změna jména, chybějící zápis - přelom 17. a 18. století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

změna jména, chybějící zápis - přelom 17. a 18. století

Příspěvekod lucie.franc » pát bře 21, 2014 23:19

Dobrý den, setkali jste se někdy se změnou křestního jména v průběhu života? Předek jménem Sybilla - dle svatby dítěte, narození dítěte, vlastní svatby, úmrtí. Podařilo se mi najít svatbu jejích rodičů, ale... dle matrik měli tito pouze jedno dítě jménem Marie Catharina. Narození M.C. by teoreticky mohlo být narození S. Narození S. se dle úmrtní matriky liší od M.C. pouze o cca 3,5 roku. Obec se shoduje. Co si myslíte a jaké máte zkušenosti, mohla se v průběhu života takto přejmenovat? Děkuji zdraví L.
Naposledy upravil lucie.franc dne pon bře 24, 2014 16:18, celkově upraveno 3
lucie.franc
 
Příspěvky: 466
Registrován: pát říj 18, 2013 21:29
Oblast pátrání: Krušnohorsko, Doupovsko

Re: změna jména

Příspěvekod Míla » sob bře 22, 2014 11:05

Vaše Sybilla se mohla narodit jinde nebo ji take nemuseli do matriky zapsat. Nepišete, o jake období se jedna.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: změna jména

Příspěvekod Zora » sob bře 22, 2014 11:12

Tahle změna jména je málo pravděpodobná.
Snad mohla být zapsána se dvěma jmény, (jako Vámi uváděná sestra) a střídá se použití jednoho ze dvou jmen.
Podívejte se na data, zda se Sybbila nenarodila jako možné první dítě, dost často se nevěsta uchylovala s prvním porodem do domácí obce - ke své matce.
Do češtiny se jméno nepřekládá jiným výrazem .
Pokud hledáte podle indexu, dost často tam bývá zapsáno pouze první jméno.
Ale jak píše Míla, je třeba uvést období, sice jste dávala už tuhle rodinu ke čtení, ale já si to z hlavy nepamatuji.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29161
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: změna jména

Příspěvekod lucie.franc » sob bře 22, 2014 18:20

Jedná se o přelom 17. a 18. století. Také jsem uvažovala o tom, že ji nezapsali - potom vyvstává otázka, zda omylem nebo to mělo nějaký důvod. Je mi podezřelé, že by její rodiče měli pouze jedno dítě.
M.Catharina (*1687) se narodila 11 let po svatbě (1676 Jindřichovice - Heinrichsgrün - Lorentz Dürrschmit z Silbersgrün - Háje a Sabina - otec ?Hanus Dutler? z Rotau - Rotavy), žádné jiné děti jsem nenašla ani v okolních vesnicích. Sybilla zemřela v roce 1758 v 67 letech v Hradecké - Scheft - odtud pocházel její manžel, vzali se v Háji - Silbersgrün. Měla by se tedy narodit někde okolo roku 1691, pravděpodobně v Háji nebo v Rotavě. Jsem z toho bezradná, nechce se mi to nechat plavat i když to přeci jen jde už dost do minulosti. Už se v tom babrám dost dlouho - jak podle indexu, tak procházením jednotlivých zápisů, hledám všude možně, ale žádnou Sybillu, ani jiné děti Lorentze se Sabinou, nemůžu najít. Pokud byste to chtěli vidět v matrikách můžu přidat odkazy. Díky :)
lucie.franc
 
Příspěvky: 466
Registrován: pát říj 18, 2013 21:29
Oblast pátrání: Krušnohorsko, Doupovsko

Re: změna jména, chybějící zápis - oprava - 17. a 18. stolet

Příspěvekod lucie.franc » pon bře 24, 2014 14:30

Jestě mě napadlo, jestli jí nemohli druhé jméno zapsat špatně. Místo Marie Sybilly zapsali jako Marii Catharinu po kmotře. To ale spekuluji :)

26.11.
http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... -04_0730-n
lucie.franc
 
Příspěvky: 466
Registrován: pát říj 18, 2013 21:29
Oblast pátrání: Krušnohorsko, Doupovsko

Re: změna jména, chybějící zápis - přelom 17. a 18. století

Příspěvekod hozacwa » stř bře 26, 2014 16:58

s odkazem na Zorku:
mám také některé předky (mužské i ženské), kteří měli při narození zapsaná dvě, dokonce i tři jména; později při svtabě měli jen jedno, a jako vdané (nebo ženatí) při narození svých vlastnícgh dětí jako rodičové měli v několika případech "prostřídaná" křestní jména; někdy také docházelo k přehození jména matky a dcery při narození dítěte.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: změna jména, chybějící zápis - přelom 17. a 18. století

Příspěvekod Zora » stř bře 26, 2014 18:26

Z historie JIndřichovic: http://www.obecjindrichovice.cz/archiv/ ... chovic.pdf

...dědil jeho synovec Jan Hartwig svobodný pán z Nostic panství sokolovskojindřichovické,
potvrzení privilegia nese datum 10.4.1631..Za služby císaři a státu byl
povýšen do hraběcího stavu. Zemřel 1683

Majitel panství měl zcela jistě véce působišť, nebylo by možné, že otec rodiny "byl v jeho službách" a tak rodina žila určitou dobu zcela jinde? Znáte povolání otce?
Bylo by možné, že po smrti Jana Hartwiga se rodina přesunula zpět do "rodné" obce. Tak nějak by tomu odpovídal rok umrtí J. Hartwiga. Zkuste si zjistit, kde všude J. Hartwig pobýval. Jindřichovice pak podědil jeho syn Antonín Jan, císařský vyslanec na švédském dvoře.
Váš předek mohl být ve službách i tohoto syna, pobývat třeba ve Vídni nebo i v zahraničí. Variant je spousta, pokud jste nenašla narození děti v okolních vsích, naprosto to neznamená, že nalezená Kateřina byla jediné dítě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29161
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků