Úmrtí v 1. světové válce

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Příspěvekod Kajuga » sob led 17, 2009 21:51

Myslím, že by to mohly být tyto knihy:
Drogomir Jerzy. Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918). Wykazy poległych, zmarłych i pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. Tom I. Tarnów 1999;
Drogomir Jerzy. Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918). Wykazy poległych, zmarłych i pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. Tom II. Tarnów 2002;
Drogomir Jerzy. Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918). Wykazy poległych, zmarłych i pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. Tarnów: Muzeum Okręgowe w Tarnowie Tom III. Tarnów 2005;
Kajuga
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned lis 23, 2008 13:23
Bydliště: Plzeň

Knihy

Příspěvekod bursica.d » sob led 17, 2009 22:50

Děkuji za seznam knih, ale problém bude knihy sehnat. Jedině, že by někdo knihy vlastnil, nahlédnul do nich a nebo zapůjčil naskenované.
K tomuto seznamu přidávám i já další tituly, ale také nejsou k sehnání(jsou vyprodány i v Polsku):
Roman Frodyma : Galicijskie cmentarze wojenne
Oktavian Duda : Cmentarze I. wojny swiatowej v Galicji Zachodniej
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Sezmamy voj. hřbitovů v knihách Jerzy Drogomira

Příspěvekod Kajuga » ned led 18, 2009 13:41

Na http://www.s-can.pl/szukaj.php?ciag=polegli v detailech jednotlivých knih jsou seznamy vojenských hřbitovů, které obsahuje daný svazek. Kdyby náhodou: Detail druhého svazku obsahuje pár jmen padlých a pohřbených na hřbitově v GRYBÓW. Jsou tam jedinci z 3.IR, 18.IR a 21.IR
Kajuga
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned lis 23, 2008 13:23
Bydliště: Plzeň

Re: Gorlice

Příspěvekod Jan » pon led 19, 2009 9:18

bursica.d píše:Také hledám jednoho svého předka (Chovanec František, 3IR), který je od roku 1915 nezvěstný.

Pokud hledáte nezvěstného, tak hledáte zbytečně. Nezvěstný znamená, že nebyly nalezeny jeho identifikační známky v místě kde byl naposledy spatřen živý. Prostě o něm vojsko od té doby nic nevědělo a proto ho nemohlo ani pohřbít.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Seznam padlých z ww1

Příspěvekod JIRI » pon led 19, 2009 21:15

Jeden můj předek po absolvování reálky v Brně narukoval k r-u námořnictvu v Terstu. Z roku 1905 se zachovala pohlednice z Puly, kde píše domů z nějakého kurzu. Zahynul někdy začátkem války při (tyfové?) epidemii a údajně byl pochován v hromadném hrobě v Zadaru.

Setkal jste se někdo s podobným problémem a dají se zjistit nějaké podrobnosti jinde, než ve vojenském archivu ve Vídni?
Uživatelský avatar
JIRI
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 19, 2009 18:18
Bydliště: Brno

Re: Gorlice

Příspěvekod bursica.d » úte led 20, 2009 14:02

Jan píše:
bursica.d píše:Také hledám jednoho svého předka (Chovanec František, 3IR), který je od roku 1915 nezvěstný.

Pokud hledáte nezvěstného, tak hledáte zbytečně. Nezvěstný znamená, že nebyly nalezeny jeho identifikační známky v místě kde byl naposledy spatřen živý. Prostě o něm vojsko od té doby nic nevědělo a proto ho nemohlo ani pohřbít.

Ano, toto vysvětlení je logické. Ale ... protože jsem dostala z VHA výpisek z kartotéky, kde jsou uvedena různá asi čísla jednací (v rubrice "pohřben" nebo "založeno" a také u rubriky "opsáno na podkladě"), domnívám se proto, že by na základě těchto údajů bylo možno dopátrat se alespoň místa, kde byl viděn naposledy živý... Může mi ěkdo poradit co by asi tato čísla mohla znamenat a kde hledat podrobnosti (i když si myslím, že nejpovolanějšími osobami jsou historici VHA).
Kdybychom své rodokmeny nesestavovali na základě písemných údajů a pohybovali se ve sféře scifi, tak by jedna z pracovních hypotéz mohla být třeba "dezertoval", nebo by jej bylo možno objevit jako živého pod jiným jménem.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Re: Seznam padlých z ww1

Příspěvekod namor » pát led 23, 2009 10:17

JIRI píše:Jeden můj předek po absolvování reálky v Brně narukoval k r-u námořnictvu v Terstu. Z roku 1905 se zachovala pohlednice z Puly, kde píše domů z nějakého kurzu. Zahynul někdy začátkem války při (tyfové?) epidemii a údajně byl pochován v hromadném hrobě v Zadaru.

Setkal jste se někdo s podobným problémem a dají se zjistit nějaké podrobnosti jinde, než ve vojenském archivu ve Vídni?


Příběh mého dědy je bohudík podobný jen místně a časově. Narukoval v roce 1905, byl v Pule, po ukončení služby se vrátil domů a když narukoval do války, měl to obrovské štěstí, že jeho loď SMS Zenta potopili francouzi v době, když on byl v Čechách na dovolené, zbytek války dosloužil na SMS Aspern, takže válku přežil. Většinu informací mám z jeho kmenového listu, jehož opis mi laskavě z VHA Praha zaslali.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Re: Gorlice

Příspěvekod Senga » pát led 23, 2009 20:21

Jan píše:
bursica.d píše:Také hledám jednoho svého předka (Chovanec František, 3IR), který je od roku 1915 nezvěstný.

Pokud hledáte nezvěstného, tak hledáte zbytečně. Nezvěstný znamená, že nebyly nalezeny jeho identifikační známky v místě kde byl naposledy spatřen živý. Prostě o něm vojsko od té doby nic nevědělo a proto ho nemohlo ani pohřbít.


V Okr. archivu ve fondu obce jsem náhodou objevila kopii "Prohlášení za mrtvého", které vydal Zemský civilní soud v Praze. Nebyl to můj předek, proto jsem se tím dál nezabývala.
Zde je ukázka, jak takový dokument vypadal: http://ukazka123.googlepages.com/PICT3196.JPG
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Re: Seznam padlých z ww1

Příspěvekod Macicek » úte úno 17, 2009 18:13

namor píše:
JIRI píše:Jeden můj předek po absolvování reálky v Brně narukoval k r-u námořnictvu v Terstu. Z roku 1905 se zachovala pohlednice z Puly, kde píše domů z nějakého kurzu. Zahynul někdy začátkem války při (tyfové?) epidemii a údajně byl pochován v hromadném hrobě v Zadaru.

Setkal jste se někdo s podobným problémem a dají se zjistit nějaké podrobnosti jinde, než ve vojenském archivu ve Vídni?


Příběh mého dědy je bohudík podobný jen místně a časově. Narukoval v roce 1905, byl v Pule, po ukončení služby se vrátil domů a když narukoval do války, měl to obrovské štěstí, že jeho loď SMS Zenta potopili francouzi v době, když on byl v Čechách na dovolené, zbytek války dosloužil na SMS Aspern, takže válku přežil. Většinu informací mám z jeho kmenového listu, jehož opis mi laskavě z VHA Praha zaslali.


Také mám podobný příběh. Můj pra prastrýc byl na SMS Viribus Unitis a od roku 1918 o něm nemáme zmínku, bohužel se v rodině o něm ani nemluvilo, takže toho moc nevíme, ale každopádně nemám tušení, jak se o něm dozvědět více. Předpokládáme, že zemřel, když byla loď potopena v Pule, ale nevím, jak se dostat k materiálům, jako je kupříkladu jmenný seznam posádky atd.
Macicek
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte úno 17, 2009 17:36
Bydliště: Kladno
Oblast pátrání: Kladno, Ruda, Bohosudov, Hrušovany (Chomutov)

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků