Vídeň - určení farnosti

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vídeň - určení farnosti

Příspěvekod Dana Schubertová » sob dub 19, 2014 17:35

Nejdříve všem přeji hezké Velikonoce.
Jinak bych Vás zkušenější poprosila o pomoc při stanovení farnosti k následujícím:
Wilhelm Lorenz - bydlel na Paulusplatz, Wien III.
Anton Rothschedl - bydlel na Apostelgasse 20, Wien III. - pohřben Simmering, Unter der Kirche 5, 1110 Wien
Našla jsem matriky ve Vídni, ale nedokážu určit správnou farnost.
Navíc nevím, zda zůstal evangelíkem, nebo přestoupil ke katolické církvi. Máte někdo zkušenost s matrikami evangelické církve ve Vídni?
Děkuji za pomoc.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Re: Vídeň - určení farnosti

Příspěvekod Zora » sob dub 19, 2014 20:29

Připiště, prosím, alespoň přibližné období, o které se jedná.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeň - určení farnosti

Příspěvekod Zora » sob dub 19, 2014 20:53

U katolických matrik pro Vídeň podle mých zkušeností je před názven farnosti pořadové číslo korespondující s číslem vídeňského obvodu.

http://www.matricula.findbuch.matricula ... _id=3670#7

Ve vašem případě by se mělo jednat tedy o číslo 03

zde jsou fary, které připadají v úvahu:
9024M 03., Erdberg, St. Peter und Paul 1783 - 1938
9025M 03., Landstrasse - St. Rochus 1783 - 1938
9028M 03., Rennweg - Maria Geburt 1784 - 1938
9029M 03., St. Othmar unter den Weißgerbern 1874 - 1938

Rozklikla jsem matriční knihy pro Erdberg:
http://www.matricula.findbuch.matricula ... _id=3670#5

objeví se mapka na pravé straně a nad jejím horním pravým rohemje jakási ikonka, naznačující seznam či verzi pro tisk.
Po kliknutí na tuto ikonku se mapka se otevře v novém okně a pod ní je seznam příslušných částí - ulic.
http://www.matricula.findbuch.matricula ... be_id=1863
Zkuste hledat Vaše odresy tímto zůsobem.

POzn. nevím, zda se moje odkazy otvírají, pokud ne - tak postup -

http://matricula-online.eu/
k matričním knihám
akceptovat
vybrat Rakousko
vybrat AT- W Wien
a po kliknutí se rozbalí seznam vídenských farností. Pak už vidíte na ty, s označením 03
Na evangelické matriky postup neznám, snad jen pak hledat na googlu, předvším potřebuji ale to období.
Zřejmě se bude jednat o období po r. 1918 - 1920 , pak bych ale předpokládala, že hledáte narození a to by zřejmě stejně bylo v katolické matrice - v ní by mohla být doplněna poznámka o přestupu k jiné církvi.

Pokud jsem v návodu udělala chybu, dejte, prosím věět, nebylo by to by úmyslně.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeň - určení farnosti

Příspěvekod Dana Schubertová » sob dub 19, 2014 22:45

Děkuji za radu, ale tyto webovky už znám a mám je prohlédnuté. Psala jsem na Váš dotaz bližší údaje, ale nevím kam se to ztratilo, takže ještě jednou:
- začátek je u Karla Lorenze (strýc mého dědečka), který se narodil tady v Čechách a odešel do Vídně, kde žil na adrese: Wien III. Apostelgasse 20 od r. 1927 až do své smrti 24.3.1932 - nevím kde je pochován - byl evangelického vyznání
- jeho žena Helene r. Holovec je v adresáři na této adrese psaná pro r. 1933 - kdy zemřela a kde je pochována nevím - zde žila ještě v r. 1945 - jakého byla vyznání nevím
- na adrese Wien III. Apostelgasse 20 je v adresáři uvedena pro r. 1934 - 1938 jejich dcera Marie (*2712.1907), která se provdala za Antona Rothschedla (*25.12.1908) a od r. 1939 je na této adrese jako majitel psán její manžel - v adresáři jsou uvedeni až do r. 1942 a vím, že zde žili ještě v r. 1945
- Karel Lorenz a jeho žena Helene měli ještě syna Wilhelma, který se oženil s Grete Lorenz r.? a žili od r. 1932 ve Vídni III. Paulusplatz 9 minimálně do r. 1945, kdy v Polsku padl - na parte je uvedeno, že zádušní mše bude čtena Erdberger farním kostele (Apostelgasse)

Wilhelm Lorenc se narodil pravděpodobně v r. 1906 a jeho sestra Marie se narodila 27.12.1907. Největší sranda je, že jejich otec byl uvolněn z vojenské služby k 31.12.1909 v Čáslavi. Děda o něm nic nevěděl, jen že odešel do Vídně, že tam zemřel. Vyprávěl mi, že měl jeho úmrtní list, ale ten se ztratil. Když se teď moje mamka stěhovala, našla tento úmrtní list, ale ten oznamoval smrt jeho syna Wilhelma Lorenze. Z něho jsem zjistila, že měl sestru Marii a jeho maminka v r. 1945 žila. Pak jsem hledala v adresáři Vídně a našla od r. 1927 až do r. 1942 pobyty obou rodin. Zkusila jsem zadat jména ve vyhledávači Vídeňských hřbitovů a tam jsem našla, že manželé Rothschedlovi jsou uloženi na hřbitově Simmering, Unter der Kirche 5 - Anton Rotschedl zemřel 2.9.1994 a jeho žena Marie 26.4.2002. Chtěla jsem emailem napsat dotaz na hřbitov, ale našla jsem jen poštovní adresu. Tak budu muset poslat klasický dopis. Bohužel nevím o manželce Karla Lorenze nic víc, než její rodné příjmení. Mám toho tedy ještě moc na shánění. Musím taky zjistit, zda dědův strýc se mohl oženit ještě v době vojenské služby. Taky není nikde psáno, že si nemohl adoptovat děti své manželky - tedy pokud by se vzali ve Vídni. Doufala jsem, že najdu záznam o úmrtí, kdy by mohlo být něco uvedeno navíc. Alespoň u nás jsem se s tím už setkala. V každém případě děkuji za pomoc.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Re: Vídeň - určení farnosti

Příspěvekod Zora » sob dub 19, 2014 22:51

Držím palce a přeju hodně trpělivosti... někdy je to složitější. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeň - určení farnosti

Příspěvekod Zora » sob dub 19, 2014 22:57

http://www.evang-wien.at/index.php?id=5
Jestli by pomohlo tohle? Víc Vám asi nepomůžu, "umím" Rakousko před r. 1900, 20. století bohužel nemám zkušenost, s evangelíky se potkávám zcela vyjímečně . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeň - určení farnosti

Příspěvekod Dana Schubertová » ned dub 20, 2014 6:07

Děkuji za kontakt, podívám se na to. Ještě během noci jsem poslala dotaz na evangelickou církev v Čáslavi a ráno jsem dostala odpověď, tak uvidím, kam se pohnu.
Hezké svátky. :D
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků