Drobná nesrovnalost

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Drobná nesrovnalost

Příspěvekod Arin-Gark » stř říj 04, 2006 20:38

Dobrý den, při pátrání jsem narazil na takový zádrhel a potřeboval bych vědět co o tom soudíte. Hledal jsem totiž zápis o narození jisté Marie roz. Vlachové z Dubňan. Místo ní jsem však v příslušné matrice nalezl pouze jakousi Marianu, která měla naprosto stejné rodiče jako výše uvedená Marie. Hned mě napadlo, že je to sestra a tak jsem se dal do pátrání po jejích sourozencích. Těch jsem našel spoustu, ale žádná Marie mezi nimi nebyla. Je možné, že by Mariana zapsaná v rodné knize a pozdější Marie byla jedna a táž osoba?
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod Majkas » stř říj 04, 2006 22:32

Myslím, že se bude jednat o jednu a tutéž osobu. Už jsem se také setkala s tím, že křtěná Máří Magdalena byla později uváděna jen jako Marie nebo jen jako Magdalena.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod anoli » čtv říj 05, 2006 11:27

dobrý den,
mě se zase stalo, že jsem hledala Magdalenu a i když jsem poctivě prošla matriku třikrát, našla jsem pouze Annu Marii, která měla kmotru Magdalenu. Vzhledem k tomu, že ti samí rodičové měli ještě jednu starší dceru Annu, tak si myslím , že Anna Marie je právě ta moje hledaná Magdalena.
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Lyra » čtv říj 05, 2006 17:26

Podle mých zkušeností s matrikami jsou jména Marie, Mariana a Marie Anna volně zaměnitelná. Faráři a jiní zapisovatelé si s tím hlavu nelámali a klidně se mohlo stát, že to napsali u jedné a té samé osoby pokaždé jinak.

Jedna má předkyně je uváděna v rodném zápisu jako Mariana, později při svatbě jako Marie. Další je zase křtěná Marie Anna, ale v zápisech o narození dětí ji uvádějí zásadně jako Marianu. Řekla bych, že to asi záviselo na tom, co považoval ten člověk, který daný zápis pořizoval, za spisovnou či více rozšířenou formu. Jeden byl zvyklý spíš na Marianu, druhý zas na Marii.

To já jsem jednou hledala předkyni, která se měla jmenovat Tereza. Prolezla jsem pro jistotu celou matriku, překontrolovala všech 11 sourozenců abych měla jistotu - a ta ženská se doopravdy jmenuje Marie Terezie.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Arin-Gark » čtv říj 05, 2006 18:28

Díky moc za odpovědi. Jak vidím tak v tom dřívější matrikáři občas mívali pěkný mumraj :? .
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod Tomsa » čtv říj 19, 2006 14:45

Mam stejnou zkusenost se zamenitelnosti jmen jako LYRA (viz. drivejsi prispevek), jen bych ji rozsiril o hovorove varianty jmen a to obecne nejen pro jmeno Marie, a nekdy dokonce zkratky.
Asi jak se farar vyspal nebo kolik toho mel ten den za sebou... :roll:
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Příspěvekod namor » čtv říj 19, 2006 21:29

Marie - Mariana, Rozina - Rozálie atp. jak se to právě hodilo a kdo zapisoval, horší případy jsou, když jednomu dítěti napíše příjmení po otci a druhému po chalupě.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků