Lanske rejstriky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Lanske rejstriky

Příspěvekod Gringo » úte čer 03, 2014 13:51

Chtel bych se zeptat, zda-li ma nekdo zkusenosti s hledanim Lanskych rejstriku. Protoze nekdy kolem roku 1765 vyhorel hrad Hukvaldy, pod ktery spadala vetsina mych predku, sotva se nekde dostanu pod rok 1700. Nasel jsem na webu http://www.genea.cz/informace/pomucky/ostatni-pomucky/lansky-rejstrik-vesnice-verovice-wernsdorf/ pomerne dobre rozepsany Lansky rejstrik k obci Verovice (coz je prakticky za rohem) a tak si rikam, jestli se podobnym zpusobem nedochovaly i jine. Podle wikipedie by mely byt ulozeny v zemskem archivu v Brne, pusti me k nim pripadne jako bezneho smrtelnika? Nebo je nejaky jiny tip na hledani? Autora stranek jsem se pokousel kontaktovat marne.
Jsem si skoro jisty, ze jedna vetev predku vlastnila pomerne velky kus poli v dnesnich Trojanovicich. Tou dobou (kdy se Lanske rejstriky sepisovaly) byla obec soucasti Frenstatu, takze trochu doufam, ze bych mohl naleznout nejaky zaznam.
Dekuji predem za rady.
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Lanske rejstriky

Příspěvekod hozacwa » úte čer 03, 2014 19:52

Zemský archiv v Opavě zpřístupňuje na svých webových stránkách pozemkové knihy, které tvořily významnou součást nesporné soudní agendy při vrchnostenských a městských úřadech. Obecně lze říci, že v těchto knihách byly zapisovány údaje o držbě a změně držby půdy a usedlostí, ve městech pak měšťanských domů. Existovalo několik druhů těchto knih podle svého účelu – purkrechtní registra, sirotčí knihy, pachtovní knihy, knihy svatebních smluv, testamentů apod. Od 18. století se objevují tzv. knihy hlavní, kde je pro každou nemovitost (usedlost) vedena zvláštní složka. Vedení pozemkových knih nebylo jednotné a měnilo se v souvislosti s vydáváním patentů, různých dekretů a hospodářských instrukcí z jednotlivých let, proto jsou formy zápisů rozdílné podle panství. Zásadní změny přineslo až zrušení patrimoniální správy v roce 1850, kdy vedení pozemkových knih přešlo na okresní soudy. Těmto úřadům byly staré pozemkové knihy z vrchnostenských úřadů předány.
Opavský zemský archiv přebíral pozemkové knihy od soudů v několika etapách. Před vypuknutím druhé světové války se podařilo dokončit přejímky pouze z Těšínska. Pozemkové knihy z Opavska, resp. z vládního obvodu Opava, přejímal v letech 1939-1941 Říšský archiv v Opavě jako nástupce zemského archivu. Další část pozemkových knih byla předána do Opavy v letech 1948-1952 z Brna, kam byly deponovány za války z toho území Protektorátu Čechy a Morava, které po válce připadlo kompetenčně pod opavský archiv. Po správní reformě v roce 1960 převzal archiv také pozemkové knihy z části zaniklého Gottwaldovského kraje (Valašské Meziříčí, Vsetín).
K první evidenci pozemkových knih přistoupil již říšský archiv, a to formou kartotéčních lístků. V letech 1961-1965 byly ve všech archivech v Československu zahájeny práce na soupisu všech pozemkových knih. V roce 1970 vydal tehdejší Státní archiv v Opavě tiskem přehled s názvem „Pozemkové knihy uložené v archivech Severomoravského kraje (15.-19. století)“, v němž byly knihy shrnuty abecedně podle sídel velkostatků. V roce 2012 začala digitalizace těchto pramenů a vznikla nová aplikace, která, jak věříme, bude cenná pro studium hospodářských a sociálních dějin, pro sledování vývoje pozemkové držby a pro genealogické bádání. Pokud při jejím využívání zjistíte nějaké nesrovnalosti nebo budete mít návrh pro určitá doplnění, obraťte se na naši e-mailovou adresu podatelna@zao.archives.cz .

dál zkuste indikační skicy v MZA Brno; ev. hledání na http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... fcDb=10045
jedná se soubor digitalizovaných matrik bývalého severomoravského kraje;
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Lanske rejstriky

Příspěvekod Zdenek » stř čer 04, 2014 11:45

Ano, pozemkové knihy v Opavě, ale Katastry (Lánové rejstříky) v Brně.
Většinou volně přístupné, ovšem omezení 5 kartonů na den. Speciálně Lánové rejstříky (1669-1679) pro Hukvaldské panství jsou půjčovány jen na mikrofilmu.
Ještě poznámka:
Je to fond D
D1 Lánové rejstříky 1669-1679
D2 Rektifikační akta 1667-1768
D3 Dominikální fase 1750-1895
D4 Tereziánský katastr 1758-1768
Atd..............

A mám pro Vás dobrou zprávu :D

Posílám SZ
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků