Nalezenec (adopce)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nalezenec (adopce)

Příspěvekod W Grey » pon črc 14, 2014 22:26

Dnes jsem v zápise matriky našel zápis o jakémsi Aloisi Šip-ovi jež má zapsáno:
"nalezenec z Prahy, čís.dít. 3796 u Václav a Marie Šedivých".
Zápis je z knihy zemřelých - žil 18 dní.
Máte někdo zkušenost s takovým zápisem?

Napíšu si ho do rodokmenu pro zajímavost, ale lze to považovat za adopci?
W Grey
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned črc 06, 2014 21:39
Oblast pátrání: Střední čechy

Re: Nalezenec (adopce)

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 22:39

Pokud vím, především v Praze (ale i v dalších městech, obcích) byly rodiny, které se živily péčí o nalezené, odložené, osiřelé děti. Nebrala bych to jako adopci...
Stejně tak bývalo běžné, že se o osiřelé dítě známých, příbuzných, sousedů postarali sousedi...
Sama jsem našla u příbuzných v Praze zapsané malé dítě s jiným příjmením , o jehož osudu nikdo v rodině nic neví a nikdy ho nikdo nezmiňoval.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nalezenec (adopce)

Příspěvekod W Grey » pon črc 14, 2014 23:22

Jelikož hledám v rejstříku S/Š, tak jsem si tohoto příjmení ve spojitosti s rodokmenem nevšimnul.
Zaráží mě, že se jedná o dítě z Prahy, ačkoliv jde přibližně o vzdálenost 50km od místa bydliště.
Děkuji za příspěvek :)
W Grey
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned črc 06, 2014 21:39
Oblast pátrání: Střední čechy

Re: Nalezenec (adopce)

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 23:28

Ony se ty děti často umísťovaly na venkov, lidé z vesnice si potřebovali přivydělat a dětem bylo na vesnici určitě líp. Nebylo to nic zas tak mimořádného. Zajímavé je, že dítě bylo sice nalezenec, ale znali jeho jméno a příjmení...

Dítě, o kterém jsem psala v souvilosti s mými předky, bydlelo sice v Praze, ale na okraji, v Břevnově na statku. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nalezenec (adopce)

Příspěvekod W Grey » pon črc 14, 2014 23:35

Mě to trochu zmátlo, protože svých dětí měli "co nalézám" celkem dost, a jedná se o vesnici u Zásmuk.
W.
W Grey
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned črc 06, 2014 21:39
Oblast pátrání: Střední čechy

Re: Nalezenec (adopce)

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 23:38

to na věci nic nemění, jestli měli deset dětí, jedenácté se taky najedlo :-)))
Bylo to přilepšení v podobě hotových peněz.. Úřady buď o takové rodině věděly, nebo posílaly žádosti o umístění dětí do vesnic... Zde pak obec vyhledala ty, kteří měli o děti zájem. Zkuste se podívat, zda-li ve vsi nebylo takových dětí více. Většinou měly městské úřady už vytipované obce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nalezenec (adopce)

Příspěvekod duros » pon srp 04, 2014 15:03

Nedavno som sa tomu venoval a napisal som kratky clanok, ktory sa tyka podobnych deti z Viedenskeho nalezinca: http://www.geni.sk/preco-nachadzame-zaz ... nalezinca/
V poznamkovom aparate najdete odkazy na dve diplomove prace, v ktorych sa uvadzaju aj prazske nalezince, resp. rozoberaju situaciu v Cechach.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 25 návštevníků