Co to bylo za vojíny? - AKTUALIZOVÁNO 5.3.2014!!!

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Co to bylo za vojíny? - AKTUALIZOVÁNO 5.3.2014!!!

Příspěvekod MartinaN » sob úno 22, 2014 0:35

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jestli někdo nemáte informace o dělostřeleckých plucích (letectvo), můj praprastrýc Richard Welzer (Velcer) narozený 28. února 1889 v Sušicích (Zlínský kraj) pravděpodobně v jednom takovém působil, bohužel nevím přesně v kterém to bylo. Ve sčítacích operátech "je" že byl snad u dělostřeleckého letectva. Pro jistotu jsem si našla jeho zápis o svatbě z roku 1917, bohužel jsem rozluštila že byl vojínem z nějakého 2. pluku, ale co to byl za pluk nevím. Případný odkaz je tady: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=83

Tím druhým vojínem je Vojtěch Grebeníček narozený 6. června 1893 v Jalubí (Zlínský kraj), který měl podle zápisu o svatbě s Marií Achillesovou působit jako vojín zakopnického pluku, později byl provazníkem v Jalubí. Případný zápis o narození http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=4 a o svatbě http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=130.

Přeji pěkný den a děkuji.
MartinaN
Naposledy upravil MartinaN dne stř bře 05, 2014 17:13, celkově upraveno 2
MartinaN
 
Příspěvky: 108
Registrován: stř úno 05, 2014 23:55

Re: Co to bylo za vojína?

Příspěvekod kulan » sob úno 22, 2014 8:34

tak já tam vidím pionýrského pluku č. 2. Poznámka 3 pak udává bližší informace o zařazení pluku - vydává souhlas se sňatkem.
spíše mě zaráží, že se jedná o pionýrský pluk, čekal bych spíš pionýrský prapor, ale odborník nejsem.
kulan
 
Příspěvky: 186
Registrován: pát dub 30, 2010 16:44
Oblast pátrání: Lnářsko, Posázaví, okolí Loun, Česká Kamenice, Nymbursko

Re: Co to bylo za vojína?

Příspěvekod Věra Mátlová » sob úno 22, 2014 9:53

Pionýrské prapory jak píše kulan byly přiřazovány k plukům (většinou po dvou), jako ženisté, zákopníci a pod. - proto povolení k.k. Oberbauarbeit (=ženijní práce) komanda. Jako ročník 1889 narukoval na frontu nejspíše k Landwehru. Trochu mě zaráží to Balje, to je podle mapy na severním pobřezí Německa, ale může to být zkomolený název něčeho úplně jiného.
Divné je i letecké dělostřelectvo, ze kterého roku je ten sčítací operát? Bylo to tak, že pod letectvo patřily i protiletadlové dělostřelecké prapory, ale až mnohem později.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Co to bylo za vojína?

Příspěvekod evanik » pon úno 24, 2014 13:31

Balje - nemohla by to být Pula - Pulje (Chorvatsko), tam bylo RU námořnictvo. Byl tam můj praděda.
Uživatelský avatar
evanik
 
Příspěvky: 127
Registrován: stř led 09, 2013 20:18
Bydliště: Mladoboleslavsko

Re: Co to bylo za vojína?

Příspěvekod Semik » pon úno 24, 2014 17:37

Je tam Balje, Belgrad - bude to tedy blíž Jadranu :-)
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků