Druhé příjmí nebo povolání?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Druhé příjmí nebo povolání?

Příspěvekod janinax » úte dub 29, 2014 12:10

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o Váš názor.
Jeden můj předek má u zápisu úmrtí uvedeno Matěj Svoboda jinak Markytan.
Nejdřív jsem se domnívala, že to bude druhé příjmí, že byl třeba původně Markytan a přiženil se ke Svobodům…
Teď jsem ale objevila jedno jeho dítko a tomu šla za kmotru wachtmistrová od regimentu Picolomini. Na internetu jsem si našla, kdo to byl wachtmistr: Regiment-Wachtmeister, Oberstwachtmeister, Obristwachtmeister. Původně to byla stálá důstojnická funkce, teprve později hodnost. Tento důstojník řídil strážní službu celého pluku (odtud název), dozíral na pořádek v táboře, na markytány, kontroloval plnění plukovníkových rozkazů, měl přehled o počtech pluku aj.
Markytán = civilní osoba prodávající v žoldnéřských armádách obvykle potraviny.
V tomto rodě byli skoro samí řezníci a obchodníci. A tak mě napadlo, jestli to je opravdu příjmí a jestli se třeba dotyčný neživil jako markytán.
Prošla jsem i další zápisy ve zmiňované matrice zemřelých, ale u nikoho jiného jsem takovou poznámku nenašla. Vůbec jsem se při svém bádání v třebechovických matrikách nesetkala s tím, že by u někoho byla uvedena dvě příjmí.
Jaký je Váš názor? Bohužel jsou to všechno jenom domněnky. Nemám možnost si to jinak ověřit. Třebechovické matriky začínají „až“ rokem 1685, takže zde není zapsáno ani narození ani sňatek zmíněného předka…

Zápis úmrtí 20.4.1711 vlevo uprostřed
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,981677702
Uživatelský avatar
janinax
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát bře 22, 2013 22:20
Oblast pátrání: Semilsko, Krkonoše, Turnovsko, Třebechovice p. O., Jablonecko, Jičínsko

Re: Druhé příjmí nebo povolání?

Příspěvekod hozacwa » úte kvě 27, 2014 20:34

jednoznačně to vidím jako označení jeho povolání, které podrobněji rozvádíte, ev. mohlo být i zaběhlou přezdívkou v souvislosti s jeho prací.
vzhledem k jeho věku (68 r) zkuste zpětně najít jiný jeho údaj - např. o svatbě, nebo křtu jeho dětí, případně úmrtí jeho ženy - pokud nependloval s regimentem z místa na místo.
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Druhé příjmí nebo povolání?

Příspěvekod janamic » úte kvě 27, 2014 21:46

hozacwa píše:jednoznačně to vidím jako označení jeho povolání, které podrobněji rozvádíte, ev. mohlo být i zaběhlou přezdívkou v souvislosti s jeho prací.
vzhledem k jeho věku (68 r) zkuste zpětně najít jiný jeho údaj - např. o svatbě, nebo křtu jeho dětí, případně úmrtí jeho ženy - pokud nependloval s regimentem z místa na místo.
H.

Já to naopak vidím jako druhé jméno. Klíčové je podle mne slovo "jinak" které znamená jinak řečený. Prolistovala jsem pár stránek matriky, povolání je tam psáno velice sporadicky a to formou např : Anna dceruška mlynáře nebo JanXY sedlář.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Druhé příjmí nebo povolání?

Příspěvekod Zora » úte kvě 27, 2014 22:07

Skutečnost se pravděpodobně nedozvíte, já se přikláním k názoru, že byl zaměstnáním markytán, ovšem zaměstnání se přeneslo i do příjmení. Jak píše Hozacwa -zaměstnání se stalo zaběhlou předzdívkou.
Proč by mu chodila za kmotra manželka vojáka. Dítě se zřejmě narodilo, když otec u vojska sloužil.
Pokud by to bylo druhé jméno, jak píšete vy, tak by ho pravděpodobně nesli i jeho potomci.
Ale rozuzlení je pouze na Vás, my můžeme přidávat pouze a jenom své názory. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků