Poraďte mi prosím s jedním výrazem ...

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Příspěvekod Majkas » ned říj 15, 2006 21:01

Tak to mi, bohužel, nic neříká. Ale mrknu na to.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod Majkas » ned říj 15, 2006 21:22

Ani netuším, jak mám krátkou paměť. Dokonce jsou Žatečtí v těmi Koudelkovými v příbuzenstvu. Z matričních zápisů mám, bohužel, jen sňatek Jana Koudelky a Terezie, dcery Jana Žateckého, chalupníka z Marianína 1 a Marianny roz. Jančíkové 26. 2. 1843. A nic co by se podobalo slovu "Justituc". Takže opravdu nepomůžu. Mrzí mne to.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

odp.

Příspěvekod henzi » pon říj 16, 2006 15:26

No ten Jan Žatecký může být klidně jeden z mách předků. Jeden Jan Žatecký (nar.1784) byl syn Antona Žateckého a Kateřiny (roz.Prokopové). Jeho děti sice neznám, ale řekl bych že to bude on. To byl vlastně bratr mého přímého předka.
henzi
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 11, 2006 16:29

Příspěvekod Majkas » pon říj 16, 2006 15:58

Ovšem všimněte si v zápise oddavek, že Jan Žatecký byl před svou smrtí chalupníkem v Marianíně č. 1, což potažmo znamená, že v totéž číslo nemohl jako majitel držet Váš předek. Po zmíněném Janovi jistě dědil některý ze synů a ne bratr. A pokud je roku 1850 držitelkou zmíněného čísla dcera Vašeho předka, je zmatek dokonalý. Budete asi muset znovu velmi podrobně prostudovat gruntovní knihy a porovnat to s matričními zápisy, abyste zjistil, jak to s tou držbou gruntu vlastně bylo.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

odp.

Příspěvekod henzi » pon říj 16, 2006 16:10

Ne to jste špatně pochopila. Můj přímý předek byla vlastně sestra - svobodná matka - od Jana - Anna Žatecká, která se přestěhovala na č.p.5. Můj přímý předek, který vlastnil č.p. 1 byl Anton Žatecký.
henzi
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 11, 2006 16:29

Příspěvekod Majkas » pon říj 16, 2006 16:15

Jasně, teď už jsem snad v obraze. Takže ten "krkoun", co možná nechal tátu Antonína chodit o žebrácké holi by vlastě měl být Jan Žatecký, co se objevuje v rodokmenu Koudelkových.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

odp.

Příspěvekod henzi » pon říj 16, 2006 16:25

No teoreticky to možné je, ale jak se teď koukám na výpis z pozemkové knihy (viz odkaz), nějak mi to nesedí. Protože Jan Žatecký tam není vůbec uveden.
Ale u toho Antona se mi to nezdá, protože on zemřel na č.p.1, takže asi měl kde žít.

http://img235.imageshack.us/my.php?imag ... 021af7.jpg
henzi
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 11, 2006 16:29

Příspěvekod Majkas » pon říj 16, 2006 17:00

Nevím jestli to víte, ale Marianín vznikl roku 1813 (i když podle toho Vašeho zápisu to vypadá na rok 1811) na pozemcích vzniklých po zrušení a rozparcelování holštejnského panského dvora. Tzn. že Váš předek propachtoval (tj. dostal do nájmu) kus půdy a "vrchnostenský dům" - tedy jednu z chalup bývalého dvora. Zemřel roku 1832. Až potud to jsou vcelku jasně odvoditelná fakta.
Na tzv. famíliích - gruntech, jejichž rozloha měla uživit famílii - rodinu se asi nehospodařilo lehce (zvláště v tamním neúrodném kraji), takže je možné, že Anton byl ke stáru uznán za chudého a byla mu přiznána chudinská podpora.
Pak podle mne vlastnil usedlost bez zápisu (což se stávalo poměrně často) jeho syn Jan. Po Janově smrti byla držitelkou usedlosti vdova Marianna roz. Jančíková, zmíněná v zápise oddavek dcery Terezie a Jana Koudelky.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

odp.

Příspěvekod henzi » pon říj 16, 2006 17:05

To je zajímavé, i když vím, že existuje kupní smlouva, která dokazuje, že Anton Žatecký opravdu č.p.1 koupil. Ale proč ne ... možné je vše.
henzi
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 11, 2006 16:29

Příspěvekod Majkas » pon říj 16, 2006 17:13

Jasně, on ho "koupil" stejně jak se "kupovaly" všechny grunty. Smlouvy se sice nazývaly "kupní", ale až do roku 1848 všechno vlastnila vrchnost a ta "koupě" byl vlastně jen dědičný nájem s tím, že na gruntech vázly i robotní povinnosti. Teprve zrušením roboty lidé vykupovali své grunty z této povinnosti a grunty se stávaly jejich skutečným vlastnictvím.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod Lyra » ned říj 22, 2006 18:17

Občas jsem už v matrice úmrtní narazila u osoby na poznámku, že zemřelý byl žebrák. Přitom předtím byl třeba majitelem domku či jiné nemovitosti. Z nedostatku lepšího vysvětlení si to zatím vysvětluji tak, že ono "žebrák" bral zapisovatel jako jakési synonymum slova "nemajetný". Tj. že dotyčný nemusel vyloženě chodit žebrotou od domu k domu - prostě jen neměl žádný majetek. Třeba proto, že domek (chalupu, grunt atd.), nechal přepsat na syna a odešel na výminek, kde žil jen z toho, co mu syn dal a sám už nic nevlastnil.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

odp.

Příspěvekod henzi » pát zář 28, 2007 9:44

Tak jsem se potak dlouhé době - skoro po roce - dostal konečně k tomu, co výraz ,,armen institut Justituc Bettler´´ opravdu znamená. Měla jste pravdu, bylo mi to přeloženo jako Žebrák v chudinském spolku. Ovšem jak už jsme se tehdy bavili nejspíše to nebylo z nedostatku majetku, ale spíše z toho, že ten majetek všechen převedl na své potomky.
Jinak ohledně Mariánína, nedávno jsem ho navštívil a jeden pan tam má úžasně zpracovanou historii celé Osady Marianín v knižní podobě. Jsou tam vypsána všechna čp. a všichni majitelé a obyvatelé od založení Marianína (1811) až do konce 2.světové války. Můžu jen doporučit.
henzi
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 11, 2006 16:29

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 6 návštevníků