Jak hledat narozeni 1939

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod mar99 » stř bře 26, 2014 11:28

Prosim o pomoc, jsem uplny zacatecnik:)

Hledam dite narozene 1939 v Praze - znam POUZE jemno, prijmeni, rok. Zemrelo v Osvetimi, ale pod jinym jmenem!!, ktere neznam.
Slo o nemeckou zidovskou rodinu. V zidovskych matrikach zaznam neni a na civilnich nemohu prokazat presne datum narozeni, ani pribuznost...tudiz me k zaznamum nepusti. Policejni hlasky jsou jen do 1914 - zpetne nejsem schopna identifikovat zadne predky.

Existuje nejaka jina cesta...k matrikam 1939, indexum nebo nejaky jiny zpusob jak dohledat zidovske deti? Prip. existuje nejaky zpusob alespon urcit presnou prazskou obec? Kdyz se jedna o zive matriky a nemohu dolozit pribuznost...zadne doklady nemam?

Dekuji moc za jakoukoliv radu:)
mar99
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 26, 2014 11:18

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 26, 2014 12:53

Zajimavé!
a jak víte jeho jméno a to, že zemřelo pod jiným jménem.....
(a řekněte nám prosím to jméno).
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod Martin Jílek » čtv bře 27, 2014 1:33

Pokud znáte jméno, zkuste kontaktovat Památník Terezín. Je dost možné, že před deportací prošel právě Terezínem.
Odkaz: http://www.pamatnik-terezin.cz/cz/histo ... y-a-vyzkum (je možné vyhledávat v seznamech)

P.S.
1) Bylo by dobré napsat vše, co o dítěti víte. Například Karolína má značné zkušenosti ve vyhledávání židovských předků.
2) Vítejte na fóru. :wink:
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod Zora » čtv bře 27, 2014 5:31

Pokud znáte jméno, příjmení v době narození, dá se hledat v dobovém tisku - oznámení o narození dítěte.
http://kramerius-info.nkp.cz/
Zřejmě znáte tedy i příjmení rodičů, pokud byste nenašla -šel dítě, možná by se daly vypátrat stopy po rodičích tímto způsobem - inzerce v tisku , případně najít něco o této rodině ve vzpomínkových článcích, vztahujících se k židovským rodinám a pražským čtvrtím.
Někde na fóru se objevila informace, že se připravuje digitalizovaný seznam obyvatel Prahy do r. 1945.
Imformace, že dítě není zapsáno v židovských matrikách, je trošku zavádějící, pokud by se jednalo o židovskou rodinu, dítě nebude zapsáno v katolické matrice, ale spíše se tedy narodilo mimo Prahu. Pokud by snad rodina konvertovala, už to je jakási stopa, a z hlediska vyjímečnosti se dá po ní pátrat.
Velmi často se stává, že i vzdálení potomci - příbuzní rodi hledali stejnou osobu, pátrajte tedy po výskytu této osoby na webech.
myheritage.cz
geni.com
a další,
případně zkusit i pomocí googlu, zda se náhodou někde osoba nevyskytuje na netu.
Neznáte třeba postavení otce v židovské obci? Pokud by měl nějakou funkci, je vyšší pravděpodobnost, že se na něj někde na netu narazí.
Pomoc můžeme všichni, pokud jste neuspěl - a v židovských pražských institucích, pořád je naděje, že se to podaří tady.
Víte něco o tom, proč dítě mělo další příjmení? Tyhle záměny identity dětí např. s cílem uchránit je, bývají zdrojem snahy židovského muzea podchytit toto dění (třeba formou vyprávění tehdejších součastníků - sousedé, spolužáci a pod)

Ovšem k tomu všemu je třeba maximum informací o identitě hledané osoby, je tedy na Vás, zda je chcete - můžete sdělit.
Držíme palce, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod mar99 » čtv bře 27, 2014 10:23

Děkuji moc za odpovědi! Např. tisk mě vůbec nenapadl. Určitě se podívám.

Jméno dítěte je: MARKUS JEITELES, narozen 1939 v Praze

Matka (česká židovka) – otec (německý žid) – oba se narodili mimo Prahu
Otec se jmenoval Jeiteles.
Měl staršího bratra (jméno neznám).
Doma mluvili německy, venku i česky. Pravděpodobně se jednalo o vyšší třídu….kdysi jsem viděla fotografii rodičů doma…

Rodiče poslali oba kluky na „převýchovu, DO BEZPEČÍ“ k příbuznému ze strany otce, někam do Německa. Ten příbuzný měl však již změněnou identitu, právě z důvodu bezpečnosti.

V Německu však „k něčemu“ došlo…..a oba kluci byli posláni do Osvětimi. Byli tam, ale zapsáni pod jiným jménem a možná i pod jiným rokem narození. Účelem bylo….aby nebyli dohledatelní….presně z jakého důvodu, nevím. Předpokládám nějaké rodinné „pochybení“…..

V Osvětimi na nich prováděl pokusy Mengele – to nepřežili (cca 1944).
V seznamech osvětimských obětí se mi nepodařilo nic identifikovat. Seznamy, které si psal sám Mengele jsem ještě neviděla.

Matka podle všeho také zemřela v Osvětimi….ale celé jméno neznám a pod příjmením Jeiteles (příp. fonetické verze) nenacházím nikoho, kdo by odpovídal. Ani v terezínké databázi….pokud tedy údaje o vězněných lidech nemohly být záměrně pozměneny….když záznam odpovídá časově, neodpovídají údaje o počtu dětí….

Otec…nevím jak, kdy zemřel….(mohl si po válce změnit příjmení).
Ještě jsem se nedívala do rekonstrukčních matrik a do žádostí o změnu jména.
V oddacích matrikách za obce pražské jsem prozatím nic nanašla.

Bohužel informace mám velmi omezené…. z rodiny už mi nemá kdo pomoci… a já se rozhodla kluka a osud původní rodiny dohledat….
mar99
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 26, 2014 11:18

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod Zora » čtv bře 27, 2014 13:39

Zajímavé je, že většinou se vyskytuje příjmení zapisované jako Jeitteles.
Pro jakékoliv hledání pomocí netu by bylo třeba ještě jména rodičů, příjmení matky za svobodna a rok narození - alespoň přibližně. Pomohlo by také zaměstnání.
Příjmení Jeitteles je zmiňováno mezi vzdělanci, lékaři spisovatelé, na netu je např. pražský rodák
spisovatel a novinář ITZIG JEITTELES, další z řady nositelů slavného jména pražských
židovských vzdělanců (narodil se v Praze 3.10. 1814). Po konverzi si ovšem jméno změnil a byl v Rakousku znám jako básník,publicista a redaktor JULIUS SEIDLITZ. zemřel ve Vídni 8. 3. 1857. Je to sice velice nepravděpodobné, ale i toto příjmení, konverze a změna by třeba mohlo být vodítkem. Jeho potomci čistě teoreticky mohli pomoci rodičům Markuse.
Zkusím se podívat ještě na krameria. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv bře 27, 2014 14:00

Uff, uff.
Asi bych se pokusila najít Jeitelovi (ty rodiče) mimo Prahu (ale vy o nich asi nic nevíte, že?), dohledat jména příbuzných ze strany otce a pak porovnat se seznamem Mengelových dvojčat. Hrozné čtení, uff.
Seznamů je hodně, našla jsem jeden snadněji dostupný, ale je asi jen částečný- jen to co, se povedlo najít.
http://www.candlesholocaustmuseum.org/l ... vivors.htm
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv bře 27, 2014 14:22

Ty matriky existují (narození 1939 Praha).
Na webu vypadají jako prázdné, ale to ony nejsou, paní Matušíková z NAČR striktně neukazuje data mladší, než povoluje zákon.
http://badatelna.eu/reprodukce/?fondId= ... Id=3806342
(je tam vidět, že je to strana 26)
Matriky jsou i pro další městské části Prahy. Víte alespoň, kde v době narození v Praze žili?
Snad byste mohla zkusit zajít do archivu v Praze, na Tř. M. Horákové, kde by Vám možná(?) matriky ukázali. Tam byste snad našla dvojčata.
Problém je, že nejste asi příbuzná, tak Vám to nebudou chtít ukázat. Je to malá šance.

A pokud jim někdo zařídil falešné papíry na jiná jména, tak to, podle mne, nebude k dohledání. Právě proto, aby to nenašli ani Němci.

P.S.: a děkuji Martinovi Jílkovi za "pochvalu", ale jsou tady zkušenější.... já jsem spíš zarputilá a troufalá :-))
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod Zora » čtv bře 27, 2014 14:29

To nebyla dvojčata, ale Markus měl staršího bratra.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv bře 27, 2014 14:36

pardon- máš pravdu
i tak to za pokus stojí.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod Zora » čtv bře 27, 2014 16:53

Autorka už židovské matriky zřejmě prohlédla, hovoří jasně o tom, že se nemůže dostat do katolických.
Ptá se, zda by bylo možné dohledat alespoň přesnou pražskou obec, takže nezná ani pražskou adresu.


- Je třeba hledat příbuzného otce, žijícího v oné době mimo protektorát. Ono vlastně nemuselo jít přímo o Německo, ale třeba jen o oblasti bývalých Sudet, ty v době protektorátu byly součástí Říše.
- Je třeba dohledat židovskou svatbu rodičů (v židovských matrikách). Ta svatba nemusela být přímo v Praze, ale v podstatě kdekolil. Protože měl Markus* 1939, staršího bratra, měla by se konat nejdříve před r. r. 1937.

Zase je ovšem na pováženou, zda by v době protektorátu cíleně posílala židovská rodina malé děti se změněnými příjmeními přímo do Německa... Zda se nemohlo jednat pouze o nějakou domněku, nebo jeden z mnoha zastíracích manévrů..
Zora
Dod.
Pokud jsem se dívala na pražské pol. přihlášky, v podstatě jediná rodina s příjmením Jeiteles , s dětmi před a po r. 1900 je tato:
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.ph ... &folium=46
(Vyskytuje se ještě jedna rodina, ale tam se rodily jen holky, - (evidence zahrnuje osoby do r. 1914)
(Otec Markuse se ale mohl narodit i po r. 1914 - stihl by ještě svatbu před r. cca 1937)
Příjmení Jeitteles jsem v PPP nenašla. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat narozeni 1939

Příspěvekod mar99 » pát bře 28, 2014 10:33

Děkuji moc za veškeré postřehy...více hlav, více ví:)

židovské matriky jsem opravdu navštívila...prakticky mi zbývá jen rekonstrukční matrika.
Opravdu to budu muset zkusit přes ty svatby, tisk, pobyty (Sudety mě nenapadly)...
Budu bádat dále
Ještě jednou díky!
mar99
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 26, 2014 11:18


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků