Finanční stráž 1920-1938

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Finanční stráž 1920-1938

Příspěvekod srab » úte bře 18, 2014 12:36

Dobrý den badatelé,

můj praděda Bohumil Řabek byl financ u finanční stráže na Východním Slovensku mezi roky 1922-193?.
Existuje nějaký archiv, který spravuje nějaké seznamy, či jiné archiválie o finanční stráži, kde bych mohl nalézt něco bližšího?
Nevím na jaký archiv se obrátit.
Uživatelský avatar
srab
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv lis 05, 2009 11:15
Bydliště: Štětí
Oblast pátrání: Plzeňsko, Radnicko, Soběslavsko, Jarok u Nitry

Re: Finanční stráž 1920-1938

Příspěvekod Kirvin » úte bře 18, 2014 13:08

Finanční stráž podléhala ministerstvu financí. Řídící struktura, vývoj finanční stráže, popis výstroje, výzbroje a také služební poměr popsal ve své knize Finanční stráž Československá 1918 - 1939 Ing. Jaroslav Beneš. Google Vám knihu snadno najde. Ve vydavatelství Codyprint vyšla kniha Financem na Podkarpatské Rusi, jsou to vzpomínky na službu u financů od pana Nevyhoštěného. Další vzpomínky spojené zejména s činností ve Stráži obrany státu a likvidací ČSR v roce 1939 vyšli rovněž v Codyprintu jako třídílná kniha Stráž obrany státu... Slovensku je tuším věnován druhý díl. Zkuste nahlédnout do těchto publikací a tam budou odkazy na příslušné archivní fondy. Bohužel já osobně s nimi zkušenost nemám.
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Finanční stráž 1920-1938

Příspěvekod morávková » stř bře 19, 2014 15:30

Zdravím, můj děda byl také "financem"na Slovensku, obrátila jsem se na stránky: financnistraz.estranky.cz , je tam kontakt na p. Beneše a od něho jsem získala mnoho užitečných informací.
Věřím, že i Vám pomůže !!! Morávková
morávková
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv říj 06, 2011 11:51
Bydliště: Bílá Třemešná

Re: Finanční stráž 1920-1938

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 26, 2014 19:55

četla jsem o téhle výstavě- třeba to někdo má poblíž a zajímá ho to....
"Lovecký zámeček Pachtů z Rájova v Jablonném v Podještědí hostí výstavu o historii finanční a pohraniční stráže v Lužických horách."
http://liberec.idnes.cz/vystava-o-histo ... -zpravy_tm
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků