2 sňatky jednoho páru - nechápu...

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

2 sňatky jednoho páru - nechápu...

Příspěvekod Galadwen » ned úno 21, 2010 21:47

Dobrý den,
už jste viděli někdy něco takového? Právě jsem našla dva sňatky stejného páru. První sňatek má standartní zápis, odehrál se 26. 9. 1741. A 15. 1. 1743 mám druhý sňatek stejného páru, snoubenci jsou označeni jako manželé a uvedena je arcibuskupská dispenz na 4. stupeň příbuzenství snoubenců:
http://www.actapublica.eu/1298-prohlizec-s50?strana=52
Snoubenci Jan Halík a Dorota Koránková.
Je možné, že se až po svatbě objevila překážka vyžadující dispenz (příbuzenství) a sňatek se musel opakovat? Nechápu...
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod Gabriel » stř úno 24, 2010 18:27

no...sice nevím, co je dispenze, ale já viděl něco podobného v polovině devatenáctého století. V jedné vesničce u Brna jsem našel v rozmezí tří měsíců dvě stejné děti, u kterých bylo v zápise z knihy narozených vše stejné až na povolání dědečka!!! A teď babo raď. Který z nich byl můj dědeček... kór když rodiče těchto dětí byli v obou případech podruzi a nemohl jsem se orientovat podle chalupy narození... takže třeba je to opravdu náhoda...
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod bursica.d » stř úno 24, 2010 19:31

A jakého náboženství byli snoubenci ?
Mám podobný případ z Čechyně (nyní součást Rousínova): mí prapředkové byli evangelického vyznání a uzavřeli evangelický sňatek. Po narození prního dítěte, jeho pokřtění jako katolíka, uzavřeli ještě jeden - katolický - sňatek.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků