Úmrtí v 1. světové válce

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Úmrtí v 1. světové válce

Příspěvekod artepa » pát říj 06, 2006 9:26

Nevíte někdo, zda je možné zjistit, kde je pohřben někdo kdo padl v 1. sv? Ve Vojenském archivu bohužel k dotyčnému nemají žádný záznam. Vím jen, že padl někde v Haliči. Je šance ještě někde něco zjistit?
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod VLVOJTA » pát říj 06, 2006 11:38

Jestli víte, kde ten dotyčný bydlel (odkud pocházel) než narukoval na vojnu, je dobré prolést blízké okolí a hledat pomníčky, tam se můžete ledacos dozvědět.
Další cesta by měla vést do okresního archivu, pročíst obecní kroniku a kroniku školy (obzvlášť v té školní bývají zajímavé věci).
Jinak jestliže ten dotyčný padl (byl smrtelně zraněn), je pohřben nejspíše na místě, jinak byl převezen do lazaretu a mohl zemřít tam a nebo odvezen do nemocnice do týlu a zemřít tam. Např. vím o jednom člověku, který zemřel v nemocnici v Pardubicích.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod artepa » pát říj 06, 2006 12:24

Na náhrobku je pouze, že podlehl zranění.
Bohužel staré kroniky obce si kdosi půjčil a nevrátil. Podle pamětníků byly velmi pečlivě psané bývalým třídním učitelem. Předek měl smutné prvenství, a to že byl prvním padlým z obce. Měla jsem v ruce i matriky obyvatel, které se vedly na obecních úřadech, ale u něho není ani poznámka, že padl. U jiných je datum i místo úmrtí.
Ještě zkusím, jestli se dochovaly školní kroniky.
Díky
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod Jan » pát říj 06, 2006 13:13

Možná, že by mohly být údaje ve Válečném archivu ve Vídni. V Haliči byla fronta hned na začátku války, v listopadu 1914 se bojovalo u Krakova.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod VLVOJTA » pát říj 06, 2006 16:01

Ještě mě napadla, taková stopa, ale velice záleží na osobnosti faráře, který psal, úmrtní matriku. Někteří psali do úmrtní matriky i osoby, které v obci nezemřely, ale patřili tam místně, s patřičnou poznámkou, zemřel tam a tam. Někteří to naopak nepsali, úředně k tomu neměli důvod.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod artepa » pon říj 09, 2006 7:06

Zdravím a děkuji za odpovědi
S matrikami ze začátku 20. stol mám trochu problém. Protože fara, kam patřil prastrýc byla zrušená, navíc to bylo v jiném okresu, kraji než domovská obec. V archivu matrika zemřelých téhle fary končí rokem 1897. Novější tam nemají. S genealogií teprv začínám,tak se ještě rozkoukávám :wink:
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod Gabriel » ned říj 14, 2007 14:20

hele, můj pra-praděda padl taky v Haliči, a moc nadějí bych ti nedával...Mám jeho úmrtní list, co přišel přímo z frony a na něm je napsáno, že příčina smrti byla "prokazatelně padl na frontě" a za místo pohřbení je napsáno plukovní hřbitov 81. regimentu a něco, co fakt nepřečtu (něco jako kóta- či kvóta, nebo jak se tomu říká- 306). No a pak mám pár detailů od jeho dcery (mojí prababičky), jako poslední slova a tak, no a nakonec asi fotku jeho hrobu (je to vojenský hřbitov a bylo to založený mezi jeho lejstrama). No a tam je ten problém...je to část lesa (ani nejsou vykácený stromy) ohraničená deskami přibitými mezi stromy a v té ohrazené části jsou vztyčený ty nejjednodušší březový křížky, jaký si můžeš představit...životnost těch křížků, a zvlášť na Ukraině bych tipoval tak na 40 let...ale rozhodně ne do dneška. Takže jak říkám, moc nadějí si nedělej. No ale kdyby ses tam někdy v horizontu deseti let chtěl podívat, tak se rád přidám... :)
Kdyžtak mi napiš na horacek.ja na seznamu. Tento předek mě opravdu zajímá...
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Jan » ned říj 14, 2007 21:41

Zkuste kontaktovat autora těchto stránek. Má detailně zpracovány vojenské hřbitovy v Haliči. Možná vám poradí. http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Glowna.htm
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Gabriel » pon říj 15, 2007 20:40

:-O No to je supr. Dííík za tip, Jak jsem napsal, je tento můj předek jedním mých oblíbenějších... dííík a měj se
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Gabriel » pon říj 15, 2007 20:50

jo, BTW nějak se mi nepodařilo najít kdo je tím autorem...není to VLVOJTA? moh by se vyjádřit, prosím? Nijak na to nešpěchám, třeba v horizontu "do jara". Dřív jak v létě se na nějakou větší práci nedostanu. Jo, a ta stránka vypadá sice výborně, ale nebylo by něco i pro nás znalé pouze imperialistické angličtiny? Číst to v Polštině není úplně ono... :lol:
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Jan » pon říj 15, 2007 22:43

Adresa na autora je: cmentarze@gorlice.net.pl Pokud se týká anglické verze, tak není. Podle toho co je na stránce uvedeno, existuje v té oblasti spolek, který se stará o údržbu a obnovu válečných hrobů z 1. světové války. Na této stránce je seznam všech pohřebišť. Navíc po skončení války byli padlí exhumování a uloženi na nově vybudovaných pohřebištích. Některá pohřebiště byla přemístěna a sloučena i v pozdější době.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Gabriel » úte říj 16, 2007 10:44

aha. Už chápu. A já hledal kontakt na autora genealogického fóra... :lol:
Tak jo. dííík moc
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Gorlice

Příspěvekod František F. Trávníček » sob říj 20, 2007 21:04

Stejným způsobem jsem našel já svého předka právě v Haliči v Bieczu a díky p. Lopatovi, na něhož je adresa.
K dané situaci. Pokud dotyčný padl nejpozději do roku 1915, kdy se Haličí převalovala fronta a měl to štěstí jako můj předek, že měl u sebe doklady, mohl být nejdříve pohřben například na provizorním hřbitově u lazaretu a později přemístěn na oficiální vojenský hřbitov. Přímo v Bieczi, kde jsem byl v loňském roce jsou tři hřbitovy, z toho jeden renovovaný a dva zdevastované. Hrob mého předka jsem nalezl díky p. Lopatovi a díky tomu, že vlastní knihu, ve které jsou zdokumentovány na základě bádání v krakovském muzeu a vídeňském archivu většina hřbitovů nacházejících se v tehdejší Haliči. Každý oficiální hřbitov měl své označení, svůj plánek přesně s číslovanými hroby a poznámkou kdo je tam pohřben. V mém případě to byl můj předek a dva neznámí ruští vojáci. Díky tomuto plánku, seznamu pohřbených a ochotě p. Lopaty jsem nalezl svůj hrob po 90 letech. Bohužel hrob byl na tom zdevastovaném hřbitově. Místní radnice když se dozvěděla, že jedeme hledat svého předka alespoň uklidila hřbitov - posekala trávu a uklidila extramenty.
Takže určitě doporučuji navázat kontakt, pokud to bude jen trochu možné, p. Lopata Vám velmi ochotně pomůže.
F.Trávníček
Čest a odpovědnost - Honor et periculum
Uživatelský avatar
František F. Trávníček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon črc 31, 2006 21:24
Bydliště: Valtice

Příspěvekod artepa » stř říj 24, 2007 7:14

Díky za tip, určitě tam napíšu, třeba se dozvím něco dalšího :)
Jeden praprastrýc padl ve Wadowicích a má tam být i pohřben. Je to z poznámek jeho otce, které jsem našla.
Další, podle údajů z Vojenského archivu padl 31.10.1914 Laucut (nebo Lancut?), Polsko. Má tam být též pohřben, bez uvedení označení místa, čísla hrobu. Byl vojínem u Pěšího pluku 21. V církevních matrikách ani obecních jsem nic dalšího nezjistila.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Gorlice

Příspěvekod bursica.d » pon čer 30, 2008 20:08

Na http://ww1cemeteries.com je další podrobnější přehled pohřebišť. Také hledám jednoho svého předka (Chovanec František, 3IR), který je od roku 1915 nezvěstný. Bohužel, také jsem psala panu Lopatovi, a také na další adresu z výše uvedených stránek, ale dodnes nemám odpověď.
Podrobnou odpověď na eventuelní místa bojů jsem dostala od VHU Praha a kopie záznamů, které se dochovaly mi zaslal VUA Praha (bohužel toho moc není).
Neznáte někdo přesný název knihy, kde je evidence hrobů - tu ze které vycházel pan Lopata ?
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků