Věk vojáků v 1. světové válce?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Věk vojáků v 1. světové válce?

Příspěvekod Otakar » ned úno 23, 2014 13:37

Dobrý den, mám dotaz. Pradědeček manželky František Vidlář se narodil 14. října 1877 v Sulimově. Našel jsem jeho zápis o narození a také o sňatku 22.7.1902 tamtéž. V rodině se tradovalo, že zemřel v 1. světové válce. Je možné, že byl rekrutován, i když byl už starší a 12 let ženatý s dětmi?
Nu a pak jsem hledal ve Vojenském historickém ústavu v nově zveřejněných dokumentech záznam o jeho smrti. Našel jsem ho v zápisu ze dne 24.5.1919 číslo CXLI na straně 44 pod složkou 708 a v detailních údajích složky 708 je na str. 65 uvedeno, že padl 1. ledna 1918, sloužil jako střelec 25. střeleckého pluku u 4. setniny a pocházel z Moravy, Uherského HRadiště, Otrokovice, narozen 1897. Vše sedí, až na to, že ho v zápisu udělali o 20 let mladšího a on se narodil 1877, a ne 1897. Není to nějaké divné? Žádného syna stejného jména v té dob neměl, ženil se až 1902, že by byl někdo jiný jeho jména i příjmení ze stejné oblasti, to je divné, zvlášť když je tam jen jeden Franz Vidlář a žádný jiný. Máte v tomhle ohledu nějaké zkušenosti? Sem s nimi, předem děkuji za Vaše pohledy na věc. Zdraví Otakar
Otakar
 
Příspěvky: 95
Registrován: ned dub 15, 2012 19:15

Re: Věk vojáků v 1. světové válce?

Příspěvekod Otakar » ned úno 23, 2014 13:49

Už jsem něco zjistil sám: Dle knihy " Češi v 1. světové válce" byla branná povinnost uzákoněna v roce 1912 pro všechny muže Rakouska-Uherska ve věku od 20 do 22 let. "Seznamy branců se vypracovaly na základě podkladů starostů obcí, kterým se v říjnu museli nahlásit všichni, kteří se následujícího roku měli dostavit k odvodu. Odvody se konaly každoročně pravidelně v březnu a dubnu, v případě potřeby byly vyhlašovány odvody dodatečné."

Vojáci ovšem mohli být starší či mladší než osoba právě podléhající branné povinnosti. Do války byli povoláni příslušníci domobrany, tedy všichni bojeschopní muži ve stáří 19 - 42 let. V první výzvě byli zařazeni všichni, kteří v běžném kalendářním roce dosáhli nebo měli dosáhnout věk 19 - 37 let, ostatní do 42 let patřili do výzvy druhé. Domobranci první výzvy, kteří absolvovali vojenský výcvik, bývali zpravidla zařazováni do skupiny bojujících, ostatní a celá druhá výzva do skupiny nebojujících, v případě potřeby ale mohli být ke službě v poli použiti i dostatečně tělesně zdatní příslušníci 2. výzvy mající vojenský výcvik. Později (1. 5. 1915)byla domobranecká povinnost rozšířena na muže od 18 do 50 let. Dobrovolně mohli do armády vstoupit muži od 17 let (se souhlasem zákonného zástupce). Takže Františka Vidláře to chytilo jako nejstaršího z odvedenců práve ve věku 37 let. Zápis o úmrtí je asi chyba při přepisu, přece jenom čísla 7 a 9 se někdy pletou a spíš si mysleli, že je mladší ročník. Co myslíte?
Otakar
 
Příspěvky: 95
Registrován: ned dub 15, 2012 19:15

Re: Věk vojáků v 1. světové válce?

Příspěvekod Míla » ned úno 23, 2014 19:58

Ja nevim jak to bylo s věkem odvedených a zapojenych do 1. světové, ale po svem pradědovi, narozenem 1873 už patram 2 roky, na pomniku padlých je uveden.V Krameriovi jsem hledala 4 dny-nenašla,Voj. historický archiv-dokumenty se stratily. Pokud jste našel nějake nově zveřejněne dokumenty tak bych měla prosbu o navedeni kde a jak je najdu.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Věk vojáků v 1. světové válce?

Příspěvekod Věra Mátlová » ned úno 23, 2014 20:40

Vojenský archiv digitalizuje nějakou hromadnou databázi padlých, měla by být hotová letos - možná se pochlapí a v rámci pamětních akcí ke 100. výročí Velké války ji zveřejní....
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Věk vojáků v 1. světové válce?

Příspěvekod Míla » pon úno 24, 2014 17:10

No tak to by bylo fajn, jen aby to nezveřejnili až k 100 -letemu vyroči ukončeni.Ale my jsme trpělivi a snad se dožijem.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Věk vojáků v 1. světové válce?

Příspěvekod Otakar » pon úno 24, 2014 18:28

Databáze už je zveřejněna, koukněte na http://www.vhu.cz/kde-patrat-po-svych-p ... ove-valce/
Mílo, jestli mi pošlete jméno a příjmení hledaného, kouknu se tam a třeba objevím. Občas je nutné napsat jméno bez háčků a čárek a jindy zase s nimi, občas jsou chyby v OCR.
Další údaje k hledanému (odkud pochází, případně u koho sloužil) taky pomůžou odstranit chyby.
Mě zaujalo, že úmrtí 1/1/1918 je ohlášeno věstníkem 29.5.1919, úplně posledním, co byl, skoro rok a 5 měsíců po skutečné smrti. Kdoví, jak to bylo a kde se jim papíry zatoulaly.
Mějte se krásně, zdraví Otakar
Otakar
 
Příspěvky: 95
Registrován: ned dub 15, 2012 19:15

Re: Věk vojáků v 1. světové válce?

Příspěvekod Míla » úte úno 25, 2014 14:56

Ja moc děkuji. Pořád hledam Pavloska Ondřeje, nar.24.6.1873 v obci Morávka, podruha bytem v Krásné-odtud by měl rukovat. Měl 5 děti. Nejspíš bude psán jako Pawlosek nebo take Pavlasek-Pawlasek. Na Krameriovi jsem našla z obci Krásná a Morávka asi 15 Pawlosku a Pavlasku, ale ani jeden z nich neni uveden na pomniku. Uvedeni na pomniku souhlesí stím, kde bydleli. Vzhledem k tomu, že mam celkem podrobně vypsáno narozeni všech Pavlosku v dané lokalitě, vůbec nesouhlasi data narozeni ani křestní jména s tím, co je uvedeno v seznamech. Ondřeje jsem nenašla ani jednoho. Díky Míla
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků