Zajatí Němci

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zajatí Němci

Příspěvekod julie07 » ned úno 23, 2014 18:36

Dobrý den,
nevíte kde by se dal sehnat seznam zajatých Němců za 2.světové.Konkrétně z Lomnice u Tišnova.Děkuji za nápady
julie07
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte čer 11, 2013 17:43
Oblast pátrání: Syrovice,Nosislav,Střítež,Lomnice u Tišnova
Habří,Heršpice u Slavkova

Re: Zajatí Němci

Příspěvekod Zora » ned úno 23, 2014 18:52

https://is.muni.cz/www/64719/Vybihalova ... aVerze.doc

V této práci se píše o zajateckých a pracovních táborech na Boskovicku s tím, že je uváděno, že množství zajatců bylo převezeno do tábara v Lomnici (kvůli tyfové epidemii)

Je možné, že jsou v ní nějaké, pro Vás důležité odkazy na příslušné archivy.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29267
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajatí Němci

Příspěvekod julie07 » ned úno 23, 2014 19:00

Díky,podívám se.Zajímá mě jeden,bohužel nevím jméno.Vím,že jen utekl z fronty a za nějakou dobu se nechal zavřít přímo v Lomnici.
julie07
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte čer 11, 2013 17:43
Oblast pátrání: Syrovice,Nosislav,Střítež,Lomnice u Tišnova
Habří,Heršpice u Slavkova

Re: Zajatí Němci

Příspěvekod Zora » ned úno 23, 2014 19:06

1945

Dne 9. května 1945 byla po nevelkém německém odporu osvobozena Lomnice Rudou armádou. V následujících dnech byl obsazen opuštěný zámek, kde zřídila Rudá armáda zajatecký tábor; v následujících měsících jím prošlo 40 000 Němců a 8000 Maďarů. Zajatecký tábor byl ohrožovaný epidemií tyfu byl zrušen v srpnu 1945 deportací zajatců do Sovětského svazu. Na základě Benešových dekretů zkonfiskován velkostatek hrabat Serényiů.

http://www.lomnice.cz/historie/d-36277/p1=316
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29267
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajatí Němci

Příspěvekod julie07 » pát úno 28, 2014 9:44

No zajímalo by mně jestli toho Němce co hledám já,třeba nepopravili za to že utekl z fronty.A proto sháním ty seznamy.Jen vím, že ke konci války se šel na Lomnici na zámek sám udat.
julie07
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte čer 11, 2013 17:43
Oblast pátrání: Syrovice,Nosislav,Střítež,Lomnice u Tišnova
Habří,Heršpice u Slavkova

Re: Zajatí Němci

Příspěvekod Zora » pát úno 28, 2014 9:54

Je třeba hledat konkretní jméno v příslušném archivu, pokud se nějaké seznamy dochovaly, případně spolupracovat s Červeným křížem a zkusit, zda nemají informaci, zda se onen člověk neobjevuje v seznamech zemřelých.
Je to běh na dlouhou trať, já jsem tedy - kromě obecních kronik, kde se občas nějaké příjmení ve zmíněné souvislosti vyskytne, na žádné seznamy nenarazila, pouze na odkazy na archivy. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29267
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků