Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod SCIIA » sob čer 28, 2014 9:03

Zajímalo by mě, kde bych měla hledat dokumenty o svém otci, o kterém moc nevím. V 60. letech byl, jak se dnes říká, policistou, o toto zaměstnání ale asi vlastní vinou přišel.... Jeho rodina pocházela ze Slovenska, potřebuji se dozvědět i něco o nich. Existovaly asi dost podrobné spisy o osobách, které se měly stát příslušníkem VB. Kde hledat? Děkuji.
SCIIA
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon srp 07, 2006 8:35

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod Pichnat4 » sob čer 28, 2014 10:09

Dobrý den,

zkuste se obrátit na Archiv bezpečnostních složek.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod SCIIA » sob čer 28, 2014 12:36

Ve státním okresním archivu?
SCIIA
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon srp 07, 2006 8:35

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod Kašpar » sob čer 28, 2014 16:06

SCIIA píše:Ve státním okresním archivu?


Tam by sice mohlo něco být, třeba zápisy z četnických stanic apod., ale Pichnat4 myslel patrně toto: http://www.abscr.cz/
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod Pichnat4 » sob čer 28, 2014 17:51

Kašpar píše:
SCIIA píše:Ve státním okresním archivu?


Tam by sice mohlo něco být, třeba zápisy z četnických stanic apod., ale Pichnat4 myslel patrně toto: http://www.abscr.cz/

Přesně toto jsem myslel. Pokud by to bylo ve státním okresním archivu, tak bych uvedl, že je to ve fondu státního okresního archivu :-)
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod Kirvin » sob čer 28, 2014 20:08

Na stránkách Archivu bezpečnostních složek si nalezněte odkaz na archivní pomůcky, personální fondy příslušníků a zaměstnanců MV. Zde lze vyhledat podle jména, příjmení a data narození konkrétní signaturu svazku příslušníků bezpečnostních složek. Ten si vyžádejte ke studiu v Archivu a podle Vašeho bydliště buď v Brně (Kanice) nebo do badatelny v Praze. Podrobný návod je na stránkách ABS. Co se týká obsahu personálních spisů, tak ty jsou velice různorodé, ale pokud o předkovi nevíte nic, tak bude vždy velkým přínosem. Jsou uchovány personální spisy příslušníků narozených po roce 1910, ty starší nechala nějaká hlava pomazaná vyskartovat. Nevím, které nejmladší ročníky jsou přístupny, ale můj děda byl ročník 1925, do civilu šel 1981 a neměl jsem problém dostat jeho svazek ke studiu. V řadě spisů je i fotografie příslušníka (dokonce u mého dědy několik z různých období). S vyhledáním a ev. návštěvou bych nemeškal s ohledem na to, že není jisté, jak to do budoucna bude se studiem takto "mladých" věcí.
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod SCIIA » pon čer 30, 2014 19:25

Moc děkuji za pomoc, opravdu jsem číslo otcova spisu našla ve vyhledávači Archívu bezpečnostních složek. Objednala jsem si ho už ke studiu v badatelně v Praze, protože kopie spisů neposílají poštou!!! Musím tam dojet, což bude pro mě asi fiasko, protože Prahu absolutně neznám, naposledy jsem tam byla někdy před 15 lety..Z toho mám fakt těžkou hlavu.
Jinak spis vyhledají, pak dají vědět a pro kopie si dojedu cca do 2 měsíců (termín se dá prodloužit), oproti občance je dostanu a zaplatím. Může pro ně dojet i jiná, mnou pověřená osoba, kterou nahlásím telefonicky nebo e-mailem.
SCIIA
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon srp 07, 2006 8:35

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon čer 30, 2014 19:30

A máte to do Prahy moc daleko?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod SCIIA » pon čer 30, 2014 20:03

Mám to cca 100 km, takže ani ne, ale musím to nějak zvládnout! Nic jiného mi nezbývá. Pomohlo by mi poradit, jak se tam dostat z Černého mostu...? Pojedu autobusem.
SCIIA
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon srp 07, 2006 8:35

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon čer 30, 2014 20:47

Nejlíp metrem. Navigace mi to našla jinak než jsem myslela. Metrem na Smíchovské Nádraží, tam vystoupíte východem po směru jízdy k MHD autobusům a tam autobusem 125, který tam začíná (takže pojede směr Skalka) a dojedete až na zastávku Chodovec. Snad budete mít štěstí na moderní autobus, že bude psát stanice. Archiv poznáte snadno- jedna z budov vypadá jako moderní barevně pomalovaný hrad. Cesta by měla trvat cca 45 minut.
Našlo mi to ještě jednu cestu, pomocí dvou autobusů, ale metro mi přijde jistější.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod artepa » pon čer 30, 2014 23:09

No nechci do toho kecat, ale nedošlo k mýlce? Archiv bezpečnostních složek není na Chodovci. Alespoň podle kontaktů na jejich stránkách http://www.abscr.cz/cs/kontakty
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte črc 01, 2014 6:13

Moc děkuju za opravu, nevím, proč jsem to popletla :shock:

Tak OPRAVA:
metrem na Náměstí Republiky a odtamtuď tři zastávky tramvají 5 nebo 26 směrem na Žižkov (5tka končív Ústředních Dílnách a 26tka u Koh-iNooru) , do zastávky Husinecká....
A tam už jenom projít parčík po pravé straně.

to Artepa: díky, že jste si všimla!
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod SCIIA » stř črc 02, 2014 15:39

Děkuji moc za navigaci, pochopila jsem to doufám správně: na Žižkov jezdí obě tramvaje (5 i 26), vystoupím na zastávce Husinecká a projdu parkem vpravo...? Ten směr na Chodovec se mi taky někdy bude určitě hodit!
Ještě k tomu spisu: napsali mi, že buďto do Prahy pošlou kopie za 560 Kč (spis je v Brně, má 80 stran) nebo originál a sama si to zadarmo nafotím, tím asi mysleli, že si to foťákem ofotím..
SCIIA
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon srp 07, 2006 8:35

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř črc 02, 2014 19:53

Jo, rozumíme si :-)
Projdete parkem co budete mít po pravé ruce a ta ulice bude potom, až budete v parku, taky po Vaší pravé ruce :-)
To by bylo prima ne, kdyby Vám to poslali- foťákem to uděláte v pohodě :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vyřazení z řad zaměst. tehdejší VB

Příspěvekod SCIIA » úte zář 09, 2014 20:28

Moc prosím, kdo znáte dobře Prahu, o co nejpřesnější popsání trasy (metro, tramvaj), jak se vesničanka, která tu asi 100 let nebyla, dostane z Černého mostu do badateny Bezpečnostních složek, Na Struze 3, Praha 1. Moc dík, musím tam už vyrazit (badatelna Siwiecova je zavřená).
SCIIA
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon srp 07, 2006 8:35

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků