Předci vojáci (rakouská armáda 1871, 1914)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Předci vojáci (rakouská armáda 1871, 1914)

Příspěvekod zedir » stř črc 02, 2014 22:58

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o rady badatele lépe se orientující ve vojenské správě. Odjakživa jsem předpokládal, že mí pradědové (ročníky 1877, 1884, 1894 a 1895) byli nuceni se zúčastnit 1. světové války, ale hmotný důkaz alespoň o jednom z nich jsem získal až vloni, kdy se mi do rukou dostala jeho fotografie z války. Byl na ní můj nejstarší praděda, kterému v roce 1914 tedy bylo 37 let, což mě udivilo, neboť u něj jsem předpokládal, že pro svůj věk by měl nejvyšší šance, že by se odvodu vyhnul a pokud by byl přece jen povolán, došlo by k tomu v pozdější fázi války (což jsem si myslel bez jakýchkoliv znalostí o tehdejším fungování armády). Když jsem tedy zjistil, že byl ve válce (nemaje žádné jeho doklady a zatím bez využití vojenských pramenů), zajímalo mě, zda se účastnil přímých bojů, nebo zda sloužil v zázemí a při toulání internetem jsem se dočetl o pojmech jako zeměbrana a domobrana a chci se dotázat, zda jsem to dobře pochopil, že můj praděda s rokem narození 1877 patřil při vypuknutí války do domobrany, a to do první výzvy, se kterou byl pravděpodobně poslán do bojů, přičemž měl můj praděda tu smůlu, že byl nejstarším povolaným ročníkem a kdyby byl jen o rok starší, ocitl by se spíše v zázemí s druhou výzvou? (Naštěstí se v každém případě z války vrátil a k dosavadním čtyřem dětem z prvního manželství přidal s mojí prababičkou po válce dalších pět dětí).

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste ... ych-vojaku

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/92404

V souvislosti s tímto pradědou se chci ještě zeptat na jednu věc - objevili jsme desetiletými nánosy prachu pokrytý jakýsi upomínkový plakát s pradědovou fotkou a textem "Upomínka na světovou válku 1914-1915, kterou vedlo Rakousko-Uhersko s Ruskem, Srbskem, Francií, Černou Horou, Anglií, Belgií a Japonskem. Této války světové zúčastnil jsem se bojuje hrdině za vlast, císaře a krále" (poznámka o boji by podporovala pravděpodobné nasazení v přímých válečných operacích) - co mě zaujalo je to, že jednak proto, že je uváděno trvání zatím jen 1914-1915 a také vzhledem k tomu, že z prastrýcova podání vím, že praděda se v roce 1915 z války vrátil kvůli podlomenému zdraví, pochází plakát právě z tohoto roku a přesto se o válce mluví již jako o "světové," měl jsem zato, že toto označení vzniklo spíše až po samotné válce nebo po zapojení USA coby jedné z hlavních velmocí a že do té doby se používal výraz "velká válka" či "evropská válka," do níž se právě proto USA zdráhaly zapojit. Ví někdo k tomuto označování něco bližšího?

Poslední věc, na kterou se chci zeptat, je určení (nalezení) jednotky, v níž sloužil prapraděda Jan Trtílek, jenž je ve svém oddacím záznamu z roku 1871 zapsán jako člen zeměbrany:

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... natura=849

Čtu tam "urlauber bei der 4ten compagnie 2ten zug der kk. landwehr, taglähner in Hluboký, bezirks hauptmannschaft Boskowitz" a snažil jsem se ji dohledat na výše odkazovaném foru o válce a něco více k ní zjistit, ale nenašel jsem ji, ale určitě dělám něco špatně, protože vojenství je pro mě opravdu španělská vesnice a v jeho útvarech se vůbec nevyznám.

http://forum.valka.cz/index.php/f/504797

Děkuji předem za případné reakce
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Předci vojáci (rakouská armáda 1871, 1914)

Příspěvekod hozacwa » čtv črc 03, 2014 20:17

dílčí odpověď:
v průběhu 1.sv.v., kdy se začalo R-U nedostávat vojáků na frontě v důsledku bojových ztrát (úmrtí, zajetí či zběhnutí), bylo v r.1916 rozhodnuto o povolání starších ročníků, zařazených po absolvování "základní" služby původně do domobrany. váš praděda nebyl nejstarší povolávaný ročník, můj praděd byl znovu odveden v květnu 1916, prohlášen za služby schopného a nastoupil službu v R-U armádě 3.11.1916, ačkoliv byl narozen r.1871.
prodělal skoro celý zbytek války speciální výcvik v Modlingu a Erzensdorfu u Vídně a měl to štěstí, že se nakonec na frontu nedostal. byl demobilizován na konci r.1919.
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Předci vojáci (rakouská armáda 1871, 1914)

Příspěvekod zedir » ned črc 06, 2014 1:19

Dobrý den,

děkuji za reakci a uvedení vlastního příkladu. V úvodu chci napravit menší nedorozumění - neměl jsem na mysli, že by můj praděda byl vůbec nejstarší povolaný ročník do války, ale že byl nejstarší ročník z první výzvy, která v roce 1914 měla představovat ročníky 1877-1895 (věk 19-37 let) a druhá výzva 1872-1876 (věk 38-42 let). Zajímá mě to právě z toho hlediska, že pod zmíněným odkazem je uvedeno, že rozdělení dle první/druhé výzvy většinou rozhodovalo o nasazení v bojích/zázemí a můj praděda narozený roku 1877 by měl opravdu tu smůlu, že nebyl o rok starší, což by ho posunulo do druhé výzvy. Ale raději jsem si to chtěl ověřit, neboť mi ze zkoumání všech počtů a údajů, které jsem na internetu nalezl, šla hlava kolem a zde jsem uvedl jen odkazy, kde daná problematika byla dle mého názoru nejlépe shrnuta a zestručněna, a proto jsem se sem obrátil s touto prosbou (vedle ještě druhého dotazu ohledně prapradědova záznamu z roku 1871). Než jsem se začal více zajímat o tyto vojenské záležitosti, měl jsem o odvodech představu toho typu, že nejdříve byli povoláni osmnáctiletí, pak devatenáctiletí a jak rostla potřeba armády po posilách, byly ve stále kratších intervalech volány další a další ročníky - proto mě zpočátku udivovalo, že by se "stačilo doputovat" až k roku 1877 a co víc, že by tento ročník byl předvolán již v prvním roce války, nikoliv až v pozdější fázi (to mi ovšem vysvětlil pojem domobrana). Bylo mi samozřejmě známo a jasné, že ve válce bojovali i starší než kolem dvaceti let, ale jak jsem podotkl, ve vojenství se opravdu nevyznám a nevěděl jsem, jakými zákonitostmi se odvody řídily. Když se podívám, že později byli povoláváni do války i muži do 50 let, můžu prohlásit, že alespoň někteří mí předci měli štěstí - dva prapradědové se tak o rok a o dva odvodu vyhnuli.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Předci vojáci (rakouská armáda 1871, 1914)

Příspěvekod Brasl » ned črc 06, 2014 8:26

Váš dotaz je o základech. Sice se tím nezabývám, ale analogie s armádou ČSSR tu je. Vojáci se dělí na vojáky v činné službě a zálohy (tenkrát rezervisty). Váš děda zřejmě nepatřil k "civilům", tedy těm, kteří byli odvádění podle ročníků. Zřejmě patřil k zálohám, tedy těm, kteří již povinnou vojenskou službu v minulosti prodělali a odešli do zálohy. Nebyl tedy odveden, ale povolán do činné služby. Pro armádu ČSSR to bylo povolávacím rozkazem, který měl každý záložník ve vojenské knížce pro případ mobilizace a jejím vyhlášením nabýval platnost.
Můj děda byl ročník 1873 a sloužil u horských myslivců, přičemž tam byl sám. Odvedenci z jedné vesnice sloužili většinou společně u jedné jednotky, dle doplňovacích obvodů.

PS: Vycházím z naší obecní kroniky, kde je dění v 1. svět. válce podrobně zapsáno. Nejprve byli odvolání z dovolených a pod., vojáci v činné službě. Potom teprve byla mobilizace a ačkoli jsou uváděny jmenovitě všichni které starosta vedl k jednotlivým odvodům, tak můj praděda tam nefiguruje, ačkoli prodělal ve službě téměř celou válku. Byl to záložák povolaný ke svému pluku, který se neschoduje s doplňovacími obvody.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Předci vojáci (rakouská armáda 1871, 1914)

Příspěvekod zedir » pon črc 07, 2014 18:44

Děkuji za reakci a bližší osvětlení pojmů, ve kterých poněkud tápu. Osud mých předků za první světové války a v armádě obecně mě začal zajímat mnohem dříve, ne jen kvůli nynějšímu výročí. Bohužel o většině z nich nevím nic víc, než co mi mohou poskytnout informace v matrikách, neboť nežije, kdo by měl co říci nebo nemám k dispozici žádné dokumenty, fotografie, pohlednice apod. Výjimky tvoří jen zmíněný praděda a prapraděda s uvedenou jednotkou. Ale ještě před započetím pátrání ve vojenských pramenech jsem pátral po internetu, zda se dá zjistit alespoň něco bližšího a získat nějakou určitější představu o jejich nasazení, jednotce nebo osudech a děkuji ještě jednou za odpovědi.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků