Brandsdorf 1944 - foto

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Celtic » pát čer 20, 2014 13:43

Dobrý den, na odkazu
http://img715.imageshack.us/img715/2451 ... rf1944.jpg

přikládám fotku ze dne 22.7.1944 s nápisem na zadní straně "Durchgangslager Bransdorf, ganze personal". Má babička (Elena Sazonova - s šipkou) byla ruska a v 16ti letech se přidala k červenému kříži a odešla "do války".
Před dvěma lety, už jsem se o tom tady zmiňovala, ale bez odezvy. Chci tedy znovu poprosit, zda někomu nebudou připadat povědomé uniformy červeného kříže, či cokoli. Pán uprostřed má na paži pásku s nápisem Osta.. Ráda bych se o babičce dozvěděla více, ale mám jen tuto fotku, zmatené útržky vyprávění z války a datum narození 13.7.1922 v Moskvě.
Děkuji za cokoli.
B.
B.
Celtic
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv led 05, 2012 21:25
Bydliště: Příbram

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát čer 20, 2014 14:02

viewtopic.php?f=16&t=3379&p=14621#p14621
tady, že?

Brantice, Brandsdorf, internační tábor

tady se píše, že Brantice mají kroniku, asi je v SOkA
http://is.muni.cz/th/185715/pedf_m/Masa ... erzita.txt
" Byla to především Kronika města Krnova, Kronika Rusína,
Pamětní kniha obce Rudíkovi, Kronika obce Třemešné, Kronika obce Brantice, Pamětní kniha obce
Zátoru. Ve zbylých obcích se kronika buď nedochovala, nebo není přístupná z hlediska jejího
poničení."

Snad by Vám mohli poradit na obecním úřadě v Branticích- např. kontakt na kronikáře.....

Předpokládám, že nehledáte babiččiny data, adresy, ale spíš příběh....
Dokonce si myslím, že by tam mohli být i nějací pamětníci....

A Červený Kříž nemá informace?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Celtic » pát čer 20, 2014 14:09

Jéje, moc a moc děkuji :) Červenému kříži jsem již kdysi psala, ale nikdo se mi neozval. Hledám, jak informace o předcích (ale netuším jak se dostat do ruské matriky, ani zda jsou vůbec někde na netu dostupné) tak příběh, jelikož babička o této etapě svého života přestala úplně mluvit.
B.
Celtic
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv led 05, 2012 21:25
Bydliště: Příbram

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Zora » pát čer 20, 2014 14:14

Zkuste kontaktovat přímo obec Brantice, měli by vědět, o co se přesně jednalo. mohlo jít o dočasné skladiště, překladiště nebo nějaký tábor, po válce, snad tedy i pro německé vojáky, zajatce či lazaret... Navíc tuším v červnu na Krnovsko dorazilo československé vojsko, - problematická situace po odsunu... takže mohla působit i v rámci tohoto dění.


tady např- popisováno město Krnov
Osvobozením Krnova Rudou armádou nastala nová kapitola i ve vývoji krnovského školství.
V důsledku válečných událostí bylo 90% zdejších školních budov „nezpůsobilých“ k vyučování. Některé
byly poškozeny v bojích o město okolí, v jiných byly za války lazarety, provizorní kasárna či
skladiště. Jejich oprava a vybavení, aby mohly opět sloužit vyučování, si vyžádaly nemalého úsilí.
Usnesením vlády ČSR ze dne 25. května 1945 byly budovy, které sloužily před okupací školským
účelům, převedeny do správy ministerstva školství ČSR.
http://is.muni.cz/th/185715/pedf_m/Masa ... erzita.txt

Jsou tam odkazy na kroniku Brantic v okr. archivu, popisováno období těsně po osvobození, .... nezbude, než zkusit pátrat.

Jinak - asi nějaký drobný problém s daty. Babíčka se narodila v r. 1922, 16 roků jí bylo v r. 1938, jestli bydlela v Moskvě, tak kam vlastně a komu šla s tím Červeným křížem pomáhat...

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát čer 20, 2014 14:28

Zora píše:... tak kam vlastně a komu šla s tím Červeným křížem pomáhat...


myslím, že to je asi to, co popisoval Milan v předchozím příspěvku
a pak: byl to internační tábor, asi tam odkládali Němci ty, se kterými si zatím nevěděli rady.... Byla tam ale jako personál, že?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Celtic » pát čer 20, 2014 14:30

Zoro, moc děkuji. Určitě se na obec obrátím. Vím, že je to trochu zmatečné.. těch šestnáct let mi vyprávěla maminka, ale ani ona toho mnoho o babičce neví.. Babička se nám ve vcelku mladém věku zbláznila a byla nějakou dobu hospitalizována v psychiatrické léčebně.
B.
Celtic
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv led 05, 2012 21:25
Bydliště: Příbram

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát čer 20, 2014 14:32

no a máte její rodný list?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Zora » pát čer 20, 2014 14:33

ale v roce 38 nebylo SSSR ve válce, o tom píšu

Jinak ten internační tábor, co zmiňuješ, byl v provozu v období protektorátu, za německé okupace, ona fotka je července, takže jedině - že by ona paní pomáhala jako zdravotnice bývalým vězňům.
Já se spíš ale přikláním k tomu, že na místě bývalého internačního tábor zřidili něco jako tábor pro Němce - buď zajatce nebo ty, kteří čekali na odsun.
ale jsou to jen dohady, samozřejmě
Zde internační tábor Brantice
file:///C:/Documents%20and%20Settings/admin/Dokumenty/Downloads/publikace-odskodneni-2000-2006.PDF

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát čer 20, 2014 14:35

Z: a proč myslíš, že tam byli Němci? já myslela, že se bavíme o roce 1944... tedy o datu, ze kdy je fotka- předtím asi nevíme o babičce už vůbec nic :-(
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Celtic » pát čer 20, 2014 14:37

Karolina Vernerova píše:
Zora píše:... tak kam vlastně a komu šla s tím Červeným křížem pomáhat...


myslím, že to je asi to, co popisoval Milan v předchozím příspěvku
a pak: byl to internační tábor, asi tam odkládali Němci ty, se kterými si zatím nevěděli rady.... Byla tam ale jako personál, že?



Myslím, že ano. Tedy alespoň tady.
Jinak, než umřela zmateně vyprávěla (mé mamince) o tom, jak cestou do "sprch" jí vytáhl nějaký německý oficír a že jí měsíce schovával v boudě pro psy..

Psala jsem i do BadArolsen, ale ani tam mi nic neřekli, prý nemají žádné záznamy.
B.
Celtic
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv led 05, 2012 21:25
Bydliště: Příbram

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát čer 20, 2014 14:41

Karolina Vernerova píše:Z: a proč myslíš, že tam byli Němci? já myslela, že se bavíme o roce 1944... tedy o datu, ze kdy je fotka- předtím asi nevíme o babičce už vůbec nic :-(


Z: aha...že byl jen za okupace... pardon...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Zora » pát čer 20, 2014 14:42

Celtic píše:Zoro, moc děkuji. Určitě se na obec obrátím. Vím, že je to trochu zmatečné.. těch šestnáct let mi vyprávěla maminka, ale ani ona toho mnoho o babičce neví.. Babička se nám ve vcelku mladém věku zbláznila a byla nějakou dobu hospitalizována v psychiatrické léčebně.



Já Vaši vzpomínku na babičku nezpochybňuji, to rozhodně ne, jen hledám možné záchytné body a vylučuji to, co prostě nebylo možné :-)))
Pokud si zadáte do googlu Brantice, a budete mít trpělivost, určitě na to přijdete. (sorry, já zavařuju).
Zkuste také hledat v tisku na Krameriovi, třeba tam bude nějaká zprávička spíš o táboře, jméno bych ani nehledala....
Jinak dotaz - předpokládám, že se vaše babička v Československu asi vdala.... podle mě musela mít nějaké doklady, které se přiložily ke svatebním dokladům, pokud to bylo brzy po válce, je možné, že byste tam našla i nějaké potřebné dokumenty. Zkuste popřemýšlet, sňatek nebo alespoň narození dětí by mělo být tedy v čsl matrikách. ( velmi pravděpodobně něco od vojáků, od Červeného kříže)

Pokud měla pouze ruské doklady, je možné, že později si je měnila na české - takže co zkusit hledat ve zvláštní matrice?
Nebo alespoň poslat dotaz.
Podle mě by stačilo datum narození a místo, ale nejsem si tím zas tak moc jista.

Mě zapisovali podle originál rodného listu z ciziny, ten jsem jim tam nechala a dostala jsem originál čsl. s uvedením všech dat. Po asi 25 letech od narození)
Netuším ale, zda jsou schopni dohledat podle data narození, nebo jen podle data, kdy se doklady měnily.

A ještě něco... pokud by se babička přidala nějak k Č. kříži, nemyslím si, že by to bylo zas tak jednoduché v Rusku, spíš bych to viděla, že se mohla později jako zdravotnice dostat k nějaké armádě...


Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Zora » pát čer 20, 2014 14:44

Karolina Vernerova píše:
Karolina Vernerova píše:Z: a proč myslíš, že tam byli Němci? já myslela, že se bavíme o roce 1944... tedy o datu, ze kdy je fotka- předtím asi nevíme o babičce už vůbec nic :-(


Z: aha...že byl jen za okupace... pardon...


Aha - tak to mě dostala, já jsem pořád viděla že je fotka z roku 1945. Hluboká omluva.
Pak je ovšem divné, že jsou tam všichni v civilu...
Tomu prostě nerozumím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát čer 20, 2014 14:46

Z: s tím si nelam hlavu

Celtic: no, myslím, že nejlepší bude napsat na obec- jak jsme psaly :-)
pokud budou jen trochu ochotní, určitě se najde někdo, kdo bude aspoň kousek vědět.....

k tomu křestnímu listu babičky: pokud ho nemáte, možná byste si ho mohla vyžádat přes úřady- nevím, z které části Ruska babička byla, ale přes ambasádu za příslušný poplatek....
pokud ho máte, tak tam asi bude místo odkud pocházela a to se opět dá "ověřit" přes ambasádu- možná by Vám dali úplnější výpis z matriky, kde je její narození.....

no prostě kombinujte Zorky rady (o dalších dokladech) a ať se na Vás štěstí usměje.... (jen neseďte v koutě :-) )
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Zora » pát čer 20, 2014 14:47

Ještě dotaz, jaký byl osud babičky po skončení války?
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků