ortsbetreuer

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

ortsbetreuer

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 18, 2014 17:13

Bylo mi poraděno, abych kontaktovala ortsbetruera, když hledám odsunuté Němce za chalupy.
"Možná, že by pomohlo oslovit tzv. ortsbetreuera, který má na starosti odsunuté lidi ze Sejfů."

Dočetla jsem se na internetu, že to je zástupce bývalých obyvatel. Zřejmě je jich docela dost.
Takovou osobu si volí? Nebo je to i státní povolání?
Máte s touto "funkcí" někdo zkušenosti?

Díky za názory,
K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Kašpar » pát dub 18, 2014 17:37

Státní povolání to pravděpodobně nebude, bude to spíše forma spolkového života tzv. vyhnaných sudetských Němců.
Každý okres má svého Ortsbetreuer-a, ten - mimo jiné - je jakousi kontaktní osobou, pro potomky vyhnaných Němců, jenž cítí zde stále svůj Heimat, tedy domov.
Pořádají zde pravidelná setkání, dosud žijících potomků a pamětníků, ale to asi vše víte.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Radix » pát dub 18, 2014 17:40

Nejen okres, ale často i každá obec.
S několika jsem si psal, měli pro mě cenné informace, někdy poskytli i fotografie.
Radix
 
Příspěvky: 3203
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 18, 2014 17:47

Aha, to zní dobře. Tenhle pán, který je ortsbereuter pro "naší vesnici" by také měl být milá a ochotná osoba. Mám problém s němčinou. Budu se muset nějak pochlapit.

To Kašpar: kdepak- nic nevím- dneska jsem to slovo slyšela poprvé- vím, že jsou naši "bývalci" dobře organizovaní, že se scházejí, dokonce vydali i knihu, ale o "ortsbetreuerovi" jsem neslyšela.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Kašpar » pát dub 18, 2014 17:58

Karolina Vernerova píše:Aha, to zní dobře. Tenhle pán, který je ortsbereuter pro "naší vesnici" by také měl být milá a ochotná osoba. Mám problém s němčinou. Budu se muset nějak pochlapit.

To Kašpar: kdepak- nic nevím- dneska jsem to slovo slyšela poprvé- vím, že jsou naši "bývalci" dobře organizovaní, že se scházejí, dokonce vydali i knihu, ale o "ortsbetreuerovi" jsem neslyšela.


V trutnovském archivu mají svázány celé ročníky Heimatu,a jsou tam uvedeny i kontaktní osoby pro jednotlivé obce.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 18, 2014 18:01

No já mám i jeho email- ale bohužel nevládneme stejnou řečí. Byla bych moc ráda, kdybyste mi někdo mohl pomoci s překladem. Mám to sesmolené v ČJ.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Kašpar » pát dub 18, 2014 18:03

Karolina Vernerova píše:No já mám i jeho email- ale bohužel nevládneme stejnou řečí. Byla bych moc ráda, kdybyste mi někdo mohl pomoci s překladem. Mám to sesmolené v ČJ.


Zkuste Zoru, či Kozulenu, ty přece jen vládnou němčinou lépe nežli já.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Radix » pát dub 18, 2014 18:04

Určitě to pochopí i přeložené google překladačem. I když na němčinu zrovna vhodný není.
Radix
 
Příspěvky: 3203
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Zora » pát dub 18, 2014 18:11

Už jsem Karolině psala, na oficiální dopisy si netroufnu. omluvila jsem se. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 18, 2014 18:14

No právě- myslela jsem, že to hodím do Translatoru, ale přišlo mi to fakt ekl :-(

Zkusím ještě napsat kozulence.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Věra Mátlová » pát dub 18, 2014 19:16

Ortsbetreuer betreuen die Landsleute und deren Nachkommen aus einem bestimmten Heimatort, erfassen Veränderungen in den persönlichen und familiären Verhältnissen, organisieren Ortstreffen und stehen in engem Kontakt mit den ehemaligen, meist weit verstreut lebenden Bewohnern eines Heimatortes.
Místní důvěrníci se starají o krajany z určitého místa a jejich potomky, zjišťují změny v osobní a rodinné situaci, organizují místní setkání a jsou v úzkém kontaktu s bývalými, obvykle široce rozptýlenými přežívajícími obyvateli rodného města.
Jinak, Karolínko (SZ) - jistě že ti pomůžu, dej mi tam i ten jeho email a vše potřebuješ přeložit)
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: ortsbetreuer

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 18, 2014 19:18

Príííma!
Už to fičí. Není to nic složitého.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků