Souhlasí vše - jen ne věk

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Souhlasí vše - jen ne věk

Příspěvekod Zik » pát čer 06, 2014 20:30

Dobrý den, mám zajímavý problém. Našel jsem záznam o sňatku Jana Matouška, podle něhož se ženil v roce 1813 a bylo mu 22 let. Tedy by se měl narodit v roce 1791 nebo 1792. Ve skutečnosti jsem ovšem našel záznam o narození Jana Matouška v roce 1787, tedy by mu muselo být 26. Souhlasí obec, číslo domu, náboženství i jméno otce (opět Jan). Je ale možné, aby se stala taková chyba? Chápu, že na konci 18. století zrovna neměli lidé vzdělání dnešní úrovně, ale že by mladý člověk nevěděl, kolik mu je?

Záznam o sňatku (1813): http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 32&scan=21
Záznam o narození (1787): http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 23&scan=19
Zik
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned čer 01, 2014 17:44
Bydliště: Jičín
Oblast pátrání: Jičínsko, Železnobrodsko, Roudnicko, okolí Štětí a Nymburka, Holešovice, Lysolaje, Nestrašovice

Re: Souhlasí vše - jen ne věk

Příspěvekod Lasztovicza » pát čer 06, 2014 20:34

Ano, klidně se to stát mohlo. Ba stávalo se to poměrně často. Já jsem se s tím také mnohokrát setkal. Můj předek se měl dle matriky oddaných narodit v roce 1805. Podle matriky narozených se ale narodil v roce 1793. Určitě to ale je ten váš Matoušek (pokud ovšem ve vesnici v té době nežilo Janů Matoušků více) :).
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Souhlasí vše - jen ne věk

Příspěvekod eMKa » pát čer 06, 2014 20:34

Naprosto běžně je v té době rozdíl v matričních záznamech svateb a úmrtí +/- 5 let ;-)
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Souhlasí vše - jen ne věk

Příspěvekod Zik » pát čer 06, 2014 20:41

Je to on skoro určitě, musel by se narodit druhý Jan v témže čísle během čtyř let...

Tak děkuji za ujištění.
Zik
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned čer 01, 2014 17:44
Bydliště: Jičín
Oblast pátrání: Jičínsko, Železnobrodsko, Roudnicko, okolí Štětí a Nymburka, Holešovice, Lysolaje, Nestrašovice

Re: Souhlasí vše - jen ne věk

Příspěvekod eMKa » pát čer 06, 2014 21:22

Zik píše:Je to on skoro určitě, musel by se narodit druhý Jan v témže čísle během čtyř let...

Tak děkuji za ujištění.

což je víc než možné... to vám potvrdí jen matrika zemřelých, pokud v těch 4 letech najdete úmrtí prvního Jana
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Souhlasí vše - jen ne věk

Příspěvekod slabici » pát čer 06, 2014 21:49

Nedávno nám na přednášce říkali, že bylo úplně běžné, že se mladí při svatbě dělali staršími, aby byli podle tehdejší doby plnoletí a nemuseli to řešit. Tady je to ale opačný případ :D A taky v mém rodokmenu je docela běžné, že dávali pořád stejné jméno svým potomkům, i když třeba tři toho jména hned zemřeli. Takže bych asi zapátrala i v matrice zemřelých
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: Souhlasí vše - jen ne věk

Příspěvekod Makonn » pon čer 23, 2014 12:37

Souhlas s předchozími. Jako příklad mohu uvést mého prapraprapradědečka Wenceslaouse Kostiala... má napsáno v matrice zemřelých,že skonal v 70-ti letech, psal se rok 1783. V roce 1712-14 se však žádný takového jména nenarodil,ale v roce 1720 ano....otci Joannesovi a Margharitě a jiný takového jména tam naštěstí není. Další posloupnosti pak zcela sedí. Takže rozdíl dokonce 8-mi let.
Makonn
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 17, 2008 23:34
Bydliště: Havířov
Oblast pátrání: Šenov,Datyně,Bartovice,Vaclavovice,Bludovice,Šumbark,Kunčice,Kunčičky,Radvanice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků