Nepřesnost ve věku v knize umrtí

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nepřesnost ve věku v knize umrtí

Příspěvekod srab » sob úno 20, 2010 23:23

Mám dotaz , našel jsem záznam o úmrtí a sedí všechno krom věku zemřelých u Jakuba Charváta je uvedeno 76 let, ale mělo by tam být 74 let a u jeho manželky Anny Pavlíkové, která zemřela o 3 dny dříve také v čísle 3 , je špatně věk o rok, je uvedeno 72 let. Je možné, že se stávají takovéhle chyby? Jedná se o rok 1877


Našel jsem narození obou, je sice v čísle 28 u Jakuba a u Anny 22, ale to by také sedělo, protože jejich syn Václav Charvát se narodil v č.3?

Díky
První dva záznamy na snímku 40
Kód: Vybrat vše
http://digi.ceskearchivy.cz/index_main.php?lang=cs&menu=3&id=4797
Uživatelský avatar
srab
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv lis 05, 2009 11:15
Bydliště: Štětí
Oblast pátrání: Plzeňsko, Radnicko, Soběslavsko, Jarok u Nitry

Příspěvekod duros » ned úno 21, 2010 6:07

S tym sa stretavam uplne bezne, aj ked je pravdou, ze v druhej polovici 19. stor. pomenej.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Zdenek » ned úno 21, 2010 10:01

Duros má pravdu věk u úmrtí bývá jen málokdy přesný. Já jsem se setkal i s tím, že v určitém období zapisovatel používal u starších lidí jen kulatá čísla 60, 65..... A nejhorší je to u hodně starých. To tam klidně plácli 90 +- 10.let :lol:

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod duros » ned úno 21, 2010 12:13

Zdenek píše:Duros má pravdu věk u úmrtí bývá jen málokdy přesný. Já jsem se setkal i s tím, že v určitém období zapisovatel používal u starších lidí jen kulatá čísla 60, 65..... A nejhorší je to u hodně starých. To tam klidně plácli 90 +- 10.let :lol:

Zdeněk Olomouc


Na druhej strane som sa stretol aj so zapisovanim dozitych rokov, mesiacov a dni v 18. storoci! Ale to je skor vynimka. Samozrejme, ze to ten farar dokazal len v tom pripade, ze islo o tam narodeneho, o ktorom mal zaznamy v rodnej matrike.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod srab » ned úno 21, 2010 12:17

Děkuji za odpovědi, takže to mám brát jako odhad věku spíše, než přesné datum. A to také dělám, takže vše je v pořádku. :)
Uživatelský avatar
srab
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv lis 05, 2009 11:15
Bydliště: Štětí
Oblast pátrání: Plzeňsko, Radnicko, Soběslavsko, Jarok u Nitry

Příspěvekod Osip » pon úno 22, 2010 14:54

U mého pradědy jsem v matrice narozených našel tři Františky.
Stejné jméno mohl dostat pouze v případě, že předchozí nežili.
Po letech, při zápisu zemřelého našel farář zápis narození prvního Františka a nesrovnalost ve věku byla na světě.
Osip
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned led 03, 2010 13:19

stejné jméno

Příspěvekod fubb52 » pon úno 22, 2010 20:35

Osip píše:U mého pradědy jsem v matrice narozených našel tři Františky.
Stejné jméno mohl dostat pouze v případě, že předchozí nežili.
Po letech, při zápisu zemřelého našel farář zápis narození prvního Františka a nesrovnalost ve věku byla na světě.


Stejné jméno mohli mít i dva současně žijící Františkové v jedné rodině, lišili se totiž podle jména světce v kalendáři. A tam byla Františků celá řada (sv. František z Pauly, sv. František Xaverský, sv. František z Assisi atd.).V 17. a 18. století jsem takových případů našel mnoho, dá se říct, že v případě nevlastních sourozenců z různých manželství to bylo celkem běžné.
fubb
fubb52
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř črc 18, 2007 21:02
Bydliště: Tišnov


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků