úmrtí v dole - podrobnosti

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

úmrtí v dole - podrobnosti

Příspěvekod perregrin » úte dub 29, 2014 21:28

Zdravím, u jednoho svého předka jsem u úmrtního zápisu našel jako příčinu smrti uvedeno: "vykrvácení následkem náhodového poranění v uhelných dolech". Zápis je z roku 1904 a mě by zajímalo, jestli by se k tomuto úmrtí mohly někde dát najít nějaké podrobnosti. V čem byste to tak hledali? Myslíte, že o tom příslušná důlní společnost vedla nějaké písemnosti? Nebo to spíš hledat přes četnictvo, které nejspíš takový smrtelný úraz muselo vyšetřovat? Každý nápad, kde bych k tomu mohl zjistit něco bližšího, uvítám.
perregrin
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 29, 2014 21:19

Re: úmrtí v dole - podrobnosti

Příspěvekod Zora » úte dub 29, 2014 21:36

zkuste hledat nejen doklady, ale třeba i zprávy v dobovém tisku - Kramerius

Písemnosti oné důlní společnosti by měly být archivovány, určitě včetně event. úrazů, především tedy okresní archiv.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: úmrtí v dole - podrobnosti

Příspěvekod perregrin » úte dub 29, 2014 21:59

Děkuju, ten dobový tisk je dobrý nápad, to mě vůbec nenapadlo. S těmi archivy důlních společností to bude asi horší - jak to tak sleduju, tak to byly všechno vídeňské firmy (podle publikace o Dubňanech na Hodonínsku, o které se mi jedná, tam v této době těžili hlavně továrníci Rudolf Kelisch a Josef Schreiber, oba z Vídně).
perregrin
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 29, 2014 21:19

Re: úmrtí v dole - podrobnosti

Příspěvekod Zora » úte dub 29, 2014 22:10

Druhá polovina 19. století znamenala rozmach malodolů zejména v dubňanském ložisku. V roce 1896 byla utvořena první česká společnost s názvem Hnědouhelný závod Pomoc Boží v Dubňanech....
http://www.zdarbuh.cz/reviry/jld/histor ... u-hodonin/

Pokud by se jednalo o tuto společnost, archiv by měl být v česku.
Možná taky hledat v kronikách obcí, tyto události se zaznamenávají.

Problém ale spočívá v tom, že těch dolů v Hodoníně a okolí bylo hodně, můžete nějak určit, o kterou lokalitu se jednalo?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: úmrtí v dole - podrobnosti

Příspěvekod perregrin » stř dub 30, 2014 21:47

To je právě problém - v matrice bylo pouze napsáno, že zemřel v uhelném dole, ale o jaký důl se konkrétně jednalo, už tam nebylo. Kroniky by taky mohly stát za pokus. Nejsem si tedy jistý, jestli dubňanská kronika existovala už v této době, ale můžu to zkusit. Třeba se mi podaří na něco natrefit. Rozhodně děkuju za podněty.
perregrin
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 29, 2014 21:19

Re: úmrtí v dole - podrobnosti

Příspěvekod Zora » stř dub 30, 2014 22:10

hledejte podle příjmení a obcí v okolí, většinou mají havíři tahle vzpomínky dobře zpracované.
Teoreticky mohl také pracovat v jiné důlní lokalitě poté, co "jeho" důl byl na Hodonínsku uzavřen.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků