Legitimní - nemanželská

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Legitimní - nemanželská

Příspěvekod Dr. Taby » úte srp 01, 2006 9:06

Prosím, mám v rodokmenu takový drobný problém. U mojí praprababičky byla v původní matrice napsána jen matka, a zaškrtnuto legitimní / nemanželská. Dva roky po jejím narození se její matka vdala a do matriky byl připsán otec (podruhé ženatý vdovec), který nejspíš přiznal otcovství. V opisu dělaném za války je už uveden jako otec, ale status je dále nemanželské. Zde je zápis z matriky i s dodatkem:
Obrázek
a zde je jiným písmem dopsaný otec včetně nějakého dodatku:
Obrázek

Jde mě o to, jestli podle toho můžu brát dopsaného Ignaze Schöpse jako jejího biologického otce.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Legitimní - nemanželská

Příspěvekod Lyra » úte srp 01, 2006 18:14

No, legitimní přece znamená manželská. I když praprababička má v kolonce zapsáno opravdu unehelich - tedy nemanželská. Otec se k ní sice o pár let později přihlásil, ale to nebyl důvod to přepisovat - farář prostě jen dopsal otce do původně prázdné kolonky a basta. Ten text pod jménem dítěte čtu jako "legitimirt weil lt. Taufschein v. Pfarramte dto 20/4 99" - tedy "legitimována (rozuměj uznána za manželskou) dle rodného listu z místního farního úřadu 20/4 99".

Zápis na druhé fotografii začíná slovy "Já Ignác Schops", jedná se tedy o standartní legitimovací formuli, jejíž dokončení už na fotce není viditelné. Obvykle vypadá přibližně takto "Já XY, povolání, bydliště, syn otce WY a matky MZ se před níže podepsanými svědky přiznávám k tomuto dítěti coby otec". Dále tam pak bývá doplněno datum sňatku tohoto otce s matkou dítěte a podpisy zmiňovaných svědků.

Jestli je Ignác skutečně otcem malé Heleny se asi stěží dozvíme se 100% jistotou. Podle mě je to ale docela pravděpodobné. Proč by se přiznával k dítěti, které není jeho? To, že se oženil s matkou děvčátka, ještě neznamenalo, že by musel automaticky dát dítěti své příjmení. Fakt, že to udělal, svědčí pro to, že dítě bylo skutečně jeho, ale z nějakého důvodu se s Brigitou nemohl či nechtěl oženit už před jeho narozením. I když samozřejmě pořád je tu také možnost, že se přihlásil za otce dítěte jen na žádost Brigity, přestože otcem byl ve skutečnosti někdo jiný.

To, že je dotyčný v matrice uveden jako vdovec, nemá prakticky žádný význam. Ledaže by byl v době narození dítěte ještě ženatý, což by vysvětlovalo, proč si jeho matku tehdy nevzal.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Dr. Taby » úte srp 01, 2006 18:58

Díky. Teď jsme ve fázi hledání první manželky. Při opisu z matriky v roce 1940 už je tam jako Helena Alžběta Schöpsová. Když jsem výsledek svého bádání sdělil mamce, tak se mnou skoro nemluvila, protože babička přece nebyla nemanželská. I další zkazy o thle rodině jsou zajímavý: Podle rodinné legendy zemřel Ignaz Schöps po návratu z války, ale podle farní knihy zemřelých zemřel na jaře 1914.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Lyra » úte srp 01, 2006 19:10

No, to jsou právě ta překvapení, která nám vždy připraví rodopis. Při pročítání matrikami často narazíme na důkazy, že naši předkové nebyli taková nevinná jehňátka, za jaké jsme je původně považovali. Po svých zkušenostech bych řekla, že případ Heleniných rodičů nebyl nijak neobvyklý - takových tehdy bylo...

Co se týče rodinných legend, je potřeba je brát s rezervou a důkladně je prověřovat. Jak vidíte, nemusí se vždy zakládat na pravdě.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

nemanželské/manželské

Příspěvekod MNICH » stř srp 02, 2006 11:35

Taky se jeden prastrýček divil, že jeho starší sestra se narodila byla nemanželská a ještě nesla jiné příjmení, prý by ho to ani nenapadlo, obzvláště jak byli vychováváni k víře atd. nicméně to bylo způsobeno vyřizováním dokladů (po +prvním mužovi ve světové válce).
MNICH
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte srp 01, 2006 12:09
Bydliště: Praha - východ


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků