Čísla domů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Čísla domů

Příspěvekod Arin-Gark » sob říj 21, 2006 10:28

A ještě jedna věc. Dočetl jsem se, že od roku 1771 jsou domy označovány popisnými čísly. Zajímalo by mě, jestli ta čísla jsou do dneška stejná, nebo jestli od té doby proběhlo nějaké přečíslování.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod VLVOJTA » sob říj 21, 2006 17:13

Na tak obecný dotaz se dá říct, že nejspíš ano.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Arin-Gark » sob říj 21, 2006 18:24

No dobře, tak to trochu zkonkretizuju. Můj děda Petr Jurkovič bydlel až do své svatby v roce 1935 u svých rodičů ve Starém Poddvorově č.p. 16. Pak se na nějaký čas přestěhoval i s manželkou do Mutěnic, jenže v roce 1951 se odstěhovali zpět k rodičům na Starý Poddvorov, jenže tentokrát do čísla 118! Přitom můj otec mi tvrdí, že to bylo do toho samého domu, kde již řečený Petr Jurkovič před svatbou žil. Takže to znamená, že se dědečkovi rodiče mezitím přestěhovali a můj otec se mýlí, nebo ve Starém Poddvorově proběhlo přečíslování domů. Jde vůbec nějak zjistit kdy, kde a jak se taková přečíslování v minulosti prováděla?
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Přečíslování

Příspěvekod Senga » sob říj 21, 2006 22:04

Zkoušel jste si ověřit adresy na http://forms.mpsv.cz/uir/adr/OverAdresuFrame.html? Vyhledanou adresu si můžete nechat zobrazit na mapě. Podle mne v uvedené obci č. p. 16 neexistuje, č.p. 118 se mi zobrazilo.
Zkuste najít webové stránky obce a zeptejte se, třeba Vám někdo poradí.
Mám zkušenosti se zmatkem kolem číslování domů. Např. majitelé si na zahrádce vedle chaloupky postavili nový domek, ten dostal nové číslo. Po smrti babičky, která v chaloupce bydlela, tuto chaloupku zbořili a dnes toto č.p. v obci neexistuje. Ještě horší případ - domek s určitým č. p. byl zbořen a po několika letech dostala toto číslo novostavba v úplně jiné části obce!
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod Arin-Gark » sob říj 21, 2006 22:32

Bohužel se na tu adresu nějak nemůžu dostat. :cry: Ale když jsem hledal na www.mapy.cz, tak mi to obě čísla bez problémů našlo.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod Senga » sob říj 21, 2006 23:34

Máte pravdu, na mapy.cz to najde obě adresy. Zkoušela jsem ještě katastr nemovitostí http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ , ale ani tam se č.p. 16 nenašlo. Vím z vlastní zkušenosti, že jsem tam hledala a nenašla zápis o budově která určitě existuje. A to jsem si myslela, že tam by měly být nejspolehlivější údaje!
Přečíslování domů na vesnici mi v tomto období nepřipadá pravděpodobné. Nenapadá mě jaký by k tomu měli důvod. Setkala jsem se s tím sice v Praze (cca 1935), když několik ulic bylo přeřazeno do jiného (sousedního) katastrálního území.
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Re: Přečíslování

Příspěvekod VLVOJTA » ned říj 22, 2006 7:39

Senga píše:Ještě horší případ - domek s určitým č. p. byl zbořen a po několika letech dostala toto číslo novostavba v úplně jiné části obce!
Také mám tutéž zkušenost

Arin-Gark: Byl ten domek č.p. 16 trvale obýván? Nemohlo se stát, že ho třeba kompletně přestavovali a mezitím bydleli jinde, tzn. že ten domek ztratil na čas své č.p. a když jej přestavěli dostal nové č.p.
V takto čerstvé době nebylo plošné přečíslování běžné. Zkuste kontaktovat místní obecní úřad a pak se podívejte na katastr nemovitostí, tam by měly být dohledatelné stopy toho zmatku v č.p.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Jan » ned říj 22, 2006 10:34

Asi nejlepší informaci získáte na obecním úřadě. Jinak ještě existují mapy starých katastrů v archivech, největší sbírky jsou v oblastních archivech.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Senga » ned říj 22, 2006 14:35

Přečíslování domů na vesnici mi v tomto období nepřipadá pravděpodobné. Nenapadá mě jaký by k tomu měli důvod.

To jsem se pořádně sekla! Důvody se našly vždycky - spojování obcí nebo i to, že v důsledku zastavování proluk nešlo číslování pěkně za sebou. Přečíslování se dělo i mezi 1. a 2. sv. válkou a stává se i dnes...
Zkuste zadat "přečíslování domů" do vyhledávače a uvidíte kolik výsledků se najde!

Pokud neuspějete s dotazem na obecním úřadě, zkuste ještě příslušný okresní archiv.
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod Lyra » ned říj 22, 2006 18:07

Já mám v jedné obci doloženo přečíslování zhruba v letech 1910 - 1920. Dvě malé vesničky nalepené těsně na sobě (jedna pod kopcem, druhá na kopci) se tehdy slučovaly v jednu. Dům mých předků, původně č. p. 7, při přečíslování dostal číslo 8 (takže žádná dramatická změna), pod nímž je evidován dodnes. Naproti tomu ve vesnici ležící jen několik kilometrů stranou se žádné přečíslování nekonalo a stará č. p. tam platí dodnes. Ve vsi o dalších pár kilometrů dál se zase přečíslovávalo tuším někdy v 60. letech 20. století. Prostě nehledejte v tom žádný systém.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Rozina » pon říj 23, 2006 11:53

K přečíslování určitě docházelo a dochází. Já mám v jedné rodině místo narození Dolní Tošanovice 2, u dalšího dítěte Zawadovice 2 a nyní když jsem tam našla příbuzné, tak je to Dolní Domaslavice 100 a prý se jedná o stejné stavení. Zřejmě podle toho jak se posunovala hranice katastru. To však musím prověřit. Nejsem si jistá, že to na obecních úřadech budou vědět. Snad bude lepší požádat příslušný katastrální úřad. Je však nutné přesně určit na mapě stavební parcelu, aby to mohli dohledat.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod Dr. Taby » čtv říj 26, 2006 6:36

Mám vlastní zkušenost, že k přečíslování docházelo. Pátrám po předcích v oblasit Rumburku a ty vesnice měly dříve 1500 obyvatel a teď mají tak 300. Když sem se ptal na čísla popisná, tak tam došlo kpřečíslování několikrát. Jak se postupně domy strhávali, tak je po čase přečíslovali.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

přečíslování

Příspěvekod Duke of York » stř kvě 18, 2011 17:21

U nás na obci (v současné době tedy u mě doma :-) ) vedou seznamy obyvatel (to teda mají asi všude), každopádně to mají někdy od třicátých let až do teď a vždycky je na stránce číslo domu a lidé, kteří v něm žili, když se odstěhovali, jméno se škrtlo a případně se tam dopsali noví lidé. Některé domy zbourali a číslo už nikomu nedali, z jednoho se stal obecní úřad a tak... Možná tam u vás mají podobný seznam a třeba by se z toho dala ta jména a čísla domů zjistit.
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků