1.světová válka

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

1.světová válka

Příspěvekod kolen » stř kvě 28, 2014 15:20

Hledám svého pradědečka,který padl v 1.svět.válce .Kristián Krakovec,nar.4.1.1882 v Ježově(okres Hodonín).
Narukoval údajně 10.8.1914 a na pomníku má napsáno,že padl 13.11.1914 na ruském bojišti. Nevím,jestli ten
datum úmrtí je správně a taky nevím přesné místo bitvy ve které zemřel.Byl u jednotky K.K.Landwehr Infanter Regiment No.21.
To jsem vyčetla z fotky kterou poslal domů těsně před svou smrtí.Ráda bych o něm získala jakékoliv informace.Děkuji.
kolen
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř kvě 28, 2014 14:48
Oblast pátrání: Vojenský ústav Praha

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Zora » stř kvě 28, 2014 17:05

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Pichnat4 » stř kvě 28, 2014 17:06

Až bude fungovat vojenský archiv, tak tam by mohly být nějaké jeho dokumenty.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: 1.světová válka

Příspěvekod kolen » čtv kvě 29, 2014 12:49

Paní Zoro,děkuji za radu,tady jsem pátrala a nevypátrala,tak nevím L.
kolen
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř kvě 28, 2014 14:48
Oblast pátrání: Vojenský ústav Praha

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv kvě 29, 2014 13:19

Omlouvám se, že do toho z pozice amatéra vstupuji, ale není to tenhle regiment?
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/47206
a píše se tam, že
"Zaradenie pluku v auguste 1914:
IR 21 (II, III, a IV. prápor) v zostave 20. pešej brigády 10. pešej divízie (IX. armádny zbor) – pluk určený pre front v Haliči proti Rusku"

A jestli to dobře chápu, tak se asi dá vysledovat IX. armádní sbor- tj. bude někde v bitvách zapsaný a podle toho byste snad mohla zjistit víc, ale jinak souhlasím s Pichnat4- až bude archiv v provozu, třeba budete mít štěstí a něco Vám o něm najdou....
Já našla jen tohle, ale už vůbec si nejsem jistá, že jsem správně- tak se předem omlouvám- beru to jako samostudium....
http://www.vrtulnik.cz/ww2/protektorat-uzhorod.htm
(popis, co se dělo v říjnu a listopadu 1914 u Užhorodu)

Jinak myslím, že jsem někde zahlédla, že archiv otevřou snad po prázdninách.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Zora » čtv kvě 29, 2014 14:28

Zkoušejte hledat různé varianty příjmení, velmi pravděpodobně by měl být - mohl být zapsaný "nemecky", čili
je možné, že byl veden jako Chrïstian Krakowetz. Zní to absurdně, al evšechno je možné. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1.světová válka

Příspěvekod MB327 » čtv kvě 29, 2014 15:07

Pichnat4 píše:Až bude fungovat vojenský archiv, tak tam by mohly být nějaké jeho dokumenty.


Archiv měl také ještě před nějakou dobou na stránkách možnost online vyhledávání jmen vojáků z určitých legií v této válce (hledal jsem prapradědečka, jediné, co o něm vím, jsou základní údaje a to, že je na pomníku v Modřanech). Jestli to tam už není, tak leda počkat na znovuotevření badatelny, což mělo původně být někdy teď, ale přesunuli to snad na podzim.
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Zora » čtv kvě 29, 2014 15:45

jde pouze o legionáře ... bohužel, ale funguje to stále. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Boneco » stř čer 25, 2014 22:23

Napojím se na toto téma,

konečně jsem díky výpisům z katastru našla hledaného předka, díky odevzdací listine vím datum úmrtí, zemřel za 1. světové války, chtěla bych dohledat více, ale nedari se mi.. pres vhu, nevite jeste nejake jiné zdroje? nebo kdyz si na vhu otevru rocnik 1916 tak vidim soupisy padlych v ruznych intervalech, jak dlouho ode dne umrti mohlo trvat nez se takovy padly vojak dostal na takovou listinu?

Předem děkuji za odpověď E
Genealogie Jihočeské rody
Boneco
 
Příspěvky: 103
Registrován: stř dub 16, 2014 11:30
Bydliště: České Budějovice
Oblast pátrání: Trhovové Sviny (Dvorec), Ločenice (Besednice,Bukoví, Olešnice, Polžov), Horní Stropnice, Nové Hrady, Lhenice (Mičovice, Kralovice), Prachatice, České Budějovice (Mladé), Hluboká nad Vltavou, Zbiroh (u Rokycan), Ledeč nad Sázavou (Mstislavice, Kouty, Chřenovice, Bojiště, Dobrovítova Lhota)

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Míla » čtv čer 26, 2014 10:21

Taky jsem se až díky výpisu z katastru dozvěděla podle pozůstalostního řízení,kde byl doložen úmrtní list(ten se bohužel nedochoval) kdy můj praděd přibližně ve válce zemřel.Nic víc jsem zatim nezjistila. Tak pátrám,kde ktery soud nebo notář pořadnost vyřizoval,snad tam najdu aspoň datum úmrtí.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Brasl » čtv čer 26, 2014 19:54

Můžete to zkusit "manuálně" v : Abecední seznam jmen, uvedených v Seznamech ztrát. Já tam nic nenašel.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... 23840&it=0

Boneco píše:jak dlouho ode dne umrti mohlo trvat nez se takovy padly vojak dostal na takovou listinu?


On tam bývá stejný voják uveden i několikrát, v různých výtiscích.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv čer 26, 2014 20:35

I mne to bylo pár dní. Myslím i míň než týden.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: 1.světová válka

Příspěvekod MB327 » pát čer 27, 2014 12:57

Také se zeptám. Nedávno jsem v seznamech ztrát hledal prapraděda, kterého jsem tu již zmiňoval, a absolutně nic jsem nenašel. Zkoušel jsem i seznamy zraněných atd., pořád nic. Různé varianty jména (František, Franz, Franc, Škvor, Skwor, Schkwor, Škwor) něco našly, ale byly to jen shody jmen - mám i jeho rodný list (Petrov, 21.4.1876), a tito Františkové a Franzové byli narozeni jindy a jinde.

Jinak akorát vím, že je uveden v seznamu jmen na památníku padlých za 1. světové války v Modřanech (tam žil, narodil se tam jeho syn, jeho potomci, atd.), a co jsem slyšel, působil v Jugoslávii, kde byl s jednotkou zajat a údajně byli nahnáni do bažiny, kde se utopili (ale nevím, co je na těch detailech pravdy).

Jaké důvody může mít jeho absence v seznamech ztrát?
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Míla » pát čer 27, 2014 14:56

Krameria jsem procházela týden a nic,vojenský archiv take nic.K moji smůle jsem se o tyhle věci začala zajimat příliž pozdě,když děda vyprávěl zážitky z války,1. světové, tak mě to vůbec nezajimalo.Tak mám jen ten památník padlých.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: 1.světová válka

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát čer 27, 2014 19:02

Já jsem kdysi na VHÚ uspěla napodruhé. Pochopila jsem časem, že mají dvě užitečná oddělení. Jedno je ten archiv, co spravuje databázi a druhé je knihovna- a tam je knihovník, který našel, co v dbasi nebylo.
Našla jsem adresu, ale už je to rok a půl, navíc se stěhují, tak bych to zkoušela, až otevřou.
<knihovna@vhu.cz>, pan Kykal.
Něco jsme si psali zde: viewtopic.php?f=14&t=9523&hilit=kykal&start=15
a zde
viewtopic.php?f=7&t=6631&p=30800&hilit=kykal#p30800

Myslím, že některý z kolegů adresu použil a byl pak také úspěšný..... Doufám, že na mne pan Kykal nezanevře :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků