Počet dětí

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Počet dětí

Příspěvekod slabici » stř kvě 28, 2014 19:55

Možná mám hloupý dotaz, ale zkusím to. Babička vždy tvrdila, že měla 10 bratrů.. pominu, že něco z toho možná byly sestry. Ale nemohu takový počet sourozenců najít, mám jich zatím "jen" 6. Jen mě trochu zaráží, že první dítě se narodilo zřejmě v r.1890 (zatím jsem nenašla svatbu rodičů, ale matka narozena v r.1868, to by celkem odpovídalo), poslední nalezený sourozenec je z r.1900, pak dlouho nic a babička až v r.1909. v té době matce bylo už 41 let. Myslíte, že je to možné nebo mi někdo uniká? Bratři tam jsou jen 2 a k tomu 2 brzy zemřelé sestry. Adresa všech sourozenců je stále stejná. Děkuji
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: Počet dětí

Příspěvekod Zora » stř kvě 28, 2014 20:03

je třeba hledat v okolí, nebo náznaky možného stěhovaní rodiny (povolání otce?), je pravděpodobné, že v letech, kdy nemáte žádný nález, se narodilo dítě jinde.
Stejně tak je ale možné, že babička vychovávala ještě další děti - třeba z rodiny nebo od známých, které přišly o rodiče všichni se brali navzájem jako sourozenci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Počet dětí

Příspěvekod slabici » stř kvě 28, 2014 20:38

Otec byl nádeník, vozka. Vím, že babička byla poslední narozená, má stejnou adresu jako první sourozenec narozený o 20 let dříve a všichni sourozenci mají stejnou matku. Zkusím mrknout do vesnic v okolí, kde byli příbuzní, jestli se tam náhodou někdo nenarodil. Je to tak, že pokud by matka šla zrovna na návštěvu, porodila tam, tak to dítě napíšou úplně jinde než kde pak bydlelo?
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: Počet dětí

Příspěvekod Zora » stř kvě 28, 2014 20:41

ano, dítě bylo zapsáno v kostele, příslušném k obci, kde se narodilo
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Počet dětí

Příspěvekod slabici » stř kvě 28, 2014 20:57

Děkuji, zkusím tedy i okolí. Dneska úspěch, našla jsem svatbu jejích rodičů.. nenapadlo mě hledat 6 týdnů před narozením prvního dítěte, vždycky zabrzdím tak 6 měsíců před porodem. Asi se ještě mám hodně co učit. Slyšela jsem totiž, že kněz takto narozené dítě občas za manželské neuznal ;-)
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: Počet dětí

Příspěvekod Zora » stř kvě 28, 2014 21:02

zkuste hledat ještě dál před svatbou, jsou tam tuším asi 4 roky do 18 let věku. nebyla třeba matka vdova při nalezeném sňatku?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Počet dětí

Příspěvekod eMKa » stř kvě 28, 2014 21:09

Zora píše:zkuste hledat ještě dál před svatbou, jsou tam tuším asi 4 roky do 18 let věku. nebyla třeba matka vdova při nalezeném sňatku?

Ani nemusela být vdova - mám úplně stejný případ - moje prababička r. 1909, poslední z 9 dětí... 4 se stejným rodičům narodily před svatbou - prapraděda byl topičem na dráze v Přerově - těch cca 60 km domů si stihl vždycky odskočit na plození, na svatbu byl čas až s pátým potomkem na cestě :-D
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Počet dětí

Příspěvekod Zora » stř kvě 28, 2014 21:25

No, snažila jsem se to napsat taktně. :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Počet dětí

Příspěvekod slabici » stř kvě 28, 2014 21:28

Myslím, že před už žádný děti nebyly, spíš si u několika odběhla na návštěvu. Matka byla svobodná, vdávala se v 21 letech (v osmém měsíci), ženichovi tehdy bylo 41 let (svobodný). Aspoň už vím, po kom máme v rodě tu zálibu ve starších partnerech ;-)
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: Počet dětí

Příspěvekod Zora » stř kvě 28, 2014 21:36

Raději si to prověřte a zkuste se podívat na minulost onoho staršího muže.
Jaké měl zaměstnání?
Manželka mohla bydlet u rodičů i s rodinou, pak se všichni odstěhovali a zase se vrátit do původního bydliště..... těch možností je plno..
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Počet dětí

Příspěvekod kokosovakulicka » čtv kvě 29, 2014 10:11

Onen starší mohl být vdovec a mít děti. Něco mohlo být před svatbou, nebo po jeho smrti. Ale nezdá se mě ta mezera, pokud tam nepadla zrovna válka. Koukla bych do oddacích matrik, pokud nejsou živé, možná se v té mezeře děti rodily jinde ale uzavíraly sňatky pak na původní adrese.
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Počet dětí

Příspěvekod Zora » čtv kvě 29, 2014 11:17

kokosovakulicka píše:Onen starší mohl být vdovec a mít děti. Něco mohlo být před svatbou, nebo po jeho smrti. Ale nezdá se mě ta mezera, pokud tam nepadla zrovna válka. Koukla bych do oddacích matrik, pokud nejsou živé, možná se v té mezeře děti rodily jinde ale uzavíraly sňatky pak na původní adrese.
....

....Matka byla svobodná, vdávala se v 21 letech (v osmém měsíci), ženichovi tehdy bylo 41 let (svobodný).
Ani ta válka tam moc nesedí datově...
Spíš bych tipovala na zaměstnání ženicha, někam se přesunuli a vrátili se...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Počet dětí

Příspěvekod slabici » čtv kvě 29, 2014 19:41

Zatím to pořád procházím, přehlédla jsem jednoho bratra z r.1904, takže je to možná opravdu jen tak, že už jim to prostě "nešlo" plodit tak rychle za sebou. A v matrice zemřelých jsem našla zřejmě dalšího bratra, jen ho ještě nevidím mezi narozenými,. Takže se omlouvám za paniku, ale fakt jsem to projížděla mockrát. Ale zaujala mě ta myšlenka, že ten první možná nebyl první a někdo byl ještě před svatbou ;-)
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 24 návštevníků