Brandsdorf 1944 - foto

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Celtic » sob čer 21, 2014 19:22

Holky moc vám oběma děkuji :) Zkusím všechno a v koutě sedávat nebudu.
Bohužel, strýcové na nějaké doklady kašlali a všechno vyházeli.. Hrůza.

Osud babičky byl pak takový, že se někde v táboře starala jako ošetřující, můj děda byl nasazen do stejného tábora jako telefonní technik(?). Když opravoval něco na stožáru tak jí viděl a líbila se mu. Pak se prý dozvěděl, že ten tábor má být vybombardovaný. Zkoušela jsem zjistit jméno toho tábora, ale mám jich asi šest... Kvůli tomu jí odtamtud nějak propašoval. Do konce války jí schovával ve sklepě v Určicích. Prý protože neměla žádné doklady jel někam do Prahy, kde měl nějakého známého generála, ten dal razítko a oni se mohli po válce vzít.

Poslední co si pamatuju, že babička mívala hrozně modré nohy.. Některé prsty neměla vůbec.. Prý jí umrzly v pochodech.

Po válce se s dědou vzali, nevím kde.. nevím kdy.. Na rodném listě maminky je napsáno Elena Sazonova, nar. 13.7.1922, Moskva , SSSR, dcera Petra Sazonova, bankovního úředníka a Anastazie roz. Simeonové (to mi přijde jako židovské jméno).

Víc o babičce nevím ani ťuk..
B.
Celtic
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv led 05, 2012 21:25
Bydliště: Příbram

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Zora » sob čer 21, 2014 19:41

zajímavé je, že na netu se dá najít stejné jméno Elena Sazonova u podnikatelského subjektu, původní bydliště Moskva. To tedy zírám, předpokládám, že to z vašich příbuzných asi nikdo nebude.
http://rejstrik-firem.kurzy.cz/osoby/elena-sazonova/
Další nositelky tohoto jména a příjmení najdete pomocí googlu.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob čer 21, 2014 19:47

já nevím, ale nějak si myslím, že pracovala právě v tom Bransdorfu- že tam se poznali....
proto mi není jasné, kde se vzalo 6 táborů....

a sňatek bych asi hledala v místě narození Vašeho dědy nebo Vaší matky :-)
klidně bych napsala na matriku, aby poslali výpis z matriky....

ale nejvíc zajímavostí bych si slibovala od obecního úřadu v "Bransdorfu"
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Zora » sob čer 21, 2014 20:09

A znáte dědečkova data? Třeba by se našla nějaká poznámka o sňatku... nebo v dalším bydlišti, kde se narodila matka z přihlášek...(dřívější bydliště, svatba, tohle všechno se do přihlášek zapisovalo)
Odvážím se zeptat, jaké povolání měl dědeček.
Pokud chcete, zkuste napsat ta jména předpokládaných táborů, třeba to nějak pomůže. Více hlav, víc nápadů. Určice a Brantice - to je vzdálenost 105 km, to je na přepravu ženy na útěku dost dlouhá trasa.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Věra Mátlová » sob čer 21, 2014 23:34

Karolina Vernerova píše: já nevím, ale nějak si myslím, že pracovala právě v tom Bransdorfu- že tam se poznali....
proto mi není jasné, kde se vzalo 6 táborů....


Tábor tam byl možná jen jeden, ale v průběhu války různě využíván. Jak našla Zora, v seznamu zpracovaném pro odškodnění vězňů v táborech nucených prací figuruje jeko "internační tábor". V jiné databázi je veden jako tábor nucených prací cikánů. U těchto seznamů většinou kolonky o dalších údajích nebo přesné popisy chybí, takže to asi opravdu bylo takové "záložní" zařízení.
Dál se dá najít, že od července 1943 tam (zřejmě coby mezistanice) mířily i dětské židovské transporty z Polska.
Pokud jde o bombardování, skutečně od srpna do prosince 1944 tam byly nálety, dokonce tam přitom spadly i nějaké americké bombardéry.
Na té fotce mě zaráží, že jsou tam všichni téměř v pohodě - kdybych chtěla být hnusná tak bych tady použila citát jisté členky současné vlády, že se tam "nic tak strašného nedělo" - ale spíš mě to kloní k názoru, že je to fotka ze sběrného místa pro osoby, které se v oblasti tzv. generálního gouvernementu (součást Velkoněmecké říše) hlásily k německé národnosti, ale neměly německé říšské papíry, a tam čekaly do doby než se prověří jejich německý původ (určitě jím Brantice byly v srpnu 1944).
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned čer 22, 2014 6:01

já měla za to, že Celtic mluví o 6ti různých místech :-)
taky jsem psala, že tam prostě odkládali různé osoby, se kterými si nevěděli rady....

šlo mi spíš o to, jak moc je pravděpodobné, že se babička "stěhovala" s prací během války... zda není spíš pravděpodobné, že se sem dorazila a dokud tábor fungoval, tak tam byla.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Celtic » stř čer 25, 2014 21:54

Moc vám všem děkuji, za každou zprávu, sumíruji a píšu po úřadech.
Těch 6 táborů vypusťte prosím z hlavy. Kde babička byla určitě,jsou Brantice..
B.
Celtic
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv led 05, 2012 21:25
Bydliště: Příbram

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Věra Mátlová » stř čer 25, 2014 21:58

Tak až něco zjistíte, dejte vědět - myslím že jsme na to tady všichni zvědaví!
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod herbert24 » čtv bře 12, 2015 20:28

Dlouho jsem zde nebyl. Jednak by mne zajímalo, jestli jste nějak pokročila a za druhé bych chtěl doplnit,,že co se týká Krnovksa a Němců, odkazovali mne v Krnově do archivu v Bruntálu. I tam je možno zkusit vznést dotaz.
Vita somnium breve!
Uživatelský avatar
herbert24
 
Příspěvky: 157
Registrován: ned led 27, 2013 21:59
Bydliště: Schlesien
Rodokmen online: .

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Ronielin » sob říj 05, 2019 13:20

Chtěl bych Vás poprosit jestli můžete ještě jednou vložit fotografii z tábora Bransdorf. Hledám informace o válečných zajatcích z okresu Jeseník už 13.let. V letošním roce dokončuji knihu. Tři roky mám v obci Česká Ves válečnou expozici. V letošním roce jsem své hledání přesunul na další okresy. Vaše fotografie z Brantic je zatím jediná svého druhu. Na začátku války zde byl internační tábor pro zajaté Slovany. Údajně táborem prošlo až 2000 lidí. Poté je vystřídalo cca 700 západních zajatců. Momentálně mám seznamy britských, novozélandských a italských zajatců z let 1943-44.
Předem Vám moc děkuji za odpověď.
Ronielin
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob říj 05, 2019 13:11

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod Zora » sob říj 05, 2019 15:03

Ronielin píše:Chtěl bych Vás poprosit jestli můžete ještě jednou vložit fotografii z tábora Bransdorf. Hledám informace o válečných zajatcích z okresu Jeseník už 13.let. V letošním roce dokončuji knihu. Tři roky mám v obci Česká Ves válečnou expozici. V letošním roce jsem své hledání přesunul na další okresy. Vaše fotografie z Brantic je zatím jediná svého druhu. Na začátku války zde byl internační tábor pro zajaté Slovany. Údajně táborem prošlo až 2000 lidí. Poté je vystřídalo cca 700 západních zajatců. Momentálně mám seznamy britských, novozélandských a italských zajatců z let 1943-44.
Předem Vám moc děkuji za odpověď.


Možná , že by bylo vhodnější a rychlejší, oslovit autorku dotazu přímo - tedy použít bud SZ - soukromá zpráva , nebo poslat mail. Viz možnosti pod autorčinými příspěvky.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brandsdorf 1944 - foto

Příspěvekod winsa12 » ned led 05, 2020 2:34

Celtic píše:...na odkazu http://img715.imageshack.us/img715/2451 ... rf1944.jpg přikládám fotku ze dne 22.7.1944 s nápisem na zadní straně "Durchgangslager Bransdorf, ganze personal"...

Obrázok mi nejde otvoriť, alebo odkaz za ten čas nie je funkčný. :?
Celtic píše:...Chci tedy znovu poprosit, zda někomu nebudou připadat povědomé uniformy červeného kříže, či cokoli. Pán uprostřed má na paži pásku s nápisem Osta...

Odpovedám teda naslepo - môj názor je, že sa asi nejedná o žiadne uniformy Červeného kríža. Jediné vodítko aspoň na aké-také vysvetlenie je ten Vami spomenutý pán s páskou na paži s nápisom "Osta...". Celý nápis môže byť "Ostarbeiter".

„Nejhůře na tom byli právě Ostarbeitři (Rusové, Ukrajinci a Poláci). Od ostatních se odlišovali označením, nášivkou „OST“, kterou nosili nově příchozí dělníci nebo pracovníci s horšími výkony či chováním na hrudi. Ti výkonnější mohli tuto značku nosit na levé paži.“, zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ostarbeiter#Odkazy

„"Ostrarbeiteři" (Ostarbeiter) a Poláci

Nacistické označení pro civilní pracovníky z území bývalého Sovětského svazu, která byla Německem obsazena od 22. června 1941. Po počátečním náboru dobrovolníků následovalo velmi brzy násilné zavlékání 2,1 milionů sovětských žen a mužů do Německa. „Ostarbeiteři“ ("dělníci z východu") museli nosit diskriminační označení „OST“, většinou byli ubytováni ve zvláštních táborech a bylo s nimi nakládáno podstatně hůře než s nuceně nasazenými z jiných zemí. Po osvobození byli mnozí z nich v Sovětském svazu diskriminováni nebo stíháni kvůli údajné kolaboraci. Lidé z Polska nepatřili k "ostarbeiterům", zacházení s nimi však bylo také velmi špatné. Obvykle byli také ubytováni ve zvláštních táborech s přísným režimem a museli nosit na oděvu označení "P" ("Pole" - "Polák").“, zdroj: https://www.zwangsarbeit-archiv.de/cs/z ... index.html . Na webe na túto tému toho nájdete samozrejme viac.

Špekulujem - ak aj bola Vaša babička podľa rozprávania pôvodne v Červenom kríži, tu, v tomto internačnom (sústreďovacom) tábore to tak už asi nebolo. Ešte som nepočula, ani nečítala, aby s pracovníkom Čk zaobchádzali tak kruto, aby ho dali do búdy pre psa. :( Na fotke sa skôr prezentujú, že patria k sebe, sú si rovní. Myslím si, že Vaša babička bola Ostarbeiterka.
Čítala som na webe, že počas protektorátu Čechy a Morava, si česko-moravská strana neviedla žiadnu evidenciu týchto nasadených pracovníkov. Pod palcom to mali nemecké úrady. Pre istotu sa ale pýtajte u Vás v archívoch. Na začiatok by som Vám odporučila, osloviť tento archív https://www.bundesarchiv.de/EN/Navigati ... /home.html .
winsa12
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned led 05, 2020 0:31

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků