chlapskou ruku na gruntu a v gruntovnici bylo zapsáno právo na grunt nejmladšímu synovi.
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod phejl » úte kvě 11, 2010 9:44

Diky moc za vase rady a postrehy!
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků