České kořeny Elfriede Jelinek

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

České kořeny Elfriede Jelinek

Příspěvekod zlovlk » ned úno 16, 2014 19:24

Nezajímal se někdo z vás náhodou o rod Elfriede Jelinek, nositelky Nobelovy ceny za literaturu?

Podle různých životopisů a záznamu na Geni jsem zjistil, že její otec Friedrich Jelinek se narodil roku 1900 ve Vídni v dělnické rodině, byl nicméně synem českých židovských rodičů, Friedricha Jelinka a Anny rozené Kavenda. Takové příjmení ale nemůžu dohledat, takže to bude možná překlep. Měl dvě sestry, Wilhemine a Emmu, provdanou Mühl.

Kromě údaje o hrobu mladšího Friedricha (píše se u toho jen hřbitov Hütteldorf, datum úmrtí 29.05.1969 a věk 69 let) jsem našel ještě záznam o konverzi staršího Friedricha ke katolicismu, 1898. Tam je uvedeno datum narození 18. 4. 1873 a místo narození Teplice. Na Badatelně jsou židovské matriky jen z okresu Teplice, ovšem přímo ze města tam žádnou nevidím. Ale je možné, že něco dělám špatně, židy jsem se nikdy předtím nezabýval. Nebo je možné, že je tím "Teplitz" míněn právě jen okres?

U hrobu staršího Friedricha na Zentralfriedhofu se píše datum 13.02.1964 a věk 91 let, což přinejmenším rok narození potvrzuje. Mimochodem, úctyhodný věk.
zlovlk
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř črc 10, 2013 10:32

Re: České kořeny Elfriede Jelinek

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned úno 16, 2014 20:10

Na actapublica.eu se mně osobně hledá velmi špatně, ale asi jsem měla štěstí :-) Zadáte Teplice a nevím, jak je to možné, ale mně to pokaždé najde všechny matriky, kde je někdo z Teplic :-)) Asi jsem kouzelník.

http://badatelna.eu/reprodukce/?fondId= ... Id=3767736
(kdyby to nefungovalo, tak je to strana 4, TEPLICE , 2077 N 1873-1882)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: České kořeny Elfriede Jelinek

Příspěvekod zlovlk » ned úno 16, 2014 20:24

Děkuji mnohokrát za tuto bezprecedentní ukázku rodopisecké magie!

Takže rodiče Isidor a Betty, krásné. Na rok 1873 docela málo údajů, trochu mi to svou skoupostí připomíná matriky na Těšínsku - jinde na konci devatenáctého věku uvedou i pradědečkovu porodní bábu, počet krav na gruntě a povolání psa, tady nic.

Takže paní nobelistka české kořeny sice má, ale nepředpokládám, že by spolu Isidor a Betty doma mluvili česky.
Když/až ještě něco zjistím, napíšu to sem.
zlovlk
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř črc 10, 2013 10:32

Re: České kořeny Elfriede Jelinek

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned úno 16, 2014 20:31

No mám židovské předky a je to "standart(d)ní" matrika :-(
a mám nežidovské předky v Teplicích a tam se asi "šprechtilo" hodně- takže....česky asi ne- ale jo- něco určitě jo- jen málo.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků