Poznámka v matrice narozených

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Poznámka v matrice narozených

Příspěvekod lerak » sob úno 22, 2014 8:51

V matrice narozených z Vídně je u zápisu z roku 1786 poznámka , které nerozumím.
http://img24.eu/v-jwqxc09x.jpg

Čtu to jako La Röche dera (asi zkratka derart) Anna Bebaus.

Děkuji za názor.

K.K.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Poznámka v matrice narozených

Příspěvekod Zora » sob úno 22, 2014 9:06

možná bez souvislostí, ale ve Vídni byl klášter sv. Rocha, který byl někdy v 80. letech 18. století zrušen. Tak snad nějaká souvilost?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poznámka v matrice narozených

Příspěvekod lerak » sob úno 22, 2014 9:23

Ano to by mohlo být. Děkuji za pomoc.
K.K.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Poznámka v matrice narozených

Příspěvekod lerak » ned úno 23, 2014 9:45

Divné je ale to, že klášter byl zrušen roku 1783. Tak možná, že to ještě nějakou dobu dál nějak fungovalo nebo v něm bylo něco jiného. Já jsem to Roche nebo Röche zpočátku překládal jako vůni. Myslel jsem, že se to nějak vztahovalo ke křtu, který byl následujícího dne. Ale to bylo zřejmě úplně mylné.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Poznámka v matrice narozených

Příspěvekod Zora » ned úno 23, 2014 11:09

Dejte si to někým nezaujatým přečíst, třeba je tam napsáno něco zcela jiného....
Já vycházím jen z Vašeho čtení, na matriky nevidím... mate mě tam to "La"
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poznámka v matrice narozených

Příspěvekod lerak » ned úno 23, 2014 12:14

Matriky nejsou digitalizované. Z farnosti mi poslali jen kopii jedné řádky. To La mne také mate. Také jsem si myslel, že když je tam jméno tak se to týká porodní báby jak je v matrikách zvykem. Není to však tak důležité, hlavně že mám data narození a rodiče.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Poznámka v matrice narozených

Příspěvekod Zora » ned úno 23, 2014 13:51

la roche - pokud je to správně přečteno- by mělo ve francouštině být pods. jméno rodu ženského, netuším, jestli třeba neexistuje takový název pro porodní bábu a už vůbec ne, proč by to ve Vídni psali francouzky.
poslední slovo by se snad dalo číst jako Hebameme

L´accoucheuse -(čteno asi lakošé - nevím to) porodní bába francouzsky
snad je možné, že první slovo je nějaká německá zkomolenina tohoto výrazu, spíš bych to totiž četla jako
La Kosche, pak by ale poslední slovo bylo příjmení oné Anny .

Franština není moje silná parketa, tak to berte jen jako nápad. Podobně zkomolené (původně francouzské slovo existuje i v ruštině pro porodní bábu)...
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poznámka v matrice narozených

Příspěvekod Tylda » pon úno 24, 2014 18:40

Dobrý den.

?..... Roche kra Anna Hebamme.
Jedná o porodní babičku - nebyla tam porodnice, jako v Praze u sv. Apolináře? Ta první byla také při kostele, ne ta dnešní!

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Poznámka v matrice narozených

Příspěvekod lerak » pon úno 24, 2014 18:48

Mockrát děkuji. Je to nakonec tak jak to v matrikách bývá.

K.K.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků