Kde lze najít info o úmrtí mimo matrik?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kde lze najít info o úmrtí mimo matrik?

Příspěvekod terminal » úte dub 22, 2014 8:26

Přeji vám všem hezký den.
Rád bych si nechal poradit s následujícím problémem... :
Můj praprapraděda František
http://vranovi.xf.cz/rodokmen/person/person83.htm
zemřel 20.4.1853. Datum jsem našel v dokumentu o pozůstalosti (Kniha pozůstalostí z fondu Heráleckého panství (Zámrsk))
http://vranovi.xf.cz/pozustalost.jpg
František prožil v podstatě celý život v Čejově u Humpolce, ale stále se mi nedaří najít KDE (a tedy proč) zamřel.
Matrika zemřelých pro toto období je ještě na matričním úřadě a hodná paní matrikářka mi potvrdila, že v této knize
zápis o Františkově smrti není. Našla mi záznam o smrti jeho ženy Barbory. V indexu celé farnosti František také není.
Co jsem měl k dispozici matriky zamřelých ve farnosti tak jsem byl také bez úspěchu.

V létě se chystám probádat matriky Herálecké farnosti, ale nějak si neumím představit, že by si "odskočil" zamřít mimo svou farnost.
Bylo mu 56 (tedy celkem dost na tehdejší dobu) a kdyby někde onemocněl, asi by ho nechali dovézt stonat domu.
Nebo že by - a teď fantazíruji - někde (jako nádeník) pracoval na panském a mohl zemřít následkem nějakého úrazu a o jeho smrti bude tedy zápis v matrice místa skonu (?).

Tedy k mým dotazům:

1) Myslíte, že by mohl být někde v nějakých listinách záznam s informaci o místě úmrtí?
2) Do matrik zemřelých se zapisovalo a muselo zapisovat dle místa kde se ta událost stala?

Děkuji za názory a rady.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Kde lze najít info o úmrtí mimo matrik?

Příspěvekod eMKa » úte dub 22, 2014 8:57

jen možnost: Co děti? Nebydlelo některé jinde (např po svatbě)? Mohl nečekaně umřít u něj?
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Kde lze najít info o úmrtí mimo matrik?

Příspěvekod hozacwa » úte dub 22, 2014 9:19

mám v rodě jedno úmrtí - úraz hlavy s následkem smrti při práci v lese o několik obcí dále, než měl bydliště;úmrtní zápis v matrice obce, kde se úraz a aúmrtí stalo.
na úmrtí jsem narazil zcela náhodně, v matrice v místě bydliště ani řádka.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Kde lze najít info o úmrtí mimo matrik?

Příspěvekod terminal » úte dub 22, 2014 11:33

To eMKa: U dětí ne... Nejstarší Marie se vdala až 8 let po Františkově smrti, mladší Kateřina měla než František zemřel nemanželské děcko, narozené ma adr. Čejov 46 (kde všichni žili) a můj prapraděda byl čerstvě plnoletý a svobodný, když se dědictví projednávalo. Ostatní byli ještě nezletilci.

To hozacwa: Toho se právě také bojím, že zemřel Bůh ví kde... Proto mě napadlo, zda by mohly existovat ještě nějaké listiny, z kterých by se dalo ev. místo úmrtí vyčíst.
Mám bohuželsmůlu, že některé farnosti panství Herálec jsou v Třeboni a některé v Zámrsku...
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Kde lze najít info o úmrtí mimo matrik?

Příspěvekod stanley4 » úte dub 22, 2014 12:11

naozaj to môže byť kdekoľvek (a nielen pri práci) - náhodne som našiel zápis z roku 1805 o úmrtí bezdetnej vdovy neznámeho mena z obce xyz... počas cesty na púť (zo severu Moravy do Mariazell v Rakúsku), cca 50km od bydliska. V matrike "jej obce" taktiež ani zmienka...

Napriek tomu verím, že ho niekde objavíte... ;)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Kde lze najít info o úmrtí mimo matrik?

Příspěvekod Sagitarius » úte dub 22, 2014 12:20

A co ta sestra v Dubí?
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Kde lze najít info o úmrtí mimo matrik?

Příspěvekod terminal » stř dub 23, 2014 18:40

Matriky, co jsou k dispozici na NETu z Třeboně jsem (včetně toho Dubí) prolustroval křížem krážem... Bohužel bezvýsledně. Snad budu mít štěstí v létě v Zámrsku. Mě jen šlo o pošťouchnutí, nebo nápad do jakých listin by se mohlo ještě nakouknout, kde by se o úmrtí mohlo psát.
Každopádně díky za názory a rady...
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků