nízky vek pri svadbe

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

nízky vek pri svadbe

Příspěvekod stanley4 » pát kvě 02, 2014 13:57

Vek pri svadbe, a s ním súvisiaca plnoletosť, sa tu preberal neraz, ale pri čítaní jedného príspevku som si v matrike z prelomu 18. a 19. storočia všimol veľmi nízky vek snúbencov pri mnohých zápisoch - vek pod 20 rokov je úplne bežný, najmladší ženích mal 15 (7. zápis vľavo), nevesta 14 rokov (2. zápis vľavo).
Stretli ste sa s niečím podobným (v takom množstve)?
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: nízky vek pri svadbe

Příspěvekod Zora » pát kvě 02, 2014 14:45

Já si vůbec neuvědomuji věk pod 18 roků , který bych viděla v matrikách snad možná u nevěsty 17 roků, ale nejsem si tím jistá.(snad se jednalo i o nějaký zdejší zápis) píšu o oblasti Brno- jihozápad, část Vysočiny. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nízky vek pri svadbe

Příspěvekod magie16 » pát kvě 02, 2014 15:50

u nás máme jednu nevěstu, která se vdávala v 15, další dvě v 16 , a máme tam minimálně i tři v 17 letech
magie16
 
Příspěvky: 224
Registrován: ned led 02, 2011 21:45
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Žirovnice, Kamenice nad Lipou, Valašské Klobouky. Česká Třebová,Pitín, Velké Popovice, Stránčice, Semanín

Re: nízky vek pri svadbe

Příspěvekod máculka » ned kvě 04, 2014 19:39

já mám 14 nebo 15 letou nevěstu. Svatba se mi jestě nepodařila dohledat, ale všechno to podporuje. Měla min.7 dětí a v necelých 30letech zemřela. Věk je to fakt nízký ale neplnoletých, jsem našla už poměrně dost.
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: nízky vek pri svadbe

Příspěvekod Gringo » ned kvě 04, 2014 20:06

mam take jednu 15ti letou nevestu, asi jiny gang;-)
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: nízky vek pri svadbe

Příspěvekod zedir » sob srp 16, 2014 23:21

Dobrý den,

s podobnými zápisy se ojediněle setkávám také, ale v jedné matrice je takových výskytů tak mnoho, že si to neumím nijak vysvětlit. Jedná se o matriku oddaných pro Drásov u Tišnova, kde mezi lety 1785 - 1837 došlo k 261 sňatkům a z celkového počtu 522 snoubenců bylo 90 mladších než 20 let. Nejmladší ženich měl 16 let a nejmladší nevěsta 14 let. Z tohoto počtu 90 snoubenců bylo 27 ženichů a 63 nevěst. Jejich věkové rozložení bylo následující:

ženichové: 16 let - 2, 17 let - 2, 18 let - 11, 19 let - 12
nevěsty: 14 let - 1, 15 let - 6, 16 let - 5, 17 let - 9, 18 let - 23, 19 let - 19

Procentuálně vyjádřeno bylo asi 10 % ženichů a 24 % nevěst mladších než 20 let, tedy každý desátý a každá čtvrtá. Celkově vzato se jednalo o zhruba 17 % všech snoubenců, tedy asi každý šestý. Při zapisování poznatků jsem vypozoroval, že největší počet takových sňatků byl v letech 1785 - 1803, kdy jsem během 19 let zaznamenal 48 výskytů a ve zbylých 34 letech (tedy za téměř dvojnásobek) v období 1804 - 1837 to bylo 42 výskytů. I když žiji jen několik kilometrů od Drásova, nenapadá mě žádný důvod či nějaké místní specifikum, kvůli kterému by docházelo k tolika případům tak nízkého věku při sňatku. Nikde jinde jsem se s něčím takovým nesetkal, vždy šlo o jeden dva případy. Nalezl jsem zde i svatbu svých předků, kdy u ženicha uvádí 17 let, i když reálně měl ještě 16 let a nevěsta 15 let.

nejmladší ženich (poslední zápis vpravo dole):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=12

nejmladší nevěsta (první zápis vlevo nahoře)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=6

snímek, v němž je vidět osm snoubenců mladších než 20 let:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=9
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: nízky vek pri svadbe

Příspěvekod Branwen » sob srp 16, 2014 23:28

Asi je to hloupost, ale nemůže být důvodem třeba hrozící / probíhající válka nebo tak něco? Že by byl brzký sňatek ochranou před naverbováním do armády? (Pokud vím, třeba hospodáři na statcích měli v určité době výjimku, tak jestli to s tím třeba nemůže takhle nějak souviset.) Ale to samozřejmě nevysvětluje tu krajovou specifičnost. Jinde to třeba mohla být nutnost předat někomu grunt kvůli sešlosti věkem, ale to by byly jen ojedinělé případy...
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: nízky vek pri svadbe

Příspěvekod zedir » sob srp 16, 2014 23:55

Děkuji za nápady. Rozhodně je možné, že by to mohl být jeden z důvodů. Podobně jsem slyšel, že se babička vdávala v 18 letech uprostřed války, aby děda nemusel být nasazený na nucené práce do "Reichu". Zaráží mě ovšem opravdu to, proč by k tomu docházelo jen zde, a to ještě v poměrně širokém časovém rozsahu. Asi ve stejné době mám z Tišnova opačnou zkušenost - zde docházelo zase k nezvyklému množství sňatků vdovců a vdov nebo snoubenci měli neobvykle vysoký věk, nevěsty byly častěji než jinde starší než ženichové či věkové rozdíly bývaly také obrovské, mnohem větší a častější než v jiných oblastech. Říkal jsem si, že se tu časem zeptám i na tuto záležitost. Nevím, jestli to spolu souvisí, ale nikde jinde jsem tolik sňatků snoubenců ani nízkého, ani vyššího věku neviděl a jak jsem poznamenal, vyskytují se zhruba ve stejné době jen několik kilometrů od sebe.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: nízky vek pri svadbe

Příspěvekod Karel Jedlička » čtv zář 18, 2014 21:41

Na vojnu nebyli verbováni hospodáři a jejich nejstarší synové, bez ohledu na to, zda byli ženatí. Tohle důvodem v tom období nebylo. Navíc každá vesnice měla vždycky stanovený počet rekrutů, které měla dodat, takže se nedalo vymluvit na to, že "u nás jsou všichni ženatí" a nikoho proti tomu Napoleonovi nepošlem :-)
Spíš to bude síla zvyku v dané lokalitě, lidé z té doby měli obzor omezený na pár okolních vesnic, kde trávili celý život, a pokud bylo všude kolem obvyklé se ženit brzy, tak jim samotným to nepřipadalo zvláštní...
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 38 návštevníků