Přesnost matričních zápisů - VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Přesnost matričních zápisů - VYŘEŠENO

Příspěvekod lucie.franc » úte bře 11, 2014 8:46

Dobrý den, potřebovala bych poradit, možná s tím máte někdo zkušenosti. Nesouhlasí mi narození a úmrtí jedné osoby. Matrika uvádí jeho věk v době úmrtí 54 let. Dle matriky narozených by mu v době smrti mělo být pouze 50 let. Setkala jsem se s rozdílem tak max. 1-2 roky. Jaké máte zkušenosti s matrikami zemřelých, je tento rozdíl podstatný a mám pátrat jinde? Nikoho se stejným jménem jsem nenašla a jsem si na 95 % jistá, že se jedná o tutéž osobu. Díky za vaše názory zdraví L.F.
Naposledy upravil lucie.franc dne čtv bře 13, 2014 18:43, celkově upraveno 1
lucie.franc
 
Příspěvky: 466
Registrován: pát říj 18, 2013 21:29
Oblast pátrání: Krušnohorsko, Doupovsko

Re: Přesnost matričních zápisů

Příspěvekod duros » úte bře 11, 2014 9:00

Povazujem to prakticky za normalne. Je fakt, ze v druhej polovici 19. storocia uz take velke rozdiely nezvyknu byvat, ale stane sa.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Přesnost matričních zápisů

Příspěvekod lucie.franc » úte bře 11, 2014 9:03

Jedná se o konec 18. století. Díky za pomoc :)
lucie.franc
 
Příspěvky: 466
Registrován: pát říj 18, 2013 21:29
Oblast pátrání: Krušnohorsko, Doupovsko

Re: Přesnost matričních zápisů

Příspěvekod IvoD » úte bře 11, 2014 13:51

naprosto normální - když podle věku v matrice zemřelých hledáš narození, je nutné hledat alespoň +/- 5 let, někdy ani to nestačí. Taky je to joné farnost od farnosti (někdo si tady už stěžoval, že farář v Zubří koncem 19. století byl pěkný střelec :-) )
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Přesnost matričních zápisů

Příspěvekod lucie.franc » čtv bře 13, 2014 13:41

Díky všem přispěvatelům za rady a názory :) IvoD - s nepřesností počítám, osobně jsem zatím měla největší rozdíl cca 1-2 roky, proto mě 4 zarazily. Vím, že se to tu již řešilo a proto u všech zápisů hledám těch +/- 5 let celkem standardně. Doufám, že se u mě takový poctivec neobjeví :)))), stačí, že někteří spíše "vlnili" než psali :)
lucie.franc
 
Příspěvky: 466
Registrován: pát říj 18, 2013 21:29
Oblast pátrání: Krušnohorsko, Doupovsko

Re: Přesnost matričních zápisů

Příspěvekod ozana » čtv bře 13, 2014 14:00

Někdy je to vedle o 15let nebo i 20let. Když vypadal na 90, napsali to. Co na tom, že mu bylo 75?
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Přesnost matričních zápisů

Příspěvekod lucie.franc » čtv bře 13, 2014 14:10

Ozana: To jste mě potěšila, teď zrovna hledám předka - podle matriky zemřelých mu mělo být v době úmrtí 90 let. Zdálo se mi to na konec 18. století trochu moc a nemůžu jej ani s ohledem na roky před a po najít. Tak možná na těch 90 pouze vypadal :) :)
lucie.franc
 
Příspěvky: 466
Registrován: pát říj 18, 2013 21:29
Oblast pátrání: Krušnohorsko, Doupovsko

Re: Přesnost matričních zápisů

Příspěvekod Zora » čtv bře 13, 2014 14:17

Ono to může být i naopak, farář neměl už k dispozici knihu narozených, napsal věk odhadem a zemřelý mohl být starší, jen knězi se tö nezdálo. (u mě jde asi o 7 roků, předek zemřel ve 104, ale má zapsáno 97)
Při hledání je dobré dbát na svůj úsudek¨...., zkusit si ověřovat z jiných zdrojů, pokud je to možné, popřemýšlet, zda se v jedné obci nenarodil a v další obci nezemřel... Hledat výskyt příjmení v indexech, od které doby se v dané obci vyskytuje a z toho usoudit, zda se mohl - nebo spíš nemohl v obci narodit.... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přesnost matričních zápisů

Příspěvekod lucie.franc » čtv bře 13, 2014 15:15

Zora: 104 - to je tedy věk :) Když hledám, tak mi mozek šlape na nejvyšší obrátky :) Jinak, jak jsme spolu řešily toho 16 letého ženicha, tak to nebyl ten pravý, naopak ženich měl 29 let a i narození je v obci Scheft. Jak říkáte, úsudek je hodně důležitý, mě to pořád nějak nesedělo - nakonec vše vyřešila matrika zemřelých přesto, že je tam ta nepřesnost 4 let.
lucie.franc
 
Příspěvky: 466
Registrován: pát říj 18, 2013 21:29
Oblast pátrání: Krušnohorsko, Doupovsko

Re: Přesnost matričních zápisů

Příspěvekod Zora » čtv bře 13, 2014 17:57

Lucko, když my to matriční knihy vnímáme jako knihu, která leží v domácí knihovně a milý pan farář do ní pravidelně zapisuje...
vše bylo zcela jinak. Neměli světlo, psali brkem, inkoust si míchali a ještě je služba zavála občas někam v době, kdy by člověk nos nevystrčil.
Většinou faráři zapisovali pouze data na několikrát zmiňované papírky (na místě samém) a přepis do knihy už tak často sami nedělali.
Na větších farách to dostal za úkol kaplan, kooperátor - byl podřízený, tak to neměl na koho dál přenést.
Takže večer při nějakém podezřelém světle přepisoval. Většinou to ale dostávali jako práci kantoři, oni dříve spadali pod kostel, měli jako hlavní náplň starost o hudbu v kostele - varhany, nacvičování s místními muzikanty, ale také starost o kúrové zpěváky. Vedle toho učili ve škole, občas měli nějakého žáka, kterému platili rodiče hudební výuku, ale ve své podstatě to byli nesmírně chudobní lidé, oplývali většinou hudebním nadáním, ale.. víc asi nic. A lidé před staletími napřed pracovali na poli a ve chlévě, (za světla)
Nedávno jsem četla povzdech našeho faráře z cca 1670 , kdy si naříkal na to, jak špatně kantoří zapisují a že se těžko dohledávají chyby...
Takže - buďme rádi za to, co nám tihle všichni pánové zanechali a občas jim odpus'tme nečitelnost nebo zašmodrchání... (Ale zabrblat můžeme :-)))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přesnost matričních zápisů

Příspěvekod lucie.franc » čtv bře 13, 2014 18:43

Díky za zajímavé povídání o dobách minulých, takto nějak si představuji, že to probíhalo. V takovém množství údajů se chyby objevovat musí, to by nebylo normální a samozdřejmě jim patří obrovský dík, stejně jako současným archivářům. Kdybych musela jezdit po republice a chodit bádat do archivů, asi bych se k rodinnému stromu nikdy neodhodlala :) Děkuji a přeji příjemný večer
lucie.franc
 
Příspěvky: 466
Registrován: pát říj 18, 2013 21:29
Oblast pátrání: Krušnohorsko, Doupovsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků