Odchod předka z Olomouce na vesnici 1696

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Odchod předka z Olomouce na vesnici 1696

Příspěvekod Marisa » pon čer 23, 2014 16:31

Dobrý den,
v matrice obce Výšovice jsem nalezla nejstarší zápis ohledně mých předků a sice zápis ze dne 11.11.1696 o sňatku, kde ženich, Franciscus Mitschka, syn zesnulého Caspara Mitschky z Olomouce, si bere Marinu Spozdil, zřejmě dceru čtvrtláníka (jelikož spolu dále žijí ve Výšovicích na gruntě, jakož i jejich potomci po další generace). Nejsem zběhlá v historii, ale bylo tenkrát normální, že obyvatel královského města, kde požíval alespoň jakés takés svobody, se dobrovolně stal poddaným, v té době ještě prakticky nevolníkem na vesnici? Myslela jsem, že tendence bývaly spíše opačné. V olomouckých matrikách jsem bohužel ani Francisca, ani Caspara nenašla, i když Mitschků, Mitzků i Micků se tam vyskytuje poměrně dost - a byli to povětšinou různí řemeslníci. Další záhada je, že dle dožitého věku při úmrtí jsem spočítala, že v době sňatku by měl Franciscus 13 (?) let a Marina 41(?) let.
Díky za vaše názory.
Marisa
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 13, 2014 21:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc

Re: Odchod předka z Olomouce na vesnici 1696

Příspěvekod Zora » pon čer 23, 2014 18:18

možná souvislost , ale bez záruky

http://is.muni.cz/th/75200/ff_m/Diplomka_-_text.txt

Výšovice

V polovině 14. století byla ves, nebo její díl v majetku rodu z Náměště. Žofka z Náměště zapsala
své věno Oldřichovi a Vilémovi z Náměště. Oldřich zde zapsal věno své manželce Markétě. Dále je
zmíněn Všebor z Náměště, zapisující věno na dvoře ve Výšovicích manželce Hedvice.[926] Bratři
z Náměště, Všebor, Oldřich a Beneš prodali 18 lánů s podsedkem, krčmou a patronátním právem ve
Výšovicích biskupovi Albertovi ze Šternberka a jeho synovci Petrovi ze Šternberka. Ti pak toto zbož
směnili s olomouckou kapitulou za půl vsi Polkovice. Roční plat 31 hřiven grošů z Výšovic byl
zapsán markrabětem Janem šternberskému augustiniánskému klášteru.[927]

Pokud by ves Výšovice patřila opravdu olomoucké kapitule, je možné, že pracoval jako řemeslník právě pro ni a přesunul se byl přesunut) na jiné zboží stejného majitele. Ovšem formulace tohoto odstavce z diplomky je trošku krkolomná.

Mám předky v Ivančicích, bývalé královské město, později město ochranné, přešlo jako věno dcery krále Jiřího z Poděbrad do rukou majitelů vedlejšího Moravského Krumlova. V matrikách nejsou místní (z Ivančic) uváděni jako poddaní.
Přesto se ženili, (vdávaly) do okolních obci, které patřily pod jednotlivá okolní panství.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odchod předka z Olomouce na vesnici 1696

Příspěvekod Marisa » úte čer 24, 2014 9:14

Děkuji za odpověď, rozhodně mi to pomohlo. Myslela jsem, že Výšovice patřily augustiniánům ze Šterbnerka (info z webových stránek obce) a souvislost s olomouckou kapitulou mě nenapadla. To má logiku. V tom případě je tam druhá záhada a to věk ženicha při svatbě. Mám vysvětlení, že farář prostě při úmrtí Franciska si spletl sedmičku se čtyřkou, tím pádem mu nebylo v roce 1731 48 let, ale 78 let. Pak by se ženil jako 43.letý a to by dávalo logiku, že ho nemůžu najít v olomouckých matrikách(nebyly ještě vedeny) i vzhledem k věku nevěstě a teorii o řemeslníkovi, stárnoucím mládenci, který se žení se starou pannou. Jsou zapsáni jako "honestus juvenis a honesta virgo" - k tomu ještě poznámka - pokud byl řemeslník, nezapsal by farář spíše jeho profesi než že byl synem post defuncti Caspari Mitschka ?
Díky i za odkaz na diplomovou práci, jsou tam i jiné, pro mě užitečné informace.
Marisa
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 13, 2014 21:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc

Re: Odchod předka z Olomouce na vesnici 1696

Příspěvekod Zora » úte čer 24, 2014 9:20

S věkem Vám bez odkazu poradit neumím.
Rovněž ani s tím, co by farář zapsal přednostně, jde o místní zvyky, je třeba porovnávat okolní zápisy. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odchod předka z Olomouce na vesnici 1696

Příspěvekod calmar » pát čer 27, 2014 16:45

A je tam vůbec zapsáno, že byl měšťan? Údaj "z Olomouce" nic takového neznamená, velká města měla také rozsáhlá předměstí s nesvobodnými obyvateli.
Výšovice v této době podle Hosáka skutečně patřily šternberskému klášteru augustiniánů, nikoliv kapitule.
calmar
 
Příspěvky: 165
Registrován: stř zář 15, 2010 14:11
Bydliště: Opava
Oblast pátrání: Pomezí středních, severních a východních Čech
Bučovicko
Západní Těšínsko
Hranicko-Kelečsko-Valašsko
Hodonínsko
Opavsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků