Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod MB327 » pon čer 16, 2014 15:31

Tak jsem dnes byl v AHMP, podívat se na zápis narození své prapraprababičky, která se narodila jako nemanželské dítě u Apolináře v roce 1832. Vzhledem k tomu, že se jedná o větev, ze které pochází dnešní forma našeho extrémně vzácného (tři v republice) příjmení, mám zájem o její co nejdetailnější prozkoumání. Nevím ale, zda jsem se nedostal do slepé uličky. Zápis vypadá takto (fotky mobilem, v archivu mají porouchaný přístroj a nemohou udělat kopii):

datum a jméno dítěte - http://i.gyazo.com/331f62745c7f74c19bcc15ef5e3f3c3a.png
matka - http://i.gyazo.com/6ea0e7b4759de73f2f94df47f3386e03.png
svědci/kmotři (levans) - http://i.gyazo.com/26b8df3591873530ac9cf28ea5776c80.png

Bohužel, matka Josepha je jedna z těch, která má zapsáno jen jméno. Jaké mám šance na úspěšné nalezení detailů o ní? Zkoušel jsem konskripci, nicméně tam mi žádná forma tohoto jména nevyjela - paradoxně kromě té, kterou máme až v dnešní době (a ani tam žádná Josepha). Jsou ještě nějaké zdroje, které by mi mohly pomoct, nebo jsem prostě na stopce, a pokud se nevrhnu na prozkoumávání všech indexů narozených v Praze okolo roku 1800 (navíc kdo ví, mohla být z vesnice), nebo zemřelých v druhé polovině 19. století, nemám šanci se dostat dál?

Omlouvám se, pokud opakuji už mnohokrát promílané téma - zkoušel jsem hledat ("apolinář", "nemanželské", atd.), ale nic kloudného jsem nevymyslel. :?
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod Zora » pon čer 16, 2014 16:04

No, problém může být v tom, že k Apollináři chodily rodit svobodné matky a nemusely být přímo z Prahy, ale z vesniček v okolí, (které jsou dnes součásti Prahy).
Pak jsou problémy s tím, že dívka sice sloužila v Praze", v přihláškách ale není, protože se nejednalo o město Praha, ale třeba o Žižkov, který byl samostatnou obcí (městem)
Co se týče zápisů v přihláškách, upozorňuji na to, že přepisy příjmení byly různé a a lišily se i u jedné osoby (která byla zapsána postupně vícekrát)

Co se týče dalšího osudu těchto matek, velice často se vdávaly za řemeslníky, pomocníky, tovaryše, nádeníky, kteří pracovali v Praze a odcházeli pak z Prahy se osamostatnit, takže ani úmrtí nebude snadné vyhledat. Je tady ale více členů, kteří znají pražské matriky nebo okolí , je možné, že si někdo vzpomene, zda příjmení neviděl.
Zkuste zadat hledané příjmení do rubriky hledám ... (pokud ho tam již nemáte, pak se omlouvám)
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon čer 16, 2014 16:15

No nebude to asi snadné...

Máte zápis svatby této narozené Magdaleny s nějakým panem XXX?
Není u něj něco?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod Kašpar » pon čer 16, 2014 16:51

Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod MB327 » pon čer 16, 2014 17:03

Děkuji mnohokrát za odpovědi.

U Magdaleny si nejsem jist, jestli někdy vdaná byla, jelikož po vzoru své matky měla dítě též nemanželské. V zápisu jeho (tj. mého prapradědy) narození je uvedená takto - http://i.gyazo.com/f20a8523fc6dcffbb8302c508bb900e7.png, takže to mému výzkumu též moc nepomáhá - dvě nemanželské děti v řadě, to je fajnová věc. :D Zkusím se podívat na zápisy svateb v Čakové (mohla se přeci jen vdát později), a zjistit, jestli jsou k dispozici zápisy zemřelých (kdyby tam dožila), ale pochybuji, že tam bude více informací.

Jinak s těmi příjmeními v přihláškách - zkoušel jsem Bansl, Bansel, Banzel, Bansal, Banzal... některé mají i výsledky, ale nezdají se moc relevantní, nejspíš se jedná jen o podobná jména. Najde to, jak jsem říkal, i dnešní formu jména (Banzl), z čehož bych byl nadšen, kdybych nevěděl, že tenkrát jsme se jmenovali jinak. :D Zkusím ještě rubriku hledám - nic jsem tam, myslím, ještě nedával.
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod Zora » pon čer 16, 2014 17:12

Zkuste také s P na začátku, často se to zaměňovalo. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod Tylda » pon čer 16, 2014 19:59

Dobrý den.

Zkuste se zeptat v badatelně Národního archivu na Chodovci. Možná tam zjistíte nějakou informaci.
badatelna@nacr.cz

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod MB327 » pon čer 16, 2014 20:22

Zdravím, tam jsem právě dnes byl pro ten zápis, a přiznám se, že mě vůbec nenapadlo se zeptat, jak dál (už jsem v tu chvíli přemýšlel o projíždění konskripčních knih atd. :D), tak to tedy zkusím, díky. :)
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod MB327 » čtv říj 02, 2014 17:45

Po delší době toto téma oživím, mám nový dotaz.

Stále se snažím přijít na původ příjmení, a nedávno jsem se dal do řeči s Australanem, který se jmenuje Bansel. Jeho děd byl polák, který se jmenoval Banszel, přišel do Čech, upravil si jméno na Banšel, a měl tu syna. Ten odešel do Austrálie, kde háček ze jména z pochopitelných důvodů odstranil. Tak jsem projížděl všechny skeny a fotky z matrik co mám, jestli jsem tam nějaké Banšely nepřehlédl, a když jsem se teď zase po čase díval na ty, kterých se týká toto téma, všiml jsem si něčeho nad "s" v příjmení matky. Podívejte se sami:

http://i.gyazo.com/6ea0e7b4759de73f2f94df47f3386e03.png
http://i.gyazo.com/67ad2896e2921dbcafcded8ac64638c7.png

Myslíte si, že jde o háček, nebo o velice dobře položené smítko? Původně jsem si myslel, že by to mohl být háček, na druhou stranu mi připadá, že to je moc slabé, a mohlo by to být jenom smetí, a jsem pořád tak nějak na vážkách. Tak prosím zkušenější genealogy s lepším zrakem o radu, jestli mám začít koukat do polských matrik, nebo jde opravdu jenom o náhodu?

A jako bonusová otázka - co je to za slovo pod tím jménem? Já tam čtu něco jako "augebluh", ale nemám ani tuchu, co by to mohlo znamenat (3 výsledky od googlu taky moc nepomohly).
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod Kašpar » čtv říj 02, 2014 17:54

MB327 píše:Po delší době toto téma oživím, mám nový dotaz.

Stále se snažím přijít na původ příjmení, a nedávno jsem se dal do řeči s Australanem, který se jmenuje Bansel. Jeho děd byl polák, který se jmenoval Banszel, přišel do Čech, upravil si jméno na Banšel, a měl tu syna. Ten odešel do Austrálie, kde háček ze jména z pochopitelných důvodů odstranil. Tak jsem projížděl všechny skeny a fotky z matrik co mám, jestli jsem tam nějaké Banšely nepřehlédl, a když jsem se teď zase po čase díval na ty, kterých se týká toto téma, všiml jsem si něčeho nad "s" v příjmení matky. Podívejte se sami:

http://i.gyazo.com/6ea0e7b4759de73f2f94df47f3386e03.png
http://i.gyazo.com/67ad2896e2921dbcafcded8ac64638c7.png

Myslíte si, že jde o háček, nebo o velice dobře položené smítko? Původně jsem si myslel, že by to mohl být háček, na druhou stranu mi připadá, že to je moc slabé, a mohlo by to být jenom smetí, a jsem pořád tak nějak na vážkách. Tak prosím zkušenější genealogy s lepším zrakem o radu, jestli mám začít koukat do polských matrik, nebo jde opravdu jenom o náhodu?

A jako bonusová otázka - co je to za slovo pod tím jménem? Já tam čtu něco jako "augebluh", ale nemám ani tuchu, co by to mohlo znamenat (3 výsledky od googlu taky moc nepomohly).

Ačkoliv to je otázka v otázce, něco napíšu.
Na smítko, byť velice dobře položené, to příliš nevypadá. To by muselo smítko inteligentní a složit se do tvaru háčku.
Výraz v němčině bude angeblich.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod Peters » pát říj 03, 2014 15:21

angeblich = údajně, znamená to, že prostě to jméno nadiktovala, vůbec nemuselo být skutečné. Taky mám takovou mezi předky.

Co se týče těch záznamů od Apolináře, mně loni odpověděli, kdo to má na starosti:

vaši žádost jsme postoupili našemu 2. oddělení, které tento fond spravuje a vypracuje rešerši (správce fondu Mgr.Pavla Lutovská)
e-mail: pavla.lutovska@nacr.cz
nebo na2@nacr.cz
Naposledy upravil Peters dne pon říj 06, 2014 0:16, celkově upraveno 1
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Zjištění detailů matky nemanželského dítěte - Apolinář

Příspěvekod MB327 » ned říj 05, 2014 22:37

Díky oběma! :)
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků