Jméno v indexu jako jediné nesedí ke jménu v knize nar.?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jméno v indexu jako jediné nesedí ke jménu v knize nar.?

Příspěvekod MB327 » sob čer 21, 2014 11:13

Zdravím.

Narazil jsem na zajímavý problém. V indexu narozených jsem našel osobu, kterou jsem potřeboval - zde na pravé straně je jako první jméno roku 1791 Maria Anna Pergeltin, 16. ledna.

Skočil jsem tedy hned do korespondující knihy narozených, ale na příslušné straně, tj. 315 (fol. 304), je opravdu leden roku 1791 (na další straně už je únor). Jméno se tam ale nenachází. Je tam jakási Maria Anna Göpfert z Loučné, která je shodou okolností také součást mého rodokmenu (její vnučka si vzala syna té M.A.Pergelt), nicméně jméno z indexu nikde.

Psal jsem přímo na SOA Litoměřice - třeba hledám ve špatné matrice, třeba ta, kterou potřebuji, nebyla ani zdigitalizována. Zpět přišla následující odpověď.

V indexu u Marie Anny Pergeltin je odkaz na matriku "H", folio 304. Je to původní signatura, dnešní je 131/7. Hledal jste ve správné matrice. Potíž je v tom, že na příslušné stránce je záznam o narození Marie Anny Göpfert v Loučné čp. 4. Proč tomu tak je, nevím. Pokud zkontrolujete ostatní jména v indexu, tak odkazy sedí.
S pozdravem
Tomáš Krýda


A vskutku, ostatní jména sedí přesně. Co myslíte, že se stalo? Matrikář se zapomněl, a napsal jiného člověka sem a jiného tam? Nebo šlo o dva různé zapisovatele? Existuje podle vás způsob, kterým by šlo jméno z indexu dohledat? A mohu alespoň brát zápis 16.1.1791 pro M.A.P. jako jakž takž směrodatný, a zavést ho do údajů v rodokmenu?
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Jméno v indexu jako jediné nesedí ke jménu v knize nar.?

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob čer 21, 2014 11:35

myslím, že matrikář při sestavování indexu (které bylo asi o dost jindy/později než matrika) zapsal jméno " Maria Anna Göpfert z Loučné" špatně. To neznamená, že zápis té "Vaší" Marie Anny neexistuje, jen bohužel není v indexu- leda, že by byl jinde v indexu (jakoby podruhé).
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků