Svatby vs Narození v matrikách - nepasují

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Svatby vs Narození v matrikách - nepasují

Příspěvekod layosh1 » pon dub 28, 2014 7:59

Mám takovou záhadu. Snažil jsem se z matrik pro město Třebíč vypsat svatby a narození pro příjmení Krejčí cca mezi lety 1635 - 1750, záznamů mám několik desítek, pokud se je ale pokusím poskládat tak aby seděly děti k rodičům, kteří se brali, naprosto mi to nesedí. Např. mám svatbu Mikuláš Krejčí + Alžběta, jenže po svatbě žádní takoví rodiče děti nemají, až 20 let po svatbě se najednou objeví jeden záznam, kde sedí rodiče. Nebo se objeví narození dítěte rodičům Simon Krejčí a Anna ale žádná taková svatba se neodehrála. A takto mám asi 30 svateb vypsaných, narození více než jednoho dítěte mají snad jen pět, šest párů. Příjmení po střeše se tady moc nenosilo, v podobném období mám desítky jiných příjmení, nikde nic podobného jsem nezaznamenal.
Čím by se tohle mohlo stát? Jak to řešit?
Díky za tip
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Svatby vs Narození v matrikách - nepasují

Příspěvekod Zora » pon dub 28, 2014 9:56

Třebíč město - sv. Martin od roku 1635 spadalo pod matriku narozených 31 obcí
do roku 1769 už jen 12 obcí. Jiná fara v Třebíči v této době nebyla. Ale právě v okolních obcích se nové fary ustanovovaly. POdobné to asi bude s matrikou oddaných.

Nepíšete, zda se vždy jednalo o obyvatele Třebíče, nebo i okolních obcí. Pokud to nebyli jen místní, je třeba přibrat do seznamu okolní obce....
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatby vs Narození v matrikách - nepasují

Příspěvekod layosh1 » pon dub 28, 2014 10:12

Jsou to obce (Čihalín, Budíkovice, Slavice, Střítež, Ptáčov, Račerovice,v pár případech pak Červená Lhota nebo sama Třebíč) spadající pod farnost Třebíč před rokem 1784...Tam není prostě kde hledat v okolí. Široko daleko není v té době jiná další fara...
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Svatby vs Narození v matrikách - nepasují

Příspěvekod Slim » pon dub 28, 2014 10:51

Důležité je, čím se zabývali. Zda se jednalo o nějaké usedlé povolání vztažené k půdě, či o nějaké řemeslo. Zjistil bych, pod které panství spadali, obce spadající pod toto panství a prošel farnosti spravující tyto obce. Hranice panství jsou důležitější než hranice farnosti. Důležitá může být i víra a případné pokatoličtění.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Svatby vs Narození v matrikách - nepasují

Příspěvekod layosh1 » pon dub 28, 2014 11:19

Všechno to byli sedláci, mám podezření, zda nebyli evangelíci, oni ti Krejčí se mi do rodokmenu napojují 3x v různých generacích a pokaždé do rodiny, které byly evangelické. Ale s těmi problém nebyl, jejich svatby i děti byly v katolických matrikách do roku cca 1750(kdy hledám)
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Svatby vs Narození v matrikách - nepasují

Příspěvekod Zora » pon dub 28, 2014 13:38

Zkusila bych matriky Nového města na Moravě, Žďáru a okolí, Velkého Meziříčí a snad i Velké Bíteše.
"Nahoru", tedy nad dnešní D1 se chodilo do pustých chalup - sice těžká práce a tvrdé podmínky na Vysočině, ale možnost osamostatnit se....
Zpět se vraceli ti, kteří se stali majetnějšími. Ale je to jen a jen úvaha, např. Ivančice byly i v této době křižovatkou obchodníků, (dobytek i obilí), je možné že i tady se najdou stopy...

Můj Franz Hons např. - později - kolem., r. 1800 odešel z okolí Třebíče z otcova statku (otec láník, půdu rozdělil na dva půllány a zbytek dětí šel do světa).
Franz zakotvil v Hrotovicích, oženil se, ovdověl a novou rodinu založil v Ivančicích... JInou cestou - pře Říčany došel do Ivančic jeho bratr Anton o pár let později.

Hranice panství se na Třebíčsku často měnily, stejně jako fary, a farnosti a jejich správa. V tom je problém... Dost far vyhořelo - nejsou matriky...
Z.


Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatby vs Narození v matrikách - nepasují

Příspěvekod slabici » pon čer 02, 2014 9:27

Zoro, to koukám, jaké máte znalosti, to upřímně závidím. To se všechno dá vyčíst z rodokmenu (sednu si, jedu prstem po mapě, koukám, kdo kam šel a přitom sleduju, jak mu rostl majetek) anebo existuje i nějaká literatura na tohle téma? Zajímalo by mě Čáslavsko a Klatovsko.
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: Svatby vs Narození v matrikách - nepasují

Příspěvekod Zora » pon čer 02, 2014 10:02

Odpověď přes SZ, narušily bychom vlákno. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků