hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod laca » úte úno 18, 2014 18:16

dobrý den,
hledám předka, který se měl narodit ve Vídni, vím i datum a místo - tedy jen Vídeň XVI. můžete mi poradit kudy do bádání ve Vídni? nemám s tím zkušenosti. pokoušela jsem se hledat přes www, ale vždy jsem skončila na mrtvém bodě. :(
slyšela jsem,že ve vídni existovala první porodnice,kam jezdily mj. rodit i československé ženy, které tam mohly děti i odložit?? můžete mi poradit postup, jak pátrat ve vídni?

moc děkuji za cenné info. :wink:
Naposledy upravil laca dne úte úno 18, 2014 19:18, celkově upraveno 1
laca
 
Příspěvky: 543
Registrován: stř lis 13, 2013 20:28

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek

Příspěvekod Zora » úte úno 18, 2014 19:08

Důležité je období, ve kterém hledáte.
Nejčastější porodnici pro odložení dětí byla - viz příspěvek Kozuleny:
kozulena 29.listopad 2011 18:43:17
Alservorstadt 195, Wien byla a je Všeobecná vídeňská nemocnice, tehdy i s nalezincem a blázincem (takže opravdu paralela s pražskou Všeobecnou nemocnicí, jejíž součástí porodnice s někdejším nalezincem u Apolináře je). Když zadáte do googlu "Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien" tak vám ta mapa vyjede, dnes má adresu Währinger Gürtel 18.
JInak velká část vídeňských matrik - včetně výše uvedené porodnice je na :
http://matricula-online.eu/
zde odkliknout: k matričním knihám (zu den Matrikelbuchern), akzeptieren,
na dalších stránce odkliknout Oesterreich a pak AT-W Wien, pak Stadt Wien a potom kliknout na 18 Wahring.
Vpravo se Vám objeví bud rovnou jednotlivé matriční knihy, nebo nabídka - vyberte možnost Liste der Baende.
naskočí seznam matrik,
Zde vyberete příslušný rok - období , pak jeste jednou odkliknout zur Buch a pak už jen listuje.
Zde jsou indexy součástí matriční knihy, v jiných obvodech bývají také jako samostatné knihy, uvedené na konci za matričními knihami narozených, oddaných a zemřelých.

pokud budete dávat na fórum odkaz , nebo si ho ukládat pro sebe, je třeba uvést i číslo snímku - odkaz funguje pouze na matriku jako takovou.
Jestli jsem se někde trochu sekla, tak se omlouvám, snad jsem to napsala aspon trochu pochopitelně, a hlavně, ráda poradím .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod karels » úte úno 18, 2014 21:15

Měl jsem podobný případ, svatba, znal jsem jako Vy datum, část Vídně, navíc jsem měl štěstí, že tam byla i fara. Bohužel tato fara ještě není digitalizovaná. Napsal jsem dotaz mailem, po asi 3 týdnech mi přišlo, že záznam našli a abych sdělil adresu, že mi pošlou kopii, sken by byl podle nich málo kvalitní. Po sdělení adresy jsem měl druhý den kopii doma a pozdrav z Vídně. Paráda.
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod laca » čtv bře 06, 2014 17:11

díky za napsání cesty, vše je krásně přehledné. jen se chci ještě zeptat. upsala jsem se s částí vídně, správně je to vídeň 16, můžete mi poradit, kde hledat tuto část, když v nabídce tato část vídně vůbec není? kde hledat části vídně, které nejsou v nabídce?
díky
laca
 
Příspěvky: 543
Registrován: stř lis 13, 2013 20:28

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod Zora » čtv bře 06, 2014 18:57

Víden není zcela zdigitalizována, takže to chce občas trpělivě čekat. Z
Naposledy upravil Zora dne pát bře 07, 2014 11:41, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod laca » čtv bře 06, 2014 21:45

aha, díky moc za tipy. budu hledat a psát na fary. zkusím štěstí jako karels.
laca
 
Příspěvky: 543
Registrován: stř lis 13, 2013 20:28

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod lerak » pát bře 07, 2014 8:39

Je velmi pravděpodobné, že Vám odepíší, že matriky jsou na skenování. Nějakou stopu můžete také najít na www.genteam.at
když se zaregistrujete.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod Zora » pát bře 07, 2014 10:57

Ještě bych upozornila, že číslování vídeňských čtvrtí se měnilo, zkuste hledat na googlu, co a jak se dělo - mohlo dít- kolem Vaší adresy. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod laca » pát bře 07, 2014 11:38

aha, díky.
laca
 
Příspěvky: 543
Registrován: stř lis 13, 2013 20:28

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod Kirvin » pát bře 07, 2014 20:58

Mám podobný problém s Vídní.

Zápis v rodném listě z roku 1942 (Praha U Apolináře) v kolonce matka:

Otilie rozená Nápravníková ve Vídni IX, dcera + Karolíny Hnilicové. (změna jména, výnos zem. správy polit. v Praze z 9. 6. (rok nečitelný) a číslo jednací.

No, a teď hledej.

V tomto vlákně
viewtopic.php?f=16&t=4241

bylo rovněž hledáno ve Vídni IX a to na ulici Spitalgasse 23 a u tazatelky rovněž otec neznámý... Holt budu muset někde shlédnout Hledání rodu s K. Šípem, kde paní Voldánová z ČGHSP o té slavné porodnické instituci vídeňské více hovořila, včetně hledání konkrétní osoby v archivních fondech deponovaných v Rakousku.....

Pokud by měl někdo nápad, rád se nechám inspirovat. Bohužel s hledáním v cizině nemám zkušenosti (sice mě čeká Polsko, ale to je jiná kapitola)....
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod karels » sob bře 08, 2014 20:43

Kirvin píše:Mám podobný problém s Vídní.
... Vídni IX ...

případ, který jsem v předchozím zmiňoval, byl také obvod IX. Psal jsem na (pfarre@rossau.at). Nehledal jsem ale, zda v tomto obvodu není více farních úřadů (asi ano). Ale dalo by se to ošetřit podobně.
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Re: hledání ve Vídni-úplný začátek-díky

Příspěvekod laca » ned bře 16, 2014 18:28

moc díky za tip, zkusím tam taky napsat. a už Vám někdo odpověděl??
laca
 
Příspěvky: 543
Registrován: stř lis 13, 2013 20:28


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků